moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Wojskowy śmigłowiec dyżuruje w Zakopanem

Pięcioro turystów poszkodowanych w Tatrach zostało przetransportowanych do Zakopanego na pokładzie wojskowego śmigłowca W-3 Sokół. Maszyna z 3 Skrzydła Lotnictwa Transportowego została skierowana w góry, aby wspierać ratowników z Tatrzańskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego, których śmigłowiec przechodzi coroczny przegląd techniczny.

Piloci z 2 Grupy Poszukiwawczo-Ratowniczej z Mińska Mazowieckiego wyposażeni w śmigłowiec W-3 Sokół zostali skierowani w Tatry. Stacjonują w Zakopanem, aby jak najszybciej dotrzeć z pomocą do turystów uwięzionych w górach. Zgodnie z porozumieniem zawartym przez Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych i Tatrzańskie Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe, na pokładzie maszyny mają być transportowani górscy ratownicy i poszkodowani. A wszystko dlatego, że śmigłowiec, którym na co dzień dysponują ochotnicy z TOPR, przechodzi przegląd techniczny.

Żołnierze rozpoczęli dyżur w górach w ubiegłą sobotę, a już w niedzielę ruszyli na pierwszą akcję ratowniczą. – Byliśmy w trakcie lotu treningowego, kiedy otrzymaliśmy informację, że w rejonie Czarnego Stawu jedna z turystek doznała kontuzji i miała pierwsze oznaki hipotermii. Naszym zadaniem było podebranie jej na pokład maszyny i przetransportowanie do szpitala – mówi mjr pil. Marcin Gancarczyk, dowódca 2 Grupy Poszukiwawczo-Ratowniczej.

REKLAMA

Kolejne wezwanie wpłynęło dwie godziny później. Tym razem na pomoc czekało dwóch turystów, którzy utknęli na Zadnim Kościelcu. – Dotarcie do tego miejsca nie jest łatwe, dodatkowo zaczęło robić się ciemno, dlatego zapadła decyzja, aby zaangażować nas do pomocy. Gdyby TOPR-owcy chcieli dotrzeć do poszkodowanych pieszo, akcja ratunkowa trwała by 12 godzin, natomiast nam zajęła ona około 20 minut – wyjaśnia oficer.

Z kolei we wtorek po południu troje turystów zabłądziło w okolicy przełęczy pod Krzyżnem. Jednemu z nich udało się zejść do Doliny Pięciu Stawów i wezwać pomoc. Pozostali, przy próbie powrotu na szlak doznali obrażeń. Do akcji ruszyło 15 ratowników TOPR, a także żołnierze, którzy na pokładzie Sokoła, przetransportowali jednego z poszkodowanych do szpitala. Drugi, został sprowadzony z gór przy asyście TOPR-owców. Nie mniej dramatyczne wydarzenia miały miejsce w czwartek. Tym razem pomocy potrzebował turysta, który spadł do żlebu. Akcja poszukiwawczo-ratownicza w Tatrach Wysokich trwała całą noc. Dopiero nad ranem wojskowy śmigłowiec podjął mężczyznę rannego w nogę.

Major Gancarczyk podkreśla, że współpraca między wojskiem a TOPR jest korzystna dla obu stron. Dla wojskowych pilotów wskazówki doświadczonych ochotników są bezcenne, bo latanie w górach znacznie różni się od zadań, jakie armia realizuje na co dzień. – Tu liczy się każdy szczegół. Przede wszystkim w górach jest inna gęstość powietrza, przez co silniki muszą działać na większej mocy, aby utrzymać maszynę. Bardzo szybko zmienia się pogoda, wieje silny wiatr, a poszkodowani są podbierani na pokład z niewielkich półek skalnych czy szlaków turystycznych – wyjaśnia dowódca. – Śmigłowiec często działa na granicy swoich osiągów. Ochotnicy podpowiadają nam, jak mamy operować maszyną, aby cała akcja odbyła się bezpiecznie – dodaje.

Wspólny dyżur żołnierzy i ratowników zakończy się jutro. – W weekend w góry wyrusza wiele osób, musimy zatem liczyć się z tym, że możemy zostać wezwani w każdej chwili. Cały czas jesteśmy w gotowości i na tym się koncentrujemy – wyjaśnia mjr pil. Gancarczyk.

Dyżur, który odbywa się w Tatrach, to nie pierwsza współpraca wojska z TOPR. W maju, przedstawicie obu służb współdziałali podczas ćwiczenia „Sarex ’19”. Wówczas ich zadaniem było udzielenie pomocy rannym w katastrofie.

Magdalena Miernicka

autor zdjęć: por. Karol Borkowski

dodaj komentarz

komentarze


Jak Berling szedł na odsiecz Warszawie
 
Polsko-amerykańska współpraca
Jak komuniści odebrali obywatelstwo polskim oficerom
Amerykanie odmładzają F-16
Pełne wynagrodzenie za kwarantannę
„Kaper” przeciw terrorystom
Lekarz – oficer to brzmi dumnie
Market Garden, Sosabowski wkracza do gry
F-16 kończą misję w Estonii
Mordercza obrona Warszawy
McCarthy: Żołnierze USA w Polsce zwiększają bezpieczeństwo całego regionu
Dodatki dla specjalsów po nowemu
Sonary dla śmigłowców ZOP
W tej służbie jak w żadnej innej najważniejsi są ludzie
Komisje sejmowe o umowie z USA
Wesprzyj kombatantów
Posłowie o przyczynach tragedii z 10 kwietnia
Wybuchowa edukacja
Więcej pieniędzy dla żołnierzy na misjach
20 medali żołnierzy na mistrzostwach kraju w biegu na orientację i łucznictwie
„Aviation Detachment” w Łasku
Ukraiński kurs na Zachód
Tak się ćwiczy na rumuńskich poligonach
Nowe sanitarki dla wojska
Bohaterowie na wakacjach w Ryni
Wojskowe uczelnie w dobie wirusa
Żołnierze zdobyli 13 medali na mistrzostwach Polski w strzelectwie i kolarstwie
Nadlecą Ważki, czyli mikrodrony dla wojska
Kierunek Turcja, czyli nowa misja polskich żołnierzy
Komitet Wojskowy NATO o pandemii
To kolarze rozpoczęli współczesną historię polskiego wojskowego sportu
Druga kariera byłych żołnierzy
Na WF-ie dokładniej ocenią wytrzymałość żołnierzy
„Astral Knight” – integracja na polskim niebie
Jakie limity służby czynnej w 2021 roku?
Miesiąc izolacji żołnierzy „Irini”
Kraby kontra okręt
Kombatanci na parkiecie
Święto terytorialsów
Gaudeamus Igitur w najstarszej wojskowej uczelni
W MON o polsko-słowackiej współpracy
Zaplecze dla Rosomaków
Niepokorni Niezłomni Wyklęci po raz 12.
Laserowa artyleria US Army
Rój dronów nad poligonem w Orzyszu
Brąz kajakarza, 10 medali biegaczy i badmintonistów
16 Dywizja najlepsza!
Medycy po unitarce
Orzeczenia lekarskie żołnierzy będą ważne dłużej
Najważniejsi dowódcy V4 w Polsce
Wojsko przeciw wirusowi
Sukcesy wojskowych lekkoatletów
Polak z Medalem NATO
Marsz po brązową szarotkę
Marynarski Katyń
Ogień w natarciu
Kłopoty z odprawą mieszkaniową
Agencja Uzbrojenia nabiera kształtów

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO