moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Kolejna promocja absolwentów kursu "SONDA"

W niedzielę, 1 grudnia 2019 r. w Giżycku wręczono patenty podoficerskie 36 żołnierzom OT – absolwentom pierwszej w województwie warmińsko-mazurskim edycji kursu podoficerskiego „SONDA”. W pierwszych sześciu brygadach kurs ukończyło już 168 żołnierzy – ochotników, kolejnych ponad 100 bierze w nim udział, zaplanowane są kolejne edycje kursów.

„Sonda” to kurs podoficerski, skierowany wyłącznie do żołnierzy-ochotników Wojsk Obrony Terytorialnej. Jest dopełnieniem całej struktury szkoleniowej WOT, wpisanym między funkcjonujące już szkolenia szeregowych oraz kandydatów na oficerów w ramach kursu Agrykola.

Kurs trwa kilka miesięcy i obejmuje zajęcia praktyczne i teoretyczne, prowadzony jest przez brygady OT, a w egzaminie końcowym uczestniczą przedstawiciele Centrum Szkolenia WOT z Torunia.

REKLAMA

Kandydaci na kurs muszą być co najmniej od roku w służbie, posiadać co najmniej średnie wykształcenie i zgodę przełożonych. Kwalifikacja rozpoczyna się od rozmowy kwalifikacyjnej i egzaminu z wychowania fizycznego. Kandydat może uzyskać dodatkowe punkty za m.in odpowiednie wykształcenie, aktywność społeczną, oraz osiągnięcia w czasie służby.

Program kursu „Sonda” zostały stworzony praktycznie od podstaw, ponieważ musiał odpowiadać specyfice formacji, w tym formie służby żołnierzy OT. Kurs trwa 35 dni szkoleniowych. Kandydaci na podoficerów przechodzą najpierw zajęcia instruktorsko – metodyczne, które kończy praktyczny test. Zdanie testu jest przepustką do części specjalistycznej. Duża część zajęć poświęcona jest przywództwu. Zajęcia w czasie kursu prowadzą sami podoficerowie, to oni przygotowują zajęcia, prowadzą je, są instruktorami i egzaminatorami.

Pionierem, jeśli chodzi o kurs SONDA była 2 Lubelska Brygada OT. W kwietniu 2019 roku rozpoczął się w tej brygadzie pierwszy taki kurs, w sierpniu 2019 roku w Lublinie byli promowani pierwsi jego absolwenci.

Do chwili obecnej w sześciu brygadach obrony terytorialnej wypromowano 113 kaprali – absolwentów kursu „Sonda”. Kurs ukończyło 168 żołnierzy – ochotników, kolejnych ponad 100 żołnierzy obecnie bierze w nim udział. Zaplanowane są kolejne edycje kursów.

Teraz brygady, niedługo Szkoła Podoficerska „SONDA”

W niedalekiej przyszłości ciężar szkolenia kadr podoficerskich przejmie powstająca Szkoła Podoficerska WOT „SONDA”. Będzie ona kształciła kandydatów na podoficerów w korpusie żołnierzy zawodowych, żołnierzy OT oraz żołnierzy rezerwy na kierunkach łączności i informatyki, cyberbezpieczeństwa oraz lekkiej piechoty. Będzie ona efektywnie zagospodarowywała ogromny potencjał żołnierzy OT i będzie głównym źródłem pozyskania kadry podoficerskiej WOT.

Szkoła Podoficerska „SONDA” jest obecnie budowana w ramach Centrum Szkolenia Łączności i Informatyki. Szkołą będzie dyslokowana dwupołożeniowo (w Zegrzu i Toruniu). W Zegrzu szkoleni będą kandydaci na podoficerów o specjalności łączności i informatyki oraz cyberbezpieczeństwa, a w Toruniu będzie się znajdował wydział piechoty lekkiej, który będzie szkolił kandydatów na podoficerów o specjalnościach adekwatnych do zadań pododdziałów lekkiej piechoty.

SONDA – skąd ta nazwa?

„SONDA” – jest to akronim nazwy Szkoła Niższych Dowódców, której początki sięgają 1944 roku. W pierwszej połowie tego roku decyzją Komendy Głównej AK zlikwidowane zostały Szkoły Podchorążych Rezerwy Piechoty, a w ich miejsce powstały Zastępcze Kursy Szkolenia Niższych Dowódców (ZKSND). Kursy te w końcowym okresie działalności Armii Krajowej były podstawowymi kursami szkoleniowymi obejmującymi poziom dowódców drużyn.

Dane ogólne nt WOT

Obecnie w WOT służbę pełni już ponad 23,5 tys. żołnierzy. Misją WOT jest obrona i wspieranie lokalnych społeczności. W czasie pokoju to zadanie realizowane jest m.in. w formie przeciwdziałania i zwalczania skutków klęsk żywiołowych oraz prowadzenia działań ratowniczych w sytuacjach kryzysowych. W czasie wojny WOT będzie wsparciem wojsk operacyjnych w strefie działań bezpośrednich, a poza nią stanowić będzie siłę wiodącą.

Źródło: ppłk Marek Pietrzak/rzecznik WOT

red. PZ

autor zdjęć: DWOT

dodaj komentarz

komentarze


Na WAT o cyberbezpieczeństwie
 
Szkolenie wodne podhalańczyków
Zbiegowie z innego świata
„Defender” – pracowity poligon saperów
Ułańska szarża
Miesiąc izolacji żołnierzy „Irini”
„Karakal ’20”: wyzwanie w Nowej Dębie
Ochotnicy na ratunek
F-16 z Krzesin przebazowane do Łasku
Wzmacnianie sojuszu polsko-amerykańskiego
Kolejne Groty dla wojska
Pięcioro laureatów sportowego plebiscytu „Polski Zbrojnej”
Laserowa artyleria US Army
Kawalerowie Orderu Krzyża Wojskowego, wystąp!
Żołnierze w sztafecie pomocy
Powstaje Szkoła Podoficerska Logistyki
Poćwicz online z siedmioma sportsmenkami
Rosyjskie zagrożenie w kosmosie
Współzawodnictwo rozwija
Groty z granatnikiem
Więcej pieniędzy dla żołnierzy na misjach
Baretki Orderu Krzyża Wojskowego
Pełne wynagrodzenie za kwarantannę
Poćwicz z mistrzami sportu wojskowego!
Orzeczenia lekarskie żołnierzy będą ważne dłużej
Kraby w Bolesławcu
Polskie porty bardziej otwarte
Minister Błaszczak dziękuje medykom
Prezydent Andrzej Duda w Białym Domu
Most do współpracy
Ofensywa Tuchaczewskiego
F-16 kończą misję w Estonii
MON dofinansuje mural o Bitwie Warszawskiej
Szef MON w Żelaznej Dywizji
W MON o polsko-słowackiej współpracy
Amerykanie odmładzają F-16
Rakiety z Mesko w F-35
Prezydent Duda jedzie do USA
Powstaną kolejne strzelnice
Wojsko ma ofertę dla cywili
16 sekund Liberatora
Na misjach święta inne niż zwykle
„Wojownik Niezłomny” wśród terytorialsów
Czarna taktyka w kawalerii powietrznej
Polskie F-16 w ćwiczeniach „Ramstein Alloy 20”
Ogromne zainteresowanie Soną
Brawurowe zagony motorowe
Lotnicy uratowali Wielką Brytanię
Przysięga podkarpackich terytorialsów
PGZ będzie obecna na MSPO
10 mln zł na zapomogi dla żołnierzy
Wojsko przeciw wirusowi
Weterani znów staną na macie
Komitet Wojskowy NATO o pandemii
Na WF-ie dokładniej ocenią wytrzymałość żołnierzy
Online z mistrzami sportu
Amerykanie zredukują swój kontyngent w Niemczech
Kawalerzyści na Jeziorze Solińskim
Zostań w domu i czytaj „Polskę Zbrojną”

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO