moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Amunicja i miny dla armii

Dwadzieścia cztery tysiące pocisków do armatohaubic Krab, 112 mln sztuk amunicji do pistoletów VIS i karabinków Grot oraz miny przeciwpancerne i przeciwdesantowe – to najnowsze zakupy Inspektoratu Uzbrojenia MON. Za wszystko armia zapłaci ponad 850 mln zł.

Ministerstwo Obrony Narodowej zdecydowało o znaczącym zwiększeniu zapasów amunicji do wprowadzanych od kilku lat nowych systemów uzbrojenia. Chodzi o 155 mm armatohaubice Krab, karabinki MSBS Grot o kalibrze 5,56 mm oraz pistolety VIS 100 o kalibrze 9 mm.

O podpisaniu dwóch wartych ponad 815 milionów złotych kontraktów, poinformował 9 grudnia minister obrony Mariusz Błaszczak. „Dziś podpisaliśmy umowy z firmami PGZ – Dezamet i Mesko – na zakup 24.000 sztuk amunicji dla Krabów oraz 112,5 mln sztuk amunicji do broni ręcznej – 5,56 mm i 9 mm. Wartość obu umów to ponad 815 mln zł” – zakomunikował za pomocą mediów społecznościowych, szef resortu obrony.

REKLAMA

Wart 420 mln złotych kontrakt na dostawę pocisków do Krabów to największa umowa na amunicję kalibru 155 mm w historii polskiej armii. Zakłada ona, że do końca 2022 roku wojsko otrzyma 18 tysięcy sztuk pocisków OFd MKM z głowicą odłamkowo-burzącą (o zasięgu 30 km) oraz 6 tysięcy pocisków OFd MKM z głowicą odłamkowo-burzącą z gazogeneratorem (o zasięgu ponad 40 km).

Porozumienie zawarte z Zakładami Metalowymi Dezamet z Nowej Dęby przewiduje, że produkcja pocisków dla armii, na bazie technologii (licencji) pozyskanej od słowackiego holdingu ZVS Dubnica, rozpocznie się za dwa lata. – Dzisiejsza umowa jest kolejnym potwierdzeniem zdolności Polskiej Grupy Zbrojeniowej do zaspokajania potrzeb polskiej armii w szerokim zakresie. Dezamet od wielu lat dostarcza Siłom Zbrojnym RP amunicję najwyższej jakości, wykorzystywaną przy sprzęcie produkowanym przez pozostałe spółki PGZ, w tym samobieżnej armatohaubicy Krab z Huty Stalowa Wola – komentował podpisanie kontraktu Sebastian Chwałek, wiceprezes zarządu PGZ S.A.

Drugi z kontraktów podpisanych przez gen. bryg. Dariusza Plutę, szefa Inspektoratu Uzbrojenia MON, opiewa na 395 mln złotych. Porozumienie zostało zawarte z firmą Mesko ze Skarżyska-Kamiennej, która w ciągu trzech lat ma dostarczyć armii aż 112,5 mln sztuk amunicji do broni ręcznej.

MON niestety nie ujawnia, ile sztuk przeznaczonych jest dla jakiego rodzaju uzbrojenia. Wiadomo jedynie że pociski będą do karabinków Beryl, subkarabinków wz. 96B Mini Beryl, a także najnowszych karabinków MSBS Grot. Będzie to zatem amunicja kalibru 5,56 x 45 mm, a także do pistoletów kalibru 9 mm, czyli P-94 oraz VIS-100, czyli będą to naboje 9 x 19 mm.

Inspektorat Uzbrojenia MON poinformował także, że jeszcze pod koniec listopada zawarł dwa kontrakty na dostawę narzutowych min przeciwpancernych MN-123 i przeciwdesantowych MPD. Oba typy min produkowane są przez Bydgoskie Zakłady Elektromechaniczne „Belma” S.A.

Dostawa dotyczy min MN-123, w tym kaset minowych ISM z minami narzutowymi MN-123, min przeciwpancernych do ustawiania ręcznego o działaniu natychmiastowym MR-123.1 oraz min przeciwpancernych do ustawiania ręcznego o działaniu zwłocznym MR-123.2. Ile ich Wojsko Polskie kupiło, MON nie ujawnia. Wiadomo jedynie, ze zapłaci za nie ponad 20 mln złotych. Miny przeciwdesantowe denne MPD – liczba również utajniona – to koszt prawie 16 mln złotych.

Krzysztof Wilewski

autor zdjęć: ppor. Karol Frankowski, DWOT

dodaj komentarz

komentarze

~ohosera
1576221900
"MON niestety nie ujawnia" - no chyba redaktor żartuje? Jakie "niestety"??? Nic nie powinni ujawniać na temat zakupu amunicji!
F6-C5-70-3A
~he
1576152540
ładnie tyle kosztowało 96 raków
86-9B-A6-82

Klasy wojskowe po nowemu
 
95 lat temu zdecydowano o budowie Grobu Nieznanego Żołnierza
Auschwitz. Pamięć o Zagładzie
Przechowywanie pamięci o Katyniu
Zmiany emerytalne dla żołnierzy
„Polski Czołg”, czyli żołnierz niepokonany w oktagonie
Kpr. Danuta Dmowska-Andrzejuk ministrem sportu
Żołnierze najlepsi na festiwalu sztuk walki
Polscy żołnierze niosą pomoc w Libanie
Prezydent Duda w Hucie Stalowa Wola
USA nie zacznie wojny z Iranem
Defense Without Politics
We Are All Darfur
Aby pamięć o Monte Cassino była zawsze żywa
Dziewięć ofert „Kondora”
To nie mogło się udać, ale…
Powstanie bez sukcesu
Jak gra dowódca, grają wszyscy
Jakie podwyżki dla żołnierzy?
Dragoni na poligonie
Amerykanie modernizują polskie poligony
Ćwierćmaraton Komandosa pod dyktando żołnierzy w niebieskich beretach
Gen. Piotrowski: zagrożenie w Iraku nie wzrasta
Wszyscy jesteśmy Darfurczykami
Armia Czerwona w fabryce śmierci
„Defender Europe 20”, czyli amerykańskie manewry w Europie
Zdobywcy „Pen Y Fan”
Klasy wojskowe – MON czeka na wnioski szkół
Nowy wiceminister w MON
They Train Together, They Fight Together
Podoficer po nowemu
Ostatni samochód Marszałka
32 samoloty F-35A za 4,6 mld dolarów
Podhalańczycy rozpoczynają natowski dyżur
Czas na Strategię Bezpieczeństwa Morskiego
Komandos postrzelony podczas ćwiczeń
Sojusznicze siły ponownie pod polskim dowództwem
Nowa jednostka do szkolenia specjalsów
Stepping out of the Shadow
Prezydent Duda w Davos o przyszłości Sojuszu
Iran uderza w USA
Arsenał Iranu
Kajak idealny dla komandosa
PKW Orlik na straży bałtyckiego nieba
PGZ i Lockheed Martin zacieśniają współpracę
Rok pod znakiem kondycji i zdrowia
Dobry rok PGZ
Arsenał talibów rozbity przez polskich żołnierzy
Obradowała Rada Gabinetowa
Bohaterskie Orlęta
Pomnik zwycięstwa 1920 roku
Żołnierze w dziesiątce najlepszych sportowców Polski
Ottokar-Brzoza będzie kołowy?
Nowelizacja ustawy o weteranach w Sejmie
Mobilne moździerze dla armii
Jastrzębie przechwyciły rosyjskie myśliwce
Głosuj na wojskowego sportowca roku
Network Intelligence

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO