moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Strykery znów na Mazurach

Zakończyła się misja amerykańskich gwardzistów z 278 Pułku Kawalerii Pancernej z Pensylwanii. Dziś ich miejsce, a tym samym dowodzenie stacjonującą na Mazurach Batalionową Grupą Bojową NATO przejęli żołnierze z 3 Szwadronu 2 Pułku Kawalerii US Army. Wojskowi przywieźli ze sobą m.in. kołowe transportery opancerzone Stryker.

Uroczystość przekazania dowodzenia w Batalionowej Grupie Bojowej NATO odbyła się dziś w Ośrodku Szkolenia Poligonowego Wojsk Lądowych Orzysz w Bemowie Piskim. Wzięli w niej udział najważniejsi dowódcy Wojska Polskiego z gen. Jarosławem Miką, dowódcą generalnym rodzajów sił zbrojnych, na czele. List do żołnierzy skierował także Mariusz Błaszczak, minister obrony narodowej. – Jesteście tu, by wspólnie bronić bezpieczeństwa wschodniej flanki Sojuszu. Wasza obecność to wsparcie militarne oraz potwierdzenie wspólnych wartości członków NATO – napisał do żołnierzy. Podziękował również za wytrwałą służbę żołnierzom, którzy dziś zakończyli swoją misję, a także wyraził nadzieję, że kolejna zmiana zakończy się takimi samymi sukcesami. – Ten żołnierski trud przekłada się na gwarancję bezpieczeństwa wschodniej flanki Sojuszu Północnoatlantyckiego – podkreślił.

Podczas uroczystości głos zabrał także generał Jarosław Mika, dowódca generalny rodzajów sił zbrojnych. – Jestem bardzo dumny z wkładu, jaki wnieśliśmy w zapewnienie stabilności i bezpieczeństwa w Europie – mówił. Zwrócił się także do uczestniczących w wydarzeniu przedstawicieli władz lokalnych i funkcjonariuszy innych służb. – Wojsko, zarówno polskie, jak i sojusznicze, spotyka się w tej okolicy z wielką gościnnością i akceptacją. Za to chciałbym państwu jako dowódca generalny serdecznie podziękować – powiedział.

REKLAMA

Punktem kulminacyjnym uroczystości było przekazanie proporca Batalionowej Grupy Bojowej. Ppłk Mark O’Neill, dowódca 3 Szwadronu 278 Pułku Kawalerii, który dowodził V zmianą eFP, przekazał go swojemu następcy. Za funkcjonowanie kolejnej rotacji od dziś będzie odpowiadał ppłk Andrew Gallo. – To był niesamowity czas. Udowodniliśmy, że jesteśmy sojusznikami i że możemy na siebie liczyć. Oczywiście cieszę się, że wracam do domu i spotkam się z moją rodziną, ale na pewno będę tęsknił za tym miejscem. Polska stała się moim drugim domem – mówił ppłk O’Neill podczas uroczystości. Zaciekawienia naszą kulturą nie krył także nowo mianowany dowódca. – Spędzimy w Polsce sześć miesięcy. W tym czasie będziemy się koncentrować na budowaniu interoperacyjności z naszymi sojusznikami z Wielkiej Brytanii, Rumunii, Chorwacji oraz oczywiście z Polski. Mam też zamiar zacząć uczyć się języka polskiego – mówił po objęciu obowiązków ppłk Gallo.

Batalionowa Grupa Bojowa NATO stacjonuje na Mazurach od 2017 roku. Tworzą ją żołnierze z Wielkiej Brytanii, Chorwacji, Rumunii, a także ze Stanów Zjednoczonych. To właśnie przedstawiciele US Army stanowią najliczniejszą grupę. W liczącym ponad tysiąc żołnierzy wielonarodowym batalionie jest ich prawie 700 i to oni odpowiadają za funkcjonowanie pododdziału.

Żołnierze, którzy dziś zakończyli swoją misję, to kawalerzyści z 278 Pułku Kawalerii Pancernej z Pensylwanii. Przyjechali do Polski dziewięć miesięcy temu. Dziś zastąpili ich wojskowi z 3 Szwadronu 2 Pułku Kawalerii US Army. Jednostka na co dzień stacjonuje w Vilseck w Niemczech. Co ciekawe, jej żołnierze służyli już w Polsce. Tworzyli trzon I i II zmiany eFP. – Znamy się już dosyć dobrze, ale na pewno w kolejnych miesiącach rozwinie się nasza współpraca. Zapewne przyczynią się do tego ćwiczenia „Puma”, „Bull Run”, a także „Defender Europe”, które odbędą się niebawem – mówił płk Bogdan Rycerski, pełniący obowiązki dowódcy 15 BZ.

Gwardziści, którzy zakończyli swoją misję, dysponowali ciężkimi pojazdami. Do Polski przywieźli między innymi czołgi Abrams i bojowe wozy piechoty Bradley. Natomiast podstawowym pojazdem kawalerzystów są kołowe transportery opancerzone Stryker. Czy ta zmiana nie wpłynie na sposób funkcjonowania Batalionowej Grupy Bojowej? Ppłk Adam Krysiak, dowódca Batalionowej Grupy Zadaniowej 15 BZ (to pododdział, który na co dzień współpracuje z Batalionową Grupą Bojową NATO; tworzą go żołnierze z 2 Batalionu Zmechanizowanego 15 Brygady, a także przeciwlotnicy, saperzy, logistycy, wysunięci obserwatorzy, a także kompania czołgów Leopard 2A5 z 1 Brygady Pancernej), zapewnia, że nie martwi się o sposób realizacji zadań. – Dla nas to nawet lepiej. Często organizujemy ćwiczenia, podczas których operujemy po drogach publicznych. Strykery to pojazdy mobilne, lekkie, nie dotyczą ich tak restrykcyjne ograniczenia na mostach czy przepustach jak te dla pojazdów gąsienicowych – wyjaśnia oficer.

Decyzja o ulokowaniu na wschodniej flance żołnierzy Sojuszu zapadła podczas szczytu NATO, który w lipcu 2016 roku odbył się w Warszawie. Postanowiono wówczas, że na wschodniej i południowej flance Sojuszu zostaną utworzone batalionowe grupy bojowe. To właśnie na mocy ustaleń sprzed trzech lat w Bemowie Piskim stacjonują żołnierze ze Stanów Zjednoczonych, Wielkiej Brytanii, Rumunii i Chorwacji. Podobne grupy utworzono na Litwie, Łotwie, w Estonii i Rumunii. Do dwóch z nich skierowano polskie kontyngenty wojskowe. W ramach batalionowych grup bojowych nasi żołnierze służą na Łotwie i w Rumunii.

Magdalena Miernicka

autor zdjęć: plut. Bartek Grądkowski

dodaj komentarz

komentarze


„Polski Czołg”, czyli żołnierz niepokonany w oktagonie
 
Laureat Buzdygana znów najlepszy!
NATO pozostaje w Iraku, Polska także
Klasy wojskowe – MON czeka na wnioski szkół
„Brilliant Jump” – gotowi na sygnał
They Train Together, They Fight Together
„Leonidas”, czyli szkolenie dowódców WOT
Nauka zimowego pływania
Centrum dla Viperów w Łodzi?
Nowy wiceminister w MON
Klasy wojskowe po nowemu
Chcę zadbać o sprawy wszystkich żołnierzy
We Are All Darfur
Żołnierze najlepsi na festiwalu sztuk walki
Ściana zachodnia też ma już swoich terytorialsów
Jastrzębie przechwyciły rosyjskie myśliwce
Rok pod znakiem kondycji i zdrowia
Arsenał Iranu
Szturmani na Lipie
Szer. Robert Baran wicemistrzem Europy w zapasach
Podziemna potęga
Obradowała Rada Gabinetowa
Zmiany emerytalne dla żołnierzy
Iran uderza w USA
Wszyscy jesteśmy Darfurczykami
Polska świętuje powrót nad Bałtyk
Własne interesy Europy
Pamiętajmy o przeszłości – konkursy MON
Krwawe walki o Monte Cassino
Prezydent Duda w Davos o przyszłości Sojuszu
Umowa na Harpie podpisana!
Nowy pilot F-16 Tiger Demo Team
Jałta była zdradą naszych sojuszników
Polscy żołnierze niosą pomoc w Libanie
Double Eagle po nowemu
Czerwoni w odwrocie
Operacja „Adolphus”, czyli pierwszy skok
Ważka bliżej
Chciałem walczyć z Niemcami
Iskra – dama polskiego lotnictwa
Lotnicy pomagają chorej dziewczynce
Żyj zdrowiej
Jakie zmiany dla chętnych do służby za granicą?
Defense Without Politics
Jak gra dowódca, grają wszyscy
O Patriotach na WAT
USA nie zacznie wojny z Iranem
Żołnierze w dziesiątce najlepszych sportowców Polski
Gen. Piotrowski: zagrożenie w Iraku nie wzrasta
Darłowo czeka na śmigłowce
F-35 – polska Harpia
„San 2020” – międzynarodowy trening na mapach
Gen. Kukuła: jesteśmy w połowie drogi
Jakie podwyżki dla żołnierzy?
„Strategia Bezpieczeństwa Morskiego” konieczna do rozwoju marynarki wojennej
Hokeiści Grunwaldu o krok od podium Pucharu Europy
Arsenał talibów rozbity przez polskich żołnierzy

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO