moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
USA nie zacznie wojny z Iranem

Wszyscy razem musimy pracować na rzecz zawarcia z Iranem porozumienia, które pozwoli, by świat był bezpieczny i spokojny – mówił podczas dzisiejszego wystąpienia w Białym Domu prezydent Donald Trump. USA nie odpowiedzą zbrojnie na irański atak na ich bazy. Nałożą jednak na Teheran kolejne sankcje.

W nocy z wtorku na środę irańska armia przeprowadziła atak rakietowy na dwie bazy US Army położone na terenie Iraku. Był to odwet za zabicie wpływowego irańskiego gen. Kasema Sulejmaniego. – Wykurzymy Amerykanów z Bliskiego Wschodu! – powtarzali przywódcy Iranu. Świat stanął na krawędzi wojny. Jeszcze kilka godzin temu wydawało się, że jedyną możliwą odpowiedzią jest amerykańska operacja militarna. Z czasem jednak na jaw zaczęły wychodzić informacje, z których wynikało, że Teheran mógł celowo przeprowadzić uderzenie w ten sposób, by amerykańskie straty nie okazały się zbyt znaczące. Co więcej, Iran ostrzegł o swoich zamiarach Irakijczyków, a ci powiadomili lokalne dowództwo US Army. To prawdopodobnie miało wpływ na złagodzenie stanowiska Waszyngtonu.

– Podczas ostatnich ataków nie został ranny żaden Amerykanin. Nie ponieśliśmy znaczących strat – przyznał podczas popołudniowego wystąpienia prezydent Donald Trump. Podczas spotkania z dziennikarzami ani razu nie wspomniał o militarnym odwecie. Zapowiedział jedynie nałożenie na Iran kolejnych sankcji. – Tak długo, jak będę prezydentem USA, Iran nie będzie miał przyzwolenia na posiadanie broni jądrowej – zapowiedział Trump. Prezydent USA raz jeszcze potępił zawarte przez poprzednią administrację porozumienie, które miało zachęcić Teheran do rezygnacji z programu nuklearnego. Według Trumpa, irańskie władze zainkasowały spore sumy, a jednocześnie eskalowały napięcie na Bliskim Wschodzie: wspierały terroryzm, prowokowały Arabię Saudyjską, jednego z głównych sojuszników Waszyngtonu w tym regionie, przyzwalały na zajmowanie statków z ropą, wreszcie doprowadziły do zestrzelenia dwóch amerykańskich dronów i ataki na ambasadę USA w Bagdadzie. – Długo tolerowaliśmy działania Iranu, to się jednak skończyło – podkreślał Trump. – W ubiegłym tygodniu wyeliminowaliśmy gen. Sulejmaniego, który stał za atakami na nasze bazy i ambasadę. Jego ręce były splamione amerykańską, ale też irańską krwią – dodaje. Trump przekonywał, że było to potężne przesłanie rzucone terrorystom. Iran zdecydował się co prawda na odwet, ale jego skutki nie były znaczące. – Iran zdaje się wycofywać, a to bardzo dobra wiadomość – mówił Trump.

REKLAMA

Jednocześnie prezydent USA zapowiedział, że jeszcze dziś zwróci się do NATO o zwiększenie zaangażowania na Bliskim Wschodzie. W przemówieniu przywołał też Rosję i Chiny. – Wszyscy razem musimy pracować na rzecz zawarcia z Iranem porozumienia, które pozwoli, by świat był bezpieczny i spokojny – przekonywał. Podkreślił, że dzięki ogromnemu wysiłkowi Amerykanów pokonane zostało tzw. Państwo Islamskie, czyli naturalny wróg reżimu ajatollahów. – Iran może jeszcze rozkwitnąć, wykorzystać swój ogromny potencjał, ale musimy działać wspólnie. USA gotowe są przyjąć opcję pokojową z wszystkimi, którzy jej pragną – zakończył Trump.

Żołnierze irańskiej Gwardii Rewolucyjnej kilkanaście godzin temu wystrzelili 22 pociski w kierunku amerykańskich baz Irbil i Al Asad. Prócz pięciu tysięcy Amerykanów stacjonuje w nich także część polskiego kontyngentu na Bliskim Wschodzie. Jak jednak zapewniło MON, żaden z żołnierzy nie został poszkodowany.

Łukasz Zalesiński

autor zdjęć: White House

dodaj komentarz

komentarze


W tym roku wojskowe święto bez defilady
 
Strzelnice dla terytorialsów
W MON o polsko-słowackiej współpracy
Więcej pieniędzy dla żołnierzy na misjach
Rusza praktyczny etap Legii Akademickiej
Skok na głęboką wodę
Pancerniacy z Teksasu ćwiczą w Drawsku
Pięcioro laureatów sportowego plebiscytu „Polski Zbrojnej”
Pamięci ofiar niemieckiej zbrodni
Powstańcy – bohaterowie naszych czasów
Ukraiński kurs na Zachód
Czarne berety biorą odwet za Warszawę
Na WF-ie dokładniej ocenią wytrzymałość żołnierzy
Godzina „W”. Aby ojczyźnie przywrócić wolność
F-16 kończą misję w Estonii
Polsko-amerykańska współpraca
Wojskowy Hot450Challenge
Wysunięte dowództwo V Korpusu w Polsce
10 mln zł na zapomogi dla żołnierzy
Innowacyjne rozwiązania dla wojska
Cud Piłsudskiego
McCarthy: Żołnierze USA w Polsce zwiększają bezpieczeństwo całego regionu
Przeciwlotnicy w drodze do USA
Orzeczenia lekarskie żołnierzy będą ważne dłużej
Not Contaminated With Routine
Na misjach święta inne niż zwykle
Online z mistrzami sportu
Miesiąc izolacji żołnierzy „Irini”
Pełne wynagrodzenie za kwarantannę
Kurs dla saperskich ekspertów
Więcej celowników z PCO dla wojska
Poćwicz z mistrzami sportu wojskowego!
Amerykanie odmładzają F-16
Lato z czerwonym terrorem
Zanurkować i wymknąć się śmierci…
Kierunek: misja
Hekatomba na Woli
Chwała powstańcom
Military Doctor 2020 – z kliniki na pole walki
Największa bitwa kawaleryjska XX wieku
Druga kadencja prezydenta Dudy
Laserowa artyleria US Army
Polskie porty bardziej otwarte
Wojsko przeciw wirusowi
Nowoczesny trał konstruktorów z Gdyni
Ruszyła budowa muzeum w Ossowie
Wzmacnianie sojuszu polsko-amerykańskiego
Komitet Wojskowy NATO o pandemii
Mobility: specjaliści od pojazdów bojowych
Poćwicz online z siedmioma sportsmenkami
„Wojownik Niezłomny” wśród terytorialsów
Chłopiec, który przyniósł śmierć
30 lat GROM-u – serwis okolicznościowy
Polskie F-16 w ćwiczeniach „Ramstein Alloy 20”
F-16 z Krzesin przebazowane do Łasku
Międzynarodowy Trybunał Wojskowy – przełom w światowym sądownictwie
Posłowie o przyczynach tragedii z 10 kwietnia
Łączność: fundament operacji specjalnej
Galicyjskie przesilenie

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO