moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Gotowi na misję

Życzę wam, abyście przez cały czas stanowili jeden zwarty i wzajemnie się wspierający zespół, abyście mogli na sobie polegać – mówił gen. bryg. Robert Kosowski, dowódca 17 Wielkopolskiej Brygady Zmechanizowanej do żołnierzy tworzących VI zmianę PKW Rumunia. Na półroczną misję wyjedzie 200 wojskowych, głównie z 17 Brygady. Dziś odbyło się ich uroczyste pożegnanie.

– Za wami szkolenie i intensywne przygotowania, ale tak naprawdę to dopiero początek drogi, początek misji, a tym samym kolejna okazja do doskonalenia i poszerzania żołnierskiego rzemiosła – mówił gen. bryg. Robert Kosowski, dowódca 17 Brygady Zmechanizowanej. Oficer podkreślił, że mimo iż obowiązkiem Wojska Polskiego jest obrona polskich granic, równie ważne jest wywiązywanie się z sojuszniczych zobowiązań. Dodał, że polscy żołnierze cieszą się bardzo dobrą opinią poza granicami kraju, są uznawani za świetnie wyszkolonych i godnych zaufania partnerów. – To powód do dumy dla każdego dowódcy. Dbajcie w Rumunii o nasze barwy, tradycje i honor żołnierza polskiego. Życzę wam, abyście przez cały czas stanowili jeden zwarty i wzajemnie się wspierający zespół, abyście mogli na sobie polegać – powiedział.

Kontyngent, który dziś pożegnano tworzą żołnierze z 35 jednostek wojskowych z całego kraju, ale – jak w przypadku poprzednich zmian PKW Rumunia – najliczniejszą grupę stanowią wojskowi z 17 Wielkopolskiej Brygady Zmechanizowanej.

REKLAMA

Na miejscu Polacy będą współpracować z wojskowymi z Wielonarodowej Brygady Południe-Wschód. – Do tej pory polski kontyngent współdziałał głównie z 26 batalionem rumuńskich sił zbrojnych. Teraz tych jednostek ma być więcej. Będziemy brali udział m.in. w ćwiczeniu certyfikującym rumuński 20 batalion – mówi mjr. Mariusz Dłubała, dowódca VI zmiany PKW Rumunia.

Jednak to nie jedyne zadanie, które czeka żołnierzy na misji – ich grafik jest wypełniony po brzegi. – Oprócz codziennych szkoleń, będziemy także zaangażowani w ćwiczenie „Scorpion Legacy” czy „Justice Eagle” – wyjaśnia oficer.
Dowódca kontyngentu zapewnia, że żołnierze są dobrze przygotowani do działania z sojusznikami. – Formowanie kontyngentu rozpoczęło się w lutym, następnie odbyły się ćwiczenia zgrywające drużyny, plutony oraz kompanię. Wzięliśmy także udział w ćwiczeniu „Dragon-19” czy w łotewskim „Silver Arrow” – wylicza. Każdy z żołnierzy musiał odbyć także wiele szkoleń, między innymi z SERE B, podstaw języka rumuńskiego, a także w zależności od zajmowanego stanowiska – z udzielania pierwszej pomocy, jazdy w górach czy obsługi specjalistycznego sprzętu logistycznego. – Ostatecznym sprawdzianem była jednak certyfikacja, która odbyła się w październiku. Zdaliśmy ten egzamin na piątkę – podkreśla major Dłubała.

Żołnierze rozpoczną misję w styczniu. W Rumunii będą korzystali z kołowych transporterów opancerzonych Rosomak. Sprzęt już czeka na nich na miejscu. Korzystali z niego bowiem żołnierze z poprzednich zmian. Dzięki temu wojskowi pojadą na misję, tylko z wyposażeniem podstawowym.

Misja polskich żołnierzy w Rumunii rozpoczęła się w czerwcu 2017 roku. Decyzja o jej rozpoczęciu zapadła podczas szczytu NATO, który w lipcu 2016 roku obradował w Warszawie. Równolegle ulokowano cztery wielonarodowe batalionowe grupy bojowe na wschodniej flance NATO – w Polsce, Estonii, a także na Litwie i Łotwie.

Magdalena Miernicka

autor zdjęć: st. szer. Michał Wilk

dodaj komentarz

komentarze


Aby pamięć o Monte Cassino była zawsze żywa
 
We Are All Darfur
Dobry rok PGZ
Jakie podwyżki dla żołnierzy?
Arsenał talibów rozbity przez polskich żołnierzy
Dragoni na poligonie
Prezydent Duda w Davos o przyszłości Sojuszu
Rok pod znakiem kondycji i zdrowia
Ostatni samochód Marszałka
PGZ i Lockheed Martin zacieśniają współpracę
Ćwierćmaraton Komandosa pod dyktando żołnierzy w niebieskich beretach
95 lat temu zdecydowano o budowie Grobu Nieznanego Żołnierza
Stepping out of the Shadow
Nowelizacja ustawy o weteranach w Sejmie
Defense Without Politics
Bohaterskie Orlęta
Arsenał Iranu
Nowy wiceminister w MON
Jak gra dowódca, grają wszyscy
To nie mogło się udać, ale…
„Polski Czołg”, czyli żołnierz niepokonany w oktagonie
Jastrzębie przechwyciły rosyjskie myśliwce
Armia Czerwona w fabryce śmierci
Gen. Piotrowski: zagrożenie w Iraku nie wzrasta
Przechowywanie pamięci o Katyniu
Komandos postrzelony podczas ćwiczeń
Czas na Strategię Bezpieczeństwa Morskiego
Powstanie bez sukcesu
Żołnierze najlepsi na festiwalu sztuk walki
Kpr. Danuta Dmowska-Andrzejuk ministrem sportu
They Train Together, They Fight Together
Żołnierze w dziesiątce najlepszych sportowców Polski
Wszyscy jesteśmy Darfurczykami
Nowa jednostka do szkolenia specjalsów
Iran uderza w USA
Klasy wojskowe – MON czeka na wnioski szkół
Klasy wojskowe po nowemu
Głosuj na wojskowego sportowca roku
Auschwitz. Pamięć o Zagładzie
Polscy żołnierze niosą pomoc w Libanie
USA nie zacznie wojny z Iranem
Sojusznicze siły ponownie pod polskim dowództwem
Prezydent Duda w Hucie Stalowa Wola
Amerykanie modernizują polskie poligony
Kajak idealny dla komandosa
Mobilne moździerze dla armii
Obradowała Rada Gabinetowa
Zmiany emerytalne dla żołnierzy
Podhalańczycy rozpoczynają natowski dyżur
Network Intelligence
Pomnik zwycięstwa 1920 roku
Ottokar-Brzoza będzie kołowy?
32 samoloty F-35A za 4,6 mld dolarów
Dziewięć ofert „Kondora”
PKW Orlik na straży bałtyckiego nieba
Podoficer po nowemu
Zdobywcy „Pen Y Fan”
„Defender Europe 20”, czyli amerykańskie manewry w Europie

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO