moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
O Patriotach na WAT

Podchorążowie z Wojskowej Akademii Technicznej przygotowują się do obsługi Patriotów. Dziś uczelnia wzbogaciła się o oprogramowanie, które pomoże studentom poznać amerykański system przeciwrakietowy. – Czas zapomnieć o tym, jak dotychczas funkcjonowała obrona przeciwlotnicza. Musimy wyjść z lat 70. i przestawić się na XXI wiek – mówił płk Michał Marciniak, pełnomocnik MON ds. programu „Wisła”.

W piątek w Wojskowej Akademii Technicznej odbyła się uroczystość, podczas której gen. bryg. dr hab. inż. Tadeusz Szczurek, rektor-komendant WAT, oraz płk dr inż. Michał Marciniak, pełnomocnik ministra obrony narodowej do spraw pozyskania i wdrożenia do Sił Zbrojnych RP systemu Wisła, podpisali dokumenty, na mocy których na uczelni zostanie wdrożone oprogramowanie Patriot Multi-Echelon Trainer (PMET). Dzięki niemu podchorążowie będą mogli szkolić się z obsługi technicznej systemu rakietowego Patriot.

– Naszym zadaniem jest kształcenie specjalistów do obsługi różnego rodzaju uzbrojenia. Na kierunkach wojskowych studiuje u nas obecnie 2,5 tys. studentów, w przyszłym roku będzie ich prawie 3 tys., czyli więcej niż na wszystkich innych polskich uczelniach wojskowych – mówił gen. bryg. Szczurek. – Decyzja o ulokowaniu tego systemu właśnie u nas, na Wydziale Mechatroniki i Lotnictwa, jest jedyną słuszną. W końcu to tam trafiają najlepsi specjaliści – podkreślił.

REKLAMA

Natomiast płk Marciniak zauważył, że wdrożenie systemu na WAT jest pierwszym krokiem do zaangażowania uczelni w realizację programu „Wisła”. – To bardzo skomplikowany program, który wymaga specjalistycznej wiedzy i świetnie wykształconych inżynierów. Prawdopodobnie jeszcze w tym roku będziemy chcieli zrealizować inne projekty z nim związane – powiedział. Dodał także, że to bardzo ważne, aby studenci wiedzieli, jak funkcjonuje system, opuszczając mury uczelni, a nie zaczynali się go uczyć, kiedy trafią do jednostek wojskowych. Podkreślił również, że obsługa tak nowoczesnego uzbrojenia będzie wymagała tego, „aby zapomnieć o tym, jak dotychczas funkcjonowała obrona przeciwlotnicza”. – Czas wyjść z lat 70. i przestawić się na XXI wiek – zaznaczył.

Patriot Multi-Echelon Trainer (PMET), który trafił dziś na WAT, to zaawansowany program komputerowy mający przygotować personel do obsługi i napraw zestawu przeciwrakietowego i przeciwlotniczego Patriot. Użytkownik systemu będzie krok po kroku, zgodnie z zatwierdzonymi instrukcjami obsługi i procedurami bezpieczeństwa, wykonywał zadania związane z sytuacjami, które mogłyby wydarzyć się w rzeczywistości, takimi jak wymiana części czy ich naprawa. W razie konieczności system będzie wskazywał błędy użytkownika lub podpowiadał, jak dane zadanie wykonać. Każde działanie użytkownika będzie też rejestrowane, dzięki czemu instruktor na bieżąco będzie mógł monitorować postępy podopiecznych.

Umowa o pozyskaniu Patriotów między Ministerstwem Obrony Narodowej a rządem Stanów Zjednoczonych została zawarta w 2018 roku. Na jej mocy w 2022 roku, w ramach realizacji I fazy programu obrony przeciwlotniczej i przeciwrakietowej „Wisła”, polska armia ma otrzymać dwie baterie systemu. W realizację kontraktu są zaangażowane firmy Raytheon (radar, wyrzutnie), Northroop Grumman (system IBCS) i Lockheed Martin (rakieta PAC-3 MSE, elementy wyrzutni). Swoje zadania mają także polskie przedsiębiorstwa zbrojeniowe – m.in. za dostawę pojazdów do transportu uzbrojenia odpowiadają firmy Jelcz i WZU. Pierwsza faza programu ma kosztować 4,75 mld dolarów.

Magdalena Miernicka

autor zdjęć: Raytheon, Magdalena Miernicka

dodaj komentarz

komentarze


Poprad w kolejnej jednostce
 
Rakiety w celu
Terytorialsi nie stracą dodatku
Słowo oficera Armii Czerwonej…
Skażenia, zasadzki i rajdy BWP, czyli „górale” na szkoleniu
Więcej wojska do walki z pandemią
Certyfikacja na „Tarczowni”
Ani z Czechosłowacją, ani z Polską
Sportowcy w mundurach wyróżnieni za sukcesy 2019 roku
Dowodzę najlepszymi
Kwarantanna na WAT
„Nagroda specjalna” dla płk. Tomasza Bartkowiaka
Saperzy w walce z Covid-19
Beagle dla Polaków
Zryw kościuszkowski
Obradowała Rada Gabinetowa
Cichociemny patronem 14 BOT
Rozkaz – „rozładować” więzienia
Dwa oblicza agenta wywiadu
Aplikacja ułatwi działania terytorialsom
NATO pozostaje w Iraku, Polska także
Testy radarów dla Wisły
Stocznia: budujemy zgodnie z planem
Nissany zastąpią Honkery
Iran uderza w USA
Kremlowska gra
Proobronni na froncie walki z COVID-19
Koronawirus nie zagroził żołnierzom na misjach
Defense Without Politics
„Wilk” pojawił się w Orzyszu
Miliony ofiar hiszpanki
Bez zajęć na wojskowych uczelniach
Wybierzmy najlepszego żołnierza w sporcie powszechnym w 2019 roku
Byli komandosi szkolą terytorialsów
Arsenał Iranu
Polak ranny w ataku na bazę w Iraku
Koronawirus na wojskowej uczelni
Prezydent Duda w Davos o przyszłości Sojuszu
Pięcioro laureatów sportowego plebiscytu „Polski Zbrojnej”
USA nie zacznie wojny z Iranem
Arsenał talibów rozbity przez polskich żołnierzy
Więcej żołnierzy pomaga walczyć z epidemią
Sukcesy sportowców w mundurach
Medycy WOT kontra COVID-19
Wojskowi medycy w gotowości
Jakie podwyżki dla żołnierzy?
Trzy cele na ścieżce
Józef Piłsudski – twórca Niepodległej
Nadmorskie szkolenie przeciwlotników
„Gwiezdne wojny” Reagana
Trenażer Liwca dla toruńskiego centrum
Nabór na wojskowe studia trwa
Wszyscy jesteśmy Darfurczykami
Więcej pieniędzy dla cyberżołnierzy
Bezpłatne turnusy dla weteranów
Zostań w domu i czytaj „Polskę Zbrojną”
Nowy wiceminister w MON
Studia on-line w Szkole Orląt
We Are All Darfur
MON i MSWiA kończą kwalifikację wojskową
Polscy żołnierze niosą pomoc w Libanie
Poprady i Pilica z interrogatorami

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO