moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Geopolityka i nowoczesne technologie dla armii

Miejsce Polski na geopolitycznej mapie Europy i świata, a także przyjęty niedawno Plan Modernizacji Technicznej na lata 2021- 2035 – to główne tematy XV Międzynarodowej Konferencji i Wystawy „Nowoczesne technologie dla bezpieczeństwa kraju i jego granic 2019”. Wnioski? Polska jest silna sojuszami, ale w wojsku trzeba zmieniać sprzęt na nowoczesny. Mentalność także.


Na tegorocznym Międzynarodowym Salonie Przemysłu Obronnego można było obejrzeć prototyp nowego polskiego bojowego wozu piechoty – Borsuka. Fot. Michał Niwicz

Jeśli chodzi o kwestie geopolityczne, to uczestnicy konferencji nie mieli żadnych wątpliwości, że siła tkwi w sojuszach. – Nie mamy innego wyjścia niż być w sojuszach. Ze słabym nie liczy się nikt. Ani sojusznicy, ani nieprzyjaciel. Musimy zbudować zdolności do odstraszania. Takie, żeby Polska była postrzegana, jako państwo, które nie warto atakować, bo jest dobrze przygotowane – przekonywał generał dywizji Tomasz Piotrowski, Dowódca Operacyjny RSZ.

Przewodniczący sejmowej komisji obrony, poseł Michał Jach (PiS), podkreślał, że nasz kraj musi się opierać na bliskich sojuszach z sąsiadami z tzw. grupy V4 albo z inicjatywy Trójmorza. Oceniając Unię Europejską podkreślał, że w jej przypadku niezbędne jest uzdrowienie wewnętrznych relacji pomiędzy jej członkami. – Przez wiele lat nie byliśmy w Unii Europejskiej traktowani po partnersku – przekonywał.

REKLAMA

O tym, że nawet w NATO są czasem bardzo trudne, wewnętrzne relacje, przekonywał Marcin Wróblewski, zastępca dyrektora Departamentu Polityki Bezpieczeństwa MSZ. – Turcja jest trudnym sojusznikiem, ale tym bardziej powinniśmy z nią rozmawiać i przekonywać jak cenny jest Sojusz Północnoatlantycki – mówił. Przedstawiciel MSZ dodał, że będziemy rywalizować w pewnych obszarach nawet z tymi, z którymi w wielu sprawach nam „po drodze”. - Z państwami grupy V4 rywalizujemy w zakresie napraw i modernizacji postsowieckiej techniki wojskowej, ale przy zakupach nowoczesnych rozwiązań, np. amerykańskich, możemy i powinniśmy bardzo ściśle współpracować – podkreślał.

PMT 2035

Drugim tematem który zdominował tegoroczną konferencję i wystawę „Nowoczesne technologie dla bezpieczeństwa kraju i jego granic” były wyzwania, jakie niesie zarówno dla Sił Zbrojnych RP, jak i dla przemysłu czy świata nauki, Plan Modernizacji Technicznej na lata 2021 – 2035. Generał Rajmund Andrzejczak, Szef Sztabu Generalnego WP, podkreślał że nasz kraj wydaje i będzie sporo wydawał na zakupy nowego sprzętu i uzbrojenia. – Są państwa, które na obronność wydają niewiele więcej niż 1 procent PKB. Polska przeznacza na ten cel 2 procent, a w perspektywie najbliższych lat, będzie to 2,5 procent. Chcemy, aby było to zauważane i doceniane – mówił pierwszy żołnierz RP. Generał zauważył jednocześnie, że przy modernizacji polskiej armii nie chodzi tylko o pieniądze, ale także o zmiany mentalne. – Musimy zrozumieć, że nie powinniśmy być jedynie montażystami, ale możemy być także producentami zaawansowanych rozwiązań wojskowych – akcentował gen. Andrzejczak. Przypomniał, że do 2035 roku na badania i rozwój nad technologiami obronnymi, zostanie przeznaczone kilkadziesiąt miliardów złotych.

A jaka broń jest przyszłością naszej armii, a co za tym idzie z jakimi wyzwaniami powinien się zmierzyć przemysł i związane z nim ośrodki naukowe? - Wszystkie dane wskazują, że będą się rozwijać ogromne aglomeracje. To oznacza to konieczność operowania i działania w czasie konfliktu właśnie w miastach. Wojskowa technologia musi więc iść w kierunku uzbrojenia i sprzętu przeznaczonego do użycia w terenie zurbanizowanym – mówił generał Andrzejczak.

Podmiotem, który w ocenie szefa Sztabu Generalnego WP powinien podejmować się tego typu prac jest Polska Grupa Zbrojeniowa, która jest wystarczająco duża i dysponująca odpowiednimi siłami i środkami, aby im podołać
Organizatorem spotkania, które odbyło się w Warszawie, był Zarząd Targów Warszawskich. Tegoroczna, piętnasta już edycja konferencji i wystawy „Nowoczesne technologie dla bezpieczeństwa kraju i jego granic”, przyciągnęła branżowych ekspertów i analityków, naukowców oraz przemysłowców. W debatach oczywiście wzięli udział przedstawiciele rządu, parlamentu i wojska (m.in. Szef Sztabu Generalnego WP oraz Dowódca Generalny i Dowódca Operacyjny).

Patronem medialnym wydarzenia była Polska Zbrojna.

Krzysztof Wilewski

autor zdjęć: Michał Niwicz, SGWP

dodaj komentarz

komentarze

~Scooby
1574764260
Aby mówić o geopolityce wypadałoby mieć geopolityczne znaczenie .... .
EC-B4-95-43
~Ja
1574275920
W Polsce jest już produkowana broń do walki w mieście: pistolety, karabiny, optyka, termo i noktowizja, granatniki, PERUN z ZM Tarnów, drony, ZSMU które powinny być montowane na każdym pojeździe zamiast tradycyjnych karabinów, roboty o różnym przeznaczeniu. Być może trzeba jeszcze o czymś pomyśleć np. o miniaturowych dronach jakie zamówiono dla wojsk specjalnych by mogły penetrować pomieszczenia. Jak zwykle diabeł tkwi w szczegółach dlatego w sprzęcie być może trzeba będzie zamontować więcej czujników by nie był podatny na kolizje np z liniami energetycznymi, być może drony należy wyposażyć w szczegółowe mapy miast, oczywiście elektroniczne by np dron znalazł się w miejscu którym wojsko jest zainteresowane z dokładnością 5 cm a nie 50m i pracował autonomicznie itp, itd. Temat rzeka!
97-AF-B0-CD
~Scooby
1574267880
Walczy się tylko, by posiadać miasta. Nie zmam przypadków walki : las, jezioro, górę ... Faza okupacyjna jest związana głównie z ludnością. Po wojnach ideologicznych nastał czas wojen o zasoby ale same zasoby to też nie wiele. Liczą się technologie ich przetwarzania oraz dystrybucja. Dystrybucja dotyczy zasobów w miarę rzadkich. np. ropa naftowa. Natomiast o np. kadm , uran to trzeba już "walczyć " punktowo , bo nie w każdym kraju wydobywane a i niewiele krajów to potrzebuje ... .
EC-B4-95-43

Druga kadencja prezydenta Dudy
 
McCarthy: Żołnierze USA w Polsce zwiększają bezpieczeństwo całego regionu
W tym roku wojskowe święto bez defilady
Zanurkować i wymknąć się śmierci…
Pełne wynagrodzenie za kwarantannę
Komitet Wojskowy NATO o pandemii
Więcej celowników z PCO dla wojska
F-16 kończą misję w Estonii
Innowacyjne rozwiązania dla wojska
Chłopiec, który przyniósł śmierć
Rusza praktyczny etap Legii Akademickiej
Cud Piłsudskiego
Miesiąc izolacji żołnierzy „Irini”
Powstańcy – bohaterowie naszych czasów
Wzmacnianie sojuszu polsko-amerykańskiego
Lato z czerwonym terrorem
Wysunięte dowództwo V Korpusu w Polsce
Na misjach święta inne niż zwykle
Pamięci ofiar niemieckiej zbrodni
W MON o polsko-słowackiej współpracy
Not Contaminated With Routine
Pancerniacy z Teksasu ćwiczą w Drawsku
Wojsko przeciw wirusowi
Na WF-ie dokładniej ocenią wytrzymałość żołnierzy
Polsko-amerykańska współpraca
30 lat GROM-u – serwis okolicznościowy
F-16 z Krzesin przebazowane do Łasku
Pięcioro laureatów sportowego plebiscytu „Polski Zbrojnej”
Ukraiński kurs na Zachód
Skok na głęboką wodę
Online z mistrzami sportu
„Wojownik Niezłomny” wśród terytorialsów
Polskie porty bardziej otwarte
Ruszyła budowa muzeum w Ossowie
Mobility: specjaliści od pojazdów bojowych
Chwała powstańcom
Godzina „W”. Aby ojczyźnie przywrócić wolność
Największa bitwa kawaleryjska XX wieku
Amerykanie odmładzają F-16
Przeciwlotnicy w drodze do USA
Polskie F-16 w ćwiczeniach „Ramstein Alloy 20”
Galicyjskie przesilenie
Kierunek: misja
Poćwicz z mistrzami sportu wojskowego!
Orzeczenia lekarskie żołnierzy będą ważne dłużej
Więcej pieniędzy dla żołnierzy na misjach
Poćwicz online z siedmioma sportsmenkami
Łączność: fundament operacji specjalnej
Strzelnice dla terytorialsów
Military Doctor 2020 – z kliniki na pole walki
Czarne berety biorą odwet za Warszawę
Nowoczesny trał konstruktorów z Gdyni
Wojskowy Hot450Challenge
Tak się zostaje prymusem
10 mln zł na zapomogi dla żołnierzy
Posłowie o przyczynach tragedii z 10 kwietnia
Laserowa artyleria US Army
Kurs dla saperskich ekspertów
Hekatomba na Woli
Międzynarodowy Trybunał Wojskowy – przełom w światowym sądownictwie

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO