moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Przyznano nagrody im. Rejewskiego

Liczył się przede wszystkim innowacyjny i praktyczny charakter pracy – tak jury uzasadniało wybór zwycięzców w pierwszej edycji konkursu MON na najlepsze prace dyplomowe i rozprawy doktorskie o tematyce cyberbezpieczeństwa. „Wierzę, że są wśród was godni następcy wielkiego matematyka i kryptologa Mariana Rejewskiego” – napisał minister obrony do siedmiorga laureatów.

Konkurs na najlepsze prace poświęcone kryptologii, cyberobronie, cyberbezpieczeństwu lub zwalczaniu cyberprzestępczości MON ogłosił pod koniec sierpnia tego roku. Podzielony był na dwie kategorie. Można było przysyłać prace licencjackie, inżynierskie i magisterskie oraz rozprawy doktorskie. Pod koniec listopada Kapituła Konkursu pod przewodnictwem Tomasza Zdzikota, sekretarza stanu w MON wyłoniła zwycięzców. Nagrodzonych zostało siedem prac: cztery w pierwszej kategorii oraz trzy rozprawy doktorskie. 

Dziś w siedzibie Departamentu Spraw Zagranicznych MON laureaci odebrali nagrody im. Mariana Rejewskiego, matematyka i kryptologa, porucznika Armii Polskiej, który złamał kody niemieckiej maszyny szyfrującej Enigma. „Gratuluję Wam talentu, wiedzy i pomysłów, zaprezentowanych w waszych pracach. Wierzę, że są wśród was godni następcy (…) Mariana Rejewskiego” – napisał w liście do laureatów minister obrony Mariusz Błaszczak. Szef MON podkreślał, że resort organizując konkurs chce zainspirować środowisko naukowe i akademickie do badań i poszukiwań innowacyjnych rozwiązań dotyczącej cyberbezpieczeństwa.

REKLAMA

Za ułatwienia w walce z hakerami

W pierwszej kategorii zwyciężył Konrad Stalęga z Politechniki Warszawskiej, który napisał pracę magisterską o „Praktycznych metodach wykrywania podatności w kodzie źródłowym”. Czego konkretnie dotyczy zwycięska praca? – Oprogramowania komputerowe mają w sobie tzw. podatności, czyli luki, które powstają na etapie pracy programistów. Mogą one zostać wykorzystane przez hakerów do kradzieży danych lub haseł. Dlatego w mojej pracy, na przykładzie znanego systemu World Pressa, wykorzystywanego do np. prowadzenia blogów, stworzyłem narzędzie do statycznej analizy bezpieczeństwa kodu tego systemu – wyjaśnia zwycięzca. Konrad Stalęga dodaje, że przy pomocy stworzonego przez niego programu, udało się wykryć dwa nieznane wcześniej zagrożenia bezpieczeństwa. – Można to w jakiś sposób porównać do Worda, który podkreśla nam na czerwono zrobione błędy. Tu luki wykrywane są w kodzie źródłowym, czyli języku programowania – zaznacza.

Laureat dodaje, że przyznana nagroda bardzo go ucieszyła. – Jest dowodem, że moja praca miała sens, a co istotne, jej efekty będą mogły być wykorzystane  w praktyce. Po ogłoszeniu wyników wiele osób poprosiło mnie o kopię pracy, by móc ją przeczytać. Cieszę się, bo to wyróżnienie to też fajne podsumowanie na zakończenie studiów – mówi zdobywca I miejsca. Kapituła w uzasadnieniu podkreśliła m.in. wyróżniający się praktyczny i innowacyjny charakter jego pracy.

Nagrodę II stopnia otrzymały dwie prace inżynierskie. Pierwsza z nich, autorstwa Elżbiety Burek, dotyczy „Budowy koprocesora kryptograficznego liczącego punkty na krzywej eliptycznej nad ciałem GF(2281) wykorzystującego bazy normalne”. Druga, napisana przez Aleksandra Ćwikłę, poświęcona jest „Psychologicznym metodom ataków na systemy informatyczne – analiza technik oraz metody przeciwdziałania”. Trzecią nagrodzoną jest Agnieszka Słota-Bohosiewicz, autorka pracy magisterskiej pt.: „Wpływ operatora telekomunikacyjnego na bezpieczeństwo w cyberprzestrzeni”.

W kategorii rozpraw doktorskich uhonorowano trzy osoby. Główną nagrodę dostał Damian Jankowski z WAT za pracę poświęconą „Wykorzystaniu technik eksploracji danych do wykrywania działań nieuprawnionych w sieciach sterowanych programowo”. Kapituła doceniła szczególnie możliwość zastosowania stworzonej przez laureata koncepcji do budowania narzędzi wykrywających ataki w sieciach komputerowych. – Do wykrywania ataków w systemach teleinformatycznych wykorzystałem metody uczenia maszynowego, takie jak sieci neuronowe czy maszynę wektorów nośnych, a także inne techniki eksploracji danych. Dzięki temu uzyskałem większą niż rozwiązania, które już istnieją, skuteczność wykrywania anomalii dla Sieci Sterowanych Programowo – mówi dr Jankowski. Podkreśla, że nie spodziewał się pierwszego miejsca. – Wysyłając swoją pracę na konkurs, chciałem pokazać, że to temat wart szerszego zainteresowania. Zaproponowany przeze mnie system, dzięki funkcjonalności, może być stosowany w zapobieganiu zagrożeniom w cyberprzestrzeni oraz skutecznym reagowaniu na takie zagrożenia również w dziedzinie obronności – zaznacza laureat.

Nagroda II stopnia przypadła Pawłowi Olberowi („Prawno-techniczne aspekty zabezpieczenia i pozyskiwania dowodów elektronicznych z chmur obliczeniowych”), a nagroda III stopnia trafiła do rąk Przemysława Roguskiego („Cyberoperacje w świetle prawa międzynarodowego”).

Kapituła zdecydowała też o przyznaniu trzech wyróżnień. Otrzymali je: kpr. Krzysztof Zaborek, żołnierz Zespołu Działań Cyberprzestrzennych WOT, za pracę magisterską „Cyberbezpieczeństwo wobec ataków socjotechnicznych”, Jakub Syta za rozprawę doktorską „Zarządzanie bezpieczeństwem informacji w bankach wielonarodowych w Polsce” oraz Michał Wroński za rozprawę doktorską „Zastosowanie ciał rozszerzonych i specjalnych postaci krzywych eliptycznych w celu przyspieszenia obliczania krotności punktu na krzywej eliptycznej”.

Nauka dla obronności i nie tylko

– Ustanawiając nagrodę im. Mariana Rejewskiego chcemy pobudzać aktywność i kreatywność młodych naukowców wykraczających poza tradycyjny program nauczania i poszukujących nowych rozwiązań, które będziemy w stanie przełożyć na codzienną służbę dla bezpieczeństwa naszej ojczyzny – mówił podczas wręczania nagród wiceminister Tomasz Zdzikot.

Gościem honorowym uroczystości była Janina Sylwestrzak, córka Mariana Rejewskiego. – Jestem niezmiernie wzruszona i bardzo się cieszę, że taka nagroda została ustanowiona – przyznała. Wszystkim laureatom oraz ich promotorom wręczyła książkę autorstwa swojego ojca „Wspomnienia z mej pracy w Biurze Szyfrów Oddziału II Sztabu Głównego w latach 19301945”.

Na konkurs im. Mariana Rejewskiego można było wysyłać prace dotyczące bezpieczeństwa teleinformatycznego i kryptologii, rozwiązań prawnych związanych z działaniem w cyberprzestrzeni oraz technik i metod działania cyberprzestępców. Suma nagród w konkursie wyniosła 39 000 zł.

W sumie wpłynęło 40 prac (29 zgłoszeń w I oraz 11 w II kategorii). Wszystkie oceniali specjaliści z uczelni wojskowych oraz cywilnych, eksperci Sił Zbrojnych RP, prokuratury oraz policji. Liczyły się m.in. innowacyjność w podejściu do tematu, badania przeprowadzone przez autora oraz – w przypadku prac doktorskich – wkład danej pracy w rozwój nauki oraz znaczenie praktyczne. Nagrodzono i wyróżniono nie tylko prace o potencjalnym znaczeniu dla sił zbrojnych, ale także te, które mogą znaleźć zastosowanie komercyjne.

W 2020 roku ma zostać ogłoszona druga edycja konkursu.

Paulina Glińska

autor zdjęć: Leszek Chemperek/CO MON, Michał Niwicz

dodaj komentarz

komentarze


Gotowi na „Defendera”
 
Patrioty z polskimi przyczepami
Białe noce podhalańczyków
Granatniki dla GROM-u poszukiwane
„Nagroda specjalna” dla płk. Tomasza Bartkowiaka
Więcej pieniędzy dla żołnierzy na misjach
Partyzanci rozgromili ubeków
W tym roku weterani stawiają na rehabilitację
Ćwiczenia z torpedą
Online z mistrzami sportu
Prezydent Duda w Davos o przyszłości Sojuszu
NATO walczy z koronawirusem
Obradowała Rada Gabinetowa
Pracowity tydzień flotylli
„Harpun” do walki
Widzieć i nie być widzianym
Pięcioro laureatów sportowego plebiscytu „Polski Zbrojnej”
Nowy wiceminister w MON
NATO pozostaje w Iraku, Polska także
Orzeczenia lekarskie żołnierzy będą ważne dłużej
Czas na praktyczne szkolenie studentów Legii
Na misjach święta inne niż zwykle
Pierwsze Leopardy 2PL odebrane
Wojsko wspiera pensjonariuszy placówek opiekuńczych
Miesiąc izolacji żołnierzy „Irini”
MON nie wycofuje się z MSPO
Kierunek: Drawsko Pomorskie
Podchorążowie za sterami Bielików
Polskie F-16 w ćwiczeniach „Ramstein Alloy 20”
Zostań w domu i czytaj „Polskę Zbrojną”
Amerykanie odmładzają F-16
Kontrakty na Raki i nowe mundury
Terytorialsi nie stracą dodatku
Na zakupy do sklepu AMW
Agent w generalskich szlifach
Przeciwlotnicza Sona
Wojsko przeciw wirusowi
Jakie podwyżki dla żołnierzy?
Rosyjskie zagrożenie w kosmosie
„Spartan” znów na Mazurach
Dunkierka, czyli 80 lat od operacji „Dynamo”
Prawdziwi wojownicy
Ostatnie prace przed „Defenderem”
Komitet Wojskowy NATO o pandemii
Rubiny w walce z epidemią
Święto żołnierzy służących na misjach
Pancerniacy szykują się do misji w Afganistanie
Sukcesy sportowców w mundurach
Specjalsi świętują
Poćwicz z mistrzami sportu wojskowego!
10 mln zł na zapomogi dla żołnierzy
F-16 kończą misję w Estonii
Gen. Andrzejczak na wschodniej granicy
Co z tegorocznym MSPO?
Army of Medics
Hełm pomoże oddychać chorym na COVID-19
Witold Pilecki: twórca konspiracji w obozie Auschwitz
Nowa strategia z podpisem prezydenta
Akcja krwiodawstwa proobronnych
Polskie porty bardziej otwarte

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO