moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Ściana zachodnia też ma już swoich terytorialsów

Ponad stu ochotników rozpoczęło w ten weekend w Szczecinie tzw. szesnastkę, czyli szkolenie podstawowe przed wstąpieniem w szeregi wojsk obrony terytorialnej. – Minimum teorii, maksimum praktyki – tak opisuje je płk Grzegorz Kaliciak, dowódca 14 Zachodniopomorskiej Brygady Obrony Terytorialnej. Za dwa tygodnie, po zaliczeniu szkolenia, jego nowi żołnierze złożą przysięgę wojskową.

W sobotę w szczecińskich koszarach zjawiło się ponad stu chętnych do wstąpienia w szeregi wojsk obrony terytorialnej. Zostali zarejestrowani w wojskowej ewidencji, przeszli badanie lekarskie, sprawdzian z wychowania fizycznego i odebrali mundury. W niedzielę otrzymali broń – produkowane w radomskiej fabryce broni karabiny Grot. Jeszcze tego samego dnia wyjechali na poligon w Wędrzynie, by rozpocząć szkolenie, które potrwa dwa tygodnie. W sumie całe szkolenie podstawowe trwa 16 dni. – Minimum teorii, maksimum praktyki – mówi płk Grzegorz Kaliciak, dowódca 14 Zachodniopomorskiej Brygady Obrony Terytorialnej. – Taktyka, strzelanie, pomoc przedmedyczna, od rana do wieczora, a czasem także w nocy. Po jego zakończeniu będą gotowi, by złożyć wojskową przysięgę – zapewnia dowódca.

Wśród przybyłych do zachodniopomorskiej brygady jest m.in. trzech braci: Hubert, Sebastian i Marcin Bednarczykowie z Koszalina. Wszyscy kilka lat temu wrócili z pracy w Wielkiej Brytanii, zatrudnili się w firmie ochroniarskiej i czekali na powstanie brygady terytorialsów w Zachodniopomorskiem. – Wreszcie jesienią dostałem informację z Wojskowej Komendy Uzupełnień, że zaczyna się nabór do WOT w naszym regionie – mówi Hubert. – Natychmiast odpowiedziałem, że jestem zainteresowany służbą.

REKLAMA

– Skoro najstarszy brat zakłada mundur, to i ja – dodaje Sebastian. – Bardzo chcę się sprawdzić i dać z siebie coś więcej dla ojczyzny. Ze względu na wyjazd za granicę ominęło mnie wojsko. Teraz mam okazję, żeby to nadrobić.

– Mama jest z nas dumna: trzech synów i wszyscy trzej w wojsku – mówi Marcin, najmłodszy z braci. – W amerykańskich filmach jest pokazane, że na domach, z których kilku braci służy w armii, umieszczone są gwiazdy. U nas takiej tradycji nie ma, ale i tak wszyscy sąsiedzi o tym wiedzą. Chcemy bronić ojczyzny i jesteśmy gotowi pomagać innym w sytuacjach kryzysowych, na przykład w czasie klęsk żywiołowych – zapewnia.

W następną sobotę do koszar zachodniopomorskiej brygady zgłosić się ma kilkudziesięciu kolejnych ochotników. Tym razem na trwające osiem dni szkolenie uzupełniające. To byli żołnierze, funkcjonariusze czy absolwenci Legii Akademickiej, czyli ci, którzy złożyli już kiedyś przysięgę wojskową. Będzie to już druga „ósemka” w 14 ZBOT – pierwsza odbyła się w grudniu ubiegłego roku. Swoje szkolenie na poligonie w Wędrzynie zakończą razem z terytorialsami ze szkolenia podstawowego. A wtedy, po czterech miesiącach od powołania, 14 Zachodniopomorska Brygada Obrony Terytorialnej będzie miała w swoich szeregach już ok. 200 żołnierzy ochotników.

– Jesteśmy bardzo aktywni w mediach, spotykamy się z młodzieżą w szkołach, jesteśmy w firmach i zakładach pracy. Informujemy, zachęcamy i widać, że idea wojsk obrony terytorialnej przemawia do mieszkańców województwa zachodniopomorskiego. Widać to po tym, jak różne osoby wstępują w nasze szeregi. Mamy pracowników fizycznych i przedsiębiorców, uczniów i nauczycieli, mechaników, prawników i pracowników administracji samorządowej – mówi płk Grzegorz Kaliciak.

14 Zachodniopomorska Brygada OT została powołana 27 września ubiegłego roku. Powstała w ostatnim, czwartym etapie tworzenia struktur WOT. W ramach zachodniopomorskiej brygady powstają: kompania dowodzenia, kompania logistyczna i grupa zabezpieczenia medycznego przy dowództwie brygady w Szczecinie Podjuchach. Pierwszy batalion o numerze 141 powstanie w Choszcznie, a w kolejnych latach pododdziały w Trzebiatowie i Wałczu. 

Marcin Górka

autor zdjęć: DWOT

dodaj komentarz

komentarze


Koronawirus na wojskowej uczelni
 
Trzy cele na ścieżce
Więcej żołnierzy pomaga walczyć z epidemią
Więcej pieniędzy dla cyberżołnierzy
Nabór na wojskowe studia trwa
Rozkaz – „rozładować” więzienia
„Nagroda specjalna” dla płk. Tomasza Bartkowiaka
Nowy wiceminister w MON
Beagle dla Polaków
Kremlowska gra
Wszyscy jesteśmy Darfurczykami
Skażenia, zasadzki i rajdy BWP, czyli „górale” na szkoleniu
Józef Piłsudski – twórca Niepodległej
MON i MSWiA kończą kwalifikację wojskową
Obradowała Rada Gabinetowa
Nissany zastąpią Honkery
Polak ranny w ataku na bazę w Iraku
Poprady i Pilica z interrogatorami
Proobronni na froncie walki z COVID-19
„Wilk” pojawił się w Orzyszu
Słowo oficera Armii Czerwonej…
Trenażer Liwca dla toruńskiego centrum
Wojskowi medycy w gotowości
Dowodzę najlepszymi
NATO pozostaje w Iraku, Polska także
Certyfikacja na „Tarczowni”
Aplikacja ułatwi działania terytorialsom
Arsenał Iranu
Koronawirus nie zagroził żołnierzom na misjach
Bezpłatne turnusy dla weteranów
Sukcesy sportowców w mundurach
Zryw kościuszkowski
Stocznia: budujemy zgodnie z planem
Rakiety w celu
Studia on-line w Szkole Orląt
Saperzy w walce z Covid-19
USA nie zacznie wojny z Iranem
Kwarantanna na WAT
Zostań w domu i czytaj „Polskę Zbrojną”
Sportowcy w mundurach wyróżnieni za sukcesy 2019 roku
Medycy WOT kontra COVID-19
Iran uderza w USA
Poprad w kolejnej jednostce
Cichociemny patronem 14 BOT
„Gwiezdne wojny” Reagana
Terytorialsi nie stracą dodatku
Ani z Czechosłowacją, ani z Polską
Pięcioro laureatów sportowego plebiscytu „Polski Zbrojnej”
Bez zajęć na wojskowych uczelniach
We Are All Darfur
Dwa oblicza agenta wywiadu
Testy radarów dla Wisły
Byli komandosi szkolą terytorialsów
Defense Without Politics
Wybierzmy najlepszego żołnierza w sporcie powszechnym w 2019 roku
Więcej wojska do walki z pandemią
Nadmorskie szkolenie przeciwlotników
Prezydent Duda w Davos o przyszłości Sojuszu
Arsenał talibów rozbity przez polskich żołnierzy
Jakie podwyżki dla żołnierzy?
Polscy żołnierze niosą pomoc w Libanie
Miliony ofiar hiszpanki

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO