moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Wojskowy śmigłowiec dyżuruje w Zakopanem

Pięcioro turystów poszkodowanych w Tatrach zostało przetransportowanych do Zakopanego na pokładzie wojskowego śmigłowca W-3 Sokół. Maszyna z 3 Skrzydła Lotnictwa Transportowego została skierowana w góry, aby wspierać ratowników z Tatrzańskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego, których śmigłowiec przechodzi coroczny przegląd techniczny.

Piloci z 2 Grupy Poszukiwawczo-Ratowniczej z Mińska Mazowieckiego wyposażeni w śmigłowiec W-3 Sokół zostali skierowani w Tatry. Stacjonują w Zakopanem, aby jak najszybciej dotrzeć z pomocą do turystów uwięzionych w górach. Zgodnie z porozumieniem zawartym przez Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych i Tatrzańskie Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe, na pokładzie maszyny mają być transportowani górscy ratownicy i poszkodowani. A wszystko dlatego, że śmigłowiec, którym na co dzień dysponują ochotnicy z TOPR, przechodzi przegląd techniczny.

Żołnierze rozpoczęli dyżur w górach w ubiegłą sobotę, a już w niedzielę ruszyli na pierwszą akcję ratowniczą. – Byliśmy w trakcie lotu treningowego, kiedy otrzymaliśmy informację, że w rejonie Czarnego Stawu jedna z turystek doznała kontuzji i miała pierwsze oznaki hipotermii. Naszym zadaniem było podebranie jej na pokład maszyny i przetransportowanie do szpitala – mówi mjr pil. Marcin Gancarczyk, dowódca 2 Grupy Poszukiwawczo-Ratowniczej.

REKLAMA

Kolejne wezwanie wpłynęło dwie godziny później. Tym razem na pomoc czekało dwóch turystów, którzy utknęli na Zadnim Kościelcu. – Dotarcie do tego miejsca nie jest łatwe, dodatkowo zaczęło robić się ciemno, dlatego zapadła decyzja, aby zaangażować nas do pomocy. Gdyby TOPR-owcy chcieli dotrzeć do poszkodowanych pieszo, akcja ratunkowa trwała by 12 godzin, natomiast nam zajęła ona około 20 minut – wyjaśnia oficer.

Z kolei we wtorek po południu troje turystów zabłądziło w okolicy przełęczy pod Krzyżnem. Jednemu z nich udało się zejść do Doliny Pięciu Stawów i wezwać pomoc. Pozostali, przy próbie powrotu na szlak doznali obrażeń. Do akcji ruszyło 15 ratowników TOPR, a także żołnierze, którzy na pokładzie Sokoła, przetransportowali jednego z poszkodowanych do szpitala. Drugi, został sprowadzony z gór przy asyście TOPR-owców. Nie mniej dramatyczne wydarzenia miały miejsce w czwartek. Tym razem pomocy potrzebował turysta, który spadł do żlebu. Akcja poszukiwawczo-ratownicza w Tatrach Wysokich trwała całą noc. Dopiero nad ranem wojskowy śmigłowiec podjął mężczyznę rannego w nogę.

Major Gancarczyk podkreśla, że współpraca między wojskiem a TOPR jest korzystna dla obu stron. Dla wojskowych pilotów wskazówki doświadczonych ochotników są bezcenne, bo latanie w górach znacznie różni się od zadań, jakie armia realizuje na co dzień. – Tu liczy się każdy szczegół. Przede wszystkim w górach jest inna gęstość powietrza, przez co silniki muszą działać na większej mocy, aby utrzymać maszynę. Bardzo szybko zmienia się pogoda, wieje silny wiatr, a poszkodowani są podbierani na pokład z niewielkich półek skalnych czy szlaków turystycznych – wyjaśnia dowódca. – Śmigłowiec często działa na granicy swoich osiągów. Ochotnicy podpowiadają nam, jak mamy operować maszyną, aby cała akcja odbyła się bezpiecznie – dodaje.

Wspólny dyżur żołnierzy i ratowników zakończy się jutro. – W weekend w góry wyrusza wiele osób, musimy zatem liczyć się z tym, że możemy zostać wezwani w każdej chwili. Cały czas jesteśmy w gotowości i na tym się koncentrujemy – wyjaśnia mjr pil. Gancarczyk.

Dyżur, który odbywa się w Tatrach, to nie pierwsza współpraca wojska z TOPR. W maju, przedstawicie obu służb współdziałali podczas ćwiczenia „Sarex ’19”. Wówczas ich zadaniem było udzielenie pomocy rannym w katastrofie.

Magdalena Miernicka

autor zdjęć: por. Karol Borkowski

dodaj komentarz

komentarze


Powstanie Wojskowa Akademia Medyczna
 
Weterani trenują MMA
Buzdygan Internautów – czas na głosowanie
Beagle dla żołnierzy?
Polscy żołnierze niosą pomoc w Libanie
Terytorialsi za oceanem
Gen. Piotrowski: zagrożenie w Iraku nie wzrasta
Podhalańczycy rozpoczynają natowski dyżur
„Defender Europe 20”, czyli amerykańskie manewry w Europie
Klasy wojskowe – MON czeka na wnioski szkół
Wojsko wzywa na kwalifikację
Żołnierze najlepsi na festiwalu sztuk walki
Nowa jednostka do szkolenia specjalsów
Zmiany emerytalne dla żołnierzy
Jak gra dowódca, grają wszyscy
They Train Together, They Fight Together
Obradowała Rada Gabinetowa
Prezydent Duda w Hucie Stalowa Wola
95 lat temu zdecydowano o budowie Grobu Nieznanego Żołnierza
USA nie zacznie wojny z Iranem
Dragoni na poligonie
Komandos postrzelony podczas ćwiczeń
Ostatni samochód Marszałka
Bohaterskie Orlęta
Dr Kostrzewa-Zorbas: NATO potwierdziło swoją jedność
Misja wojownika
Żołnierze w dziesiątce najlepszych sportowców Polski
Nowelizacja ustawy o weteranach w Sejmie
Prezydent Duda w Davos o przyszłości Sojuszu
Spadochroniarze otrzymali pojazdy do zrzutu
Podoficer po nowemu
Strykery znów na Mazurach
Czas na Strategię Bezpieczeństwa Morskiego
Iran uderza w USA
Jastrzębie przechwyciły rosyjskie myśliwce
Defense Without Politics
Arsenał Iranu
Network Intelligence
Aby pamięć o Monte Cassino była zawsze żywa
„Polski Czołg”, czyli żołnierz niepokonany w oktagonie
Klasy wojskowe po nowemu
PGZ i Lockheed Martin zacieśniają współpracę
PKW Orlik na straży bałtyckiego nieba
Ottokar-Brzoza będzie kołowy?
Kpr. Danuta Dmowska-Andrzejuk ministrem sportu
Nowy wiceminister w MON
Sojusznicze siły ponownie pod polskim dowództwem
Ferie z WOT: ruszyła kolejna edycja
Wszyscy jesteśmy Darfurczykami
Powstanie bez sukcesu
Misje na dłużej
Głosuj na wojskowego sportowca roku
Polsko-łotewska „Zima”
We Are All Darfur
Stepping out of the Shadow
Projekt MON dla szkół
Kajak idealny dla komandosa
Mobilne moździerze dla armii
Jakie podwyżki dla żołnierzy?
Upamiętnijmy generała Andersa i zdobywców Monte Cassino
To nie mogło się udać, ale…

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO