moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Plan ćwiczeń WOT dla pracodawców

Żołnierze terytorialnej służby wojskowej muszą przedstawić swoim pracodawcom harmonogram ćwiczeń i szkoleń, które WOT będą organizowały w 2020 roku. Wszystko po to, by przedsiębiorcy zatrudniający terytorialsów mogli uwzględnić to w planach firmy. – To obowiązek ustawowy, o którym przypominamy aktywnym zawodowo żołnierzom TSW – mówi ppłk Marek Pietrzak, rzecznik WOT.

Co roku dowódcy jednostek obrony terytorialnej muszą opracować harmonogram ćwiczeń i szkoleń żołnierzy TSW na kolejny rok. Jest on ustalany najpierw na szczeblach kompanii, później batalionów, a w końcu całej brygady. – Plan musi uwzględniać wiele elementów, w tym ćwiczenia żołnierzy zawodowych brygady, a także te realizowane w ramach WOT. W związku z tym, że terytorialsów szkolimy w trybie weekendowym, przy planowaniu musimy wziąć też pod uwagę dni wolne, świąteczne itp. – tłumaczy kpt. Damian Stanula, rzecznik prasowy 2 Lubelskiej Brygady OT.

Z opracowanym na szczeblu brygady i zatwierdzonym przez dowództwo WOT harmonogramem muszą – najpóźniej na 30 dni przed końcem roku – zapoznać się wszyscy terytorialsi danej jednostki. Następnie powinni oni przekazać swoim pracodawcom informację o terminach stawiennictwa. To obowiązek terytorialsów zapisany w ustawie o powszechnym obowiązku obrony. – Ideą naszej służby jest godzenie pracy zawodowej ze służbą. Trudno więc sobie wyobrazić, by pracodawcy nie znali grafiku szkoleń swoich pracowników-żołnierzy. Zależy nam, by nasza współpraca odbywała się bezkolizyjnie – mówi ppłk Marek Pietrzak, rzecznik prasowy WOT.

REKLAMA

Informację o przyszłorocznych ćwiczeniach w listopadzie otrzymali m.in. terytorialsi 2 Lubelskiej Brygady OT. Teraz żołnierze przekazują plany ćwiczeń swoim pracodawcom. – Dzięki temu szefowie naszych żołnierzy będą mogli zaplanować pracę w swojej firmie, uwzględniając nieobecności pracowników-żołnierzy – mówi kpt. Stanula. Dodaje, że choć brygada nie weryfikuje dostarczania harmonogramów do zakładów pracy, to doświadczenia z poprzednich lat pokazują, że żołnierze wywiązują się z ustawowego obowiązku.

Informacja, jaką otrzymują pracodawcy dotyczy m.in. terminów szkoleń rotacyjnych (raz w miesiącu ) oraz ćwiczeń zintegrowanych (14 dni w roku). – Pracodawcy mniejszą wagę przywiązują do tego, jaki to rodzaj ćwiczeń. Istotniejsza jest dla nich informacja, że w danym okresie pracownika nie będzie w firmie i muszą albo ustalić inny grafik pracy, albo szukać zastępstwa – mówi kpt. Stanula.

Informacja o ćwiczeniach ma szczególnie znaczenie dla tych przedsiębiorstw czy firm, które pracują nie tylko od poniedziałku do piątku. Przykładem jest przedsiębiorstwo PKP Zamość, zatrudniające kilkunastu terytorialsów. – Pracujemy w systemie zmianowym, wiele stanowisk jest całodobowych. Dlatego jest dla nas dużym usprawnieniem, gdy wcześniej znamy terminy, w których danego pracownika nie będzie, bo musi stawić się na ćwiczenia. Ułatwia to planowanie dyżurów, urlopów itd. – mówi Dariusz Szymański z PKP Zamość. Jako kolejny przykład kpt. Stanula podaje terytorialsów-ratowników, którzy pracują także w weekendy.

Ppłk Marek Pietrzak podkreśla, że obowiązek wcześniejszego informowania pracodawcy o terminach ćwiczeń, nie dotyczy sytuacji, gdy żołnierz zostaje wezwany do wojska w trybie natychmiastowego stawiennictwa. Może się tak zdarzyć np. w sytuacjach kryzysowych, klęsk żywiołowych . – Takich przypadków nie jesteśmy w stanie przewidzieć. Warto jednak pamiętać, że terytorialsi jako żołnierze są zobligowani do bycia w dyspozycji i gotowości do stawienia się w koszarach – mówi ppłk Pietrzak. Jeśli do takiej sytuacji już dojdzie, pracodawca musi udzielić pracownikowi bezpłatnego urlopu.

Wojska obrony terytorialnej to piąty rodzaj sił zbrojnych. Obecnie w szeregach formacji służbę pełni 23 500 żołnierzy, w tym 19 900 terytorialsów. Terytorialna służba wojskowa dzieli się na rotacyjną – pełnioną przez minimum dwa dni w miesiącu w jednostce wojskowej w określonych przez dowódcę dniach oraz dyspozycyjną – poza jednostką wojskową. W tym czasie żołnierz pozostaje w gotowości do stawienia się do służby w terminie i miejscu wskazanym przez dowódcę jednostki wojskowej.

Paulina Glińska

autor zdjęć: DWOT

dodaj komentarz

komentarze


Polak z Medalem NATO
 
Tak się ćwiczy na rumuńskich poligonach
Market Garden, Sosabowski wkracza do gry
F-16 kończą misję w Estonii
Zaplecze dla Rosomaków
Na WF-ie dokładniej ocenią wytrzymałość żołnierzy
Medycy po unitarce
To kolarze rozpoczęli współczesną historię polskiego wojskowego sportu
„Astral Knight” – integracja na polskim niebie
Laserowa artyleria US Army
Kłopoty z odprawą mieszkaniową
Mordercza obrona Warszawy
Lekarz – oficer to brzmi dumnie
Niepokorni Niezłomni Wyklęci po raz 12.
McCarthy: Żołnierze USA w Polsce zwiększają bezpieczeństwo całego regionu
Posłowie o przyczynach tragedii z 10 kwietnia
Gaudeamus Igitur w najstarszej wojskowej uczelni
Jak komuniści odebrali obywatelstwo polskim oficerom
Brąz kajakarza, 10 medali biegaczy i badmintonistów
Wesprzyj kombatantów
Sonary dla śmigłowców ZOP
Wojsko przeciw wirusowi
W MON o polsko-słowackiej współpracy
Wojskowe uczelnie w dobie wirusa
Pełne wynagrodzenie za kwarantannę
Święto terytorialsów
Jakie limity służby czynnej w 2021 roku?
Polsko-amerykańska współpraca
Najważniejsi dowódcy V4 w Polsce
Dodatki dla specjalsów po nowemu
Jak Berling szedł na odsiecz Warszawie
Miesiąc izolacji żołnierzy „Irini”
Nowe sanitarki dla wojska
Nadlecą Ważki, czyli mikrodrony dla wojska
Żołnierze zdobyli 13 medali na mistrzostwach Polski w strzelectwie i kolarstwie
Marynarski Katyń
Agencja Uzbrojenia nabiera kształtów
Kombatanci na parkiecie
Komitet Wojskowy NATO o pandemii
Amerykanie odmładzają F-16
Więcej pieniędzy dla żołnierzy na misjach
Rój dronów nad poligonem w Orzyszu
W tej służbie jak w żadnej innej najważniejsi są ludzie
Ogień w natarciu
Sukcesy wojskowych lekkoatletów
Kraby kontra okręt
Komisje sejmowe o umowie z USA
Kierunek Turcja, czyli nowa misja polskich żołnierzy
„Kaper” przeciw terrorystom
Ukraiński kurs na Zachód
Orzeczenia lekarskie żołnierzy będą ważne dłużej
20 medali żołnierzy na mistrzostwach kraju w biegu na orientację i łucznictwie
„Aviation Detachment” w Łasku
Marsz po brązową szarotkę
Bohaterowie na wakacjach w Ryni
Druga kariera byłych żołnierzy
Wybuchowa edukacja
16 Dywizja najlepsza!

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO