moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Wesprzyj weteranów walk o niepodległość

Świąteczne podarunki dla weteranów rozdane, czas pomyśleć o feriach dla kombatantów! Wolontariusze Stowarzyszenia „Paczka dla Bohatera” od kilku lat organizują letni i zimowy wypoczynek dla tych, którzy walczyli o naszą wolność. Właśnie rozpoczynają przygotowania do kolejnej edycji akcji „Ferie dla Bohatera”. Każdy z nas może się włączyć w tę inicjatywę.

„Kiedyś oni walczyli dla nas, teraz my zawalczmy dla nich – to motto Stowarzyszenia „Paczka dla bohatera”, które od kilku lat pomaga żołnierzom, którzy walczyli na frontach II wojny światowej. Zaczęło się od świątecznych paczek przekazywanych weteranom na Boże Narodzenie. Akcja z roku na rok przybiera na sile – wystarczy wspomnieć, że w grudniu ubiegłego roku wolontariusze zebrali dary i rozwieźli ponad 2 tysiące paczek. Jednak stowarzyszenie nie poprzestaje na świątecznej pomocy. W 2017 roku po raz pierwszy wolontariusze zorganizowali „Wakacje dla bohatera”, a rok później– „Ferie dla bohatera”.

Dotychczas, podczas trzech edycji „Wakacji dla bohatera” i dwóch „Ferii dla bohatera” wypoczywało łącznie 200 osób. Ale to grono wkrótce się powiększy, gdyż w kwietniu rozpocznie się kolejny turnus wypoczynkowy. Tym razem, kombatanci spędzą dziewięć dni w ośrodku wypoczynkowym spółki AMW „Rewita” w Ryni nad Zalewem Zegrzyńskim. Stowarzyszenie planuje zaprosić na ferie sto osób. Wśród nich mają być żołnierze, którzy walczyli pod dowództwem gen. Maczka czy gen. Andersa, powstańcy warszawscy, żołnierze podziemia niepodległościowego i weterani operacji wojskowych poza granicami kraju. Chęć udziału wyraziło nawet trzech uczestników kampanii wrześniowej. Przez cały czas wczasowiczami będzie się opiekowało 30 wolontariuszy.

REKLAMA

– Chcemy w ten sposób podziękować kombatantom, za to, co zrobili dla ojczyzny – mówi mł. chor. rez. Tomasz Sawicki, prezes Stowarzyszenia„Paczka dla bohatera”. – Ale ważne jest także, to, aby kombatanci po prostu odpoczęli. Wielu z nich nie miało łatwego życia ani środków, by wyjechać na wakacje – dodaje.

Podczas pobytu na Mazowszu, uczestnicy ferii będą mogli skorzystać z zabiegów rehabilitacyjnych. Zaplanowano także liczne atrakcje na przykład zwiedzanie Pałacu Prezydenckiego, Parlamentu czy rejs po Zalewie Zegrzyńskim. W planach są także koncerty (gotowość do występu potwierdził już akordeonista Patryk Sztabiński) oraz – tradycyjnie już – bankiet na cześć kombatantów.

Organizator szacuje, że koszt tegorocznych „Ferii dla bohatera” sięgnie 250 tysięcy złotych. Dlatego konieczne jest wsparcie. Każdy, kto chciałby dołożyć cegiełkę do tej inicjatywy, może to zrobić wpłacając dowolną kwotę na konto stowarzyszenia. Można także wziąć udział w charytatywnych aukcjach internetowych, które odbywają się na facebookowym profilu „Bazarek Paczka dla bohatera”. Można tam wylicytować, przekazane przez darczyńców, książki, militaria, biżuterię, kosmetyki czy rękodzieło. – Wszyscy w stowarzyszeniu pracujemy charytatywnie. Zarówno ja, jak i wszyscy, którzy mi pomagają, jesteśmy wolontariuszami i za to, co robimy, nie bierzemy żadnych pieniędzy. Wszystkie środki, które otrzymujemy są przeznaczane na organizację wyjazdu – podkreśla Sawicki. – Serdecznie zachęcam do przyłączenia się do naszej inicjatywy. Kiedyś kombatanci walczyli dla nas, teraz my zawalczmy dla nich – apeluje.

Magdalena Miernicka

autor zdjęć: mat. organizatora

dodaj komentarz

komentarze


Brąz kajakarza, 10 medali biegaczy i badmintonistów
 
Druga kariera byłych żołnierzy
Kombatanci na parkiecie
Bohaterowie na wakacjach w Ryni
Pełne wynagrodzenie za kwarantannę
Wybuchowa edukacja
W tej służbie jak w żadnej innej najważniejsi są ludzie
Sonary dla śmigłowców ZOP
Kłopoty z odprawą mieszkaniową
F-16 kończą misję w Estonii
Jak Berling szedł na odsiecz Warszawie
Orzeczenia lekarskie żołnierzy będą ważne dłużej
Nowe sanitarki dla wojska
Zaplecze dla Rosomaków
„Astral Knight” – integracja na polskim niebie
Nadlecą Ważki, czyli mikrodrony dla wojska
Posłowie o przyczynach tragedii z 10 kwietnia
Najważniejsi dowódcy V4 w Polsce
Ochotnik do Auschwitz
McCarthy: Żołnierze USA w Polsce zwiększają bezpieczeństwo całego regionu
Marynarski Katyń
Tak się ćwiczy na rumuńskich poligonach
Ogień w natarciu
Dowódcy NATO w Szczecinie: o odstraszaniu i obronie Sojuszu
Święto terytorialsów
„Aviation Detachment” w Łasku
Więcej pieniędzy dla żołnierzy na misjach
Medycy po unitarce
Rozstrzygająca bitwa o Niemen
Komitet Wojskowy NATO o pandemii
Ukraiński kurs na Zachód
Amerykanie odmładzają F-16
Kierunek Turcja, czyli nowa misja polskich żołnierzy
Miesiąc izolacji żołnierzy „Irini”
Lekarz – oficer to brzmi dumnie
Wojsko przeciw wirusowi
Komisje sejmowe o umowie z USA
Wesprzyj kombatantów
Mordercza obrona Warszawy
To nie gwiazdki czynią z oficera dobrego dowódcę
16 Dywizja najlepsza!
Sukcesy wojskowych lekkoatletów
Dodatki dla specjalsów po nowemu
20 medali żołnierzy na mistrzostwach kraju w biegu na orientację i łucznictwie
Jak komuniści odebrali obywatelstwo polskim oficerom
Polak z Medalem NATO
Wojskowe uczelnie w dobie wirusa
„Kaper” przeciw terrorystom
Niepokorni Niezłomni Wyklęci po raz 12.
Polsko-amerykańska współpraca
Agencja Uzbrojenia nabiera kształtów
Market Garden, Sosabowski wkracza do gry
W MON o polsko-słowackiej współpracy
Laserowa artyleria US Army
Na WF-ie dokładniej ocenią wytrzymałość żołnierzy
To kolarze rozpoczęli współczesną historię polskiego wojskowego sportu
Kraby kontra okręt
Jakie limity służby czynnej w 2021 roku?

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO