moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
KRS Formoza zachęca mężczyzn do badań

W sobotę byli komandosi z Formozy zapraszają na trening na gdyńskiej plaży. Chcą wspólnie nie tylko popracować nad kondycją, ale przede wszystkim zachęcić mężczyzn do badania jąder. KRS Formoza od czterech lat wspiera akcję „Odważni wygrywają” Fundacji „Gdyński Most Nadziei”, razem uświadamiając, jak ważna dla zdrowia jest profilaktyka. Udział w treningu jest bezpłatny.

– W tym roku mamy jubileuszową edycję projektu „Odważni wygrywają”. Już od 10 lat przekonujemy mężczyzn do tego, by raz w miesiącu sami zbadali jądra. Wczesne wykrycie raka jąder daje 100-procentową gwarancję wyleczenia – mówi Małgorzata Marmajewska, psychoonkolożka, koordynatorka projektu. Przypomina, że rak jąder dotyka bardzo młodych, nawet 17-letnich chłopaków. – Inspiracją do powstania projektu była historia Kuby, który w momencie wykrycia nowotworu miał zaledwie 19 lat – dodaje Marmajewska.

Przyznaje również, że temat profilaktyki raka jąder jest w Polsce marginalizowany. – Jeździmy z akcjami edukacyjnymi do szkół, jesteśmy też w centrach handlowych i wciąż przekonujemy się, że mężczyźni nie mają pojęcia o istnieniu takiego rodzaju nowotworu – mówi organizatorka kampanii. – Musimy więc do nich docierać, informować i przekonywać o potrzebie comiesięcznej samokontroli – dodaje.

REKLAMA

Jak należy się badać? – Ważne, by robić to regularnie, tak jak w przypadku samokontroli kobiet w zakresie nowotworów piersi. Trzeba raz w miesiącu po prostu poświęcić chwilę na to, by obejrzeć swoje ciało. Powinny nas zaniepokoić takie objawy jak bezbolesne powiększenie jąder, zmiany skórne oraz guzki. Nowotworowi często towarzyszą bóle podbrzusza – wyjaśnia Marmajewska. – I choć żaden z tych objawów nie oznacza, że na pewno zachorowaliśmy na nowotwór, to i tak trzeba się zgłosić do urologa. Na wszelki wypadek – dodaje. O tym, jak powinna wyglądać samokontrola, jak samemu co miesiąc badać jądra można się dowiedzieć na stronie http://odwazni.com/. Tam również znajdują się adresy e-mail oraz numery telefonów specjalistów, którzy podpowiedzą co zrobić, gdy zauważymy niepokojące objawy.

KRS Formoza – stowarzyszenie byłych komandosów z morskiej jednostki specjalnej – włącza się w akcję „Odważni wygrywają” od czterech lat. Organizuje sportowe treningi na gdyńskiej plaży, podczas których byli komandosi uczą m.in. podstawowych elementów samoobrony, stosowanych w czasie treningów w JW Formoza. Co będzie się działo w tym roku? – Będziecie mieli okazję poczuć się jak komandosi, bo czekają was niezwykłe zmagania i duża dawka pozytywnej adrenaliny – zachęcają żołnierze. Na trening można przyjść samemu, ale mile widziane są również całe rodziny. – O tym, czym jest rak jąder oraz jak wcześnie go rozpoznać informujemy również kobiety, zdarza się że to właśnie one pierwsze dostrzegają niepokojące objawy u swoich mężów czy partnerów – przyznaje Małgorzata Marmajewska.

Na sobotnim treningu będą obecni również organizatorzy akcji „Odważni wygrywają”, którzy będą odpowiadać na wszystkie pytania dotyczące nowotworu jąder, podpowiedzą również jak wykonywać samobadanie. – Chcemy przede wszystkim walczyć z lękiem przed nowotworami. Pamiętajmy, że w tej walce wygrywają odważni, ci którzy regularnie się badają – mówi organizatorka.

KRS Formoza przypomina, że udział w treningu jest bezpłatny. Trzeba mieć ze sobą jedynie strój sportowy. Start – 16 listopada o godzinie 10 na plaży w Gdyni-Babich Dołach.

KE

autor zdjęć: odwazni.com

dodaj komentarz

komentarze

~Scooby
1573805400
Co do "Odważnych". Ciekawe czy komandosi są na tyle odważni , by zmierzyć się w neutralnym miejscu z dobrą grupą ASG ?
EC-B4-95-43

Zaproponują zmiany w systemie kształcenia żołnierzy
 
Medyczne ćwiczenia zawiszaków
Polowy „Brave Band”
„Polski Czołg”, czyli żołnierz niepokonany w oktagonie
Arsenał talibów rozbity przez polskich żołnierzy
Gen. Piotrowski: zagrożenie w Iraku nie wzrasta
Jastrzębie przechwyciły rosyjskie myśliwce
Polscy żołnierze niosą pomoc w Libanie
Legia na ASzWoj po raz trzeci
Klasy wojskowe – MON czeka na wnioski szkół
Wybierzmy najlepszego żołnierza w sporcie powszechnym w 2019 roku
Darłowo czeka na śmigłowce
Powstanie Muzeum Bitwy Warszawskiej
Nauka zimowego pływania
NATO pozostaje w Iraku, Polska także
Ważka bliżej
Symulatory strzelań Rosomaków
Palmiry – miejsce kaźni
Jakie podwyżki dla żołnierzy?
„Defender 20”: pierwszy transport US Army już w Europie
Nowy wiceminister w MON
Rywalizacja strzelców wyborowych
Defense Without Politics
Szer. Robert Baran wicemistrzem Europy w zapasach
Obradowała Rada Gabinetowa
Żołnierze w dziesiątce najlepszych sportowców Polski
We Are All Darfur
Krwawe walki o Monte Cassino
Security Game
Iran uderza w USA
Chciałem walczyć z Niemcami
Śmierć bohatera
Rozpoznają skażenie Rosomaków
Rok pod znakiem kondycji i zdrowia
Leopardy strzelały w dzień i w nocy
Władze Cassino chcą oddać hołd gen. Andersowi
Jakie zmiany dla chętnych do służby za granicą?
Własne interesy Europy
Stulatka hydrografia
Militaria na Zamku Królewskim
Zmiany emerytalne dla żołnierzy
Klasy wojskowe po nowemu
JWK z odznaką pamiątkową
F-16 pod opieką sokołów i jastrzębi
„Bolko” w służbie
Pretorianie na Mazurach
Prezydent Duda w Davos o przyszłości Sojuszu
Operacja „Adolphus”, czyli pierwszy skok
Trzydniowe obchody stulecia zwycięstwa nad bolszewikami
USA nie zacznie wojny z Iranem
They Train Together, They Fight Together
Awanse generalskie dla ośmiu oficerów
Hokeiści Grunwaldu o krok od podium Pucharu Europy
Delegatura Departamentu Kontroli uhonorowała poległego żołnierza
Terytorialsi będą współpracować z harcerzami
Arsenał Iranu
Double Eagle po nowemu
Wszyscy jesteśmy Darfurczykami

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO