moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Wojownicy w Akademii Wojsk Lądowych

Ciosy, uniki i trening koordynacji – na tym skupili się instruktorzy „Projektu Wojownik”, który odbył się w Akademii Wojsk Lądowych. – „Ogień” i adrenalina od początku do końca – podsumował Mariusz Cieśliński, który prowadził zajęcia. Wrocławski trening sztuk walki to już XXIII edycja cyklu „Projekt Wojownik”.

Wśród setki zawodników, którzy stanęli na matach hali sportowej Akademii Wojsk Lądowych we Wrocławiu było 20 podchorążych uczelni, grupa żołnierzy z różnych jednostek wojskowych z całego kraju, weterani misji poza granicami państwa oraz cztery mamy żołnierzy, którzy polegli na misjach. – Dla nikogo nie było taryfy ulgowej. Nie braliśmy jeńców. Na macie „ogień” i adrenalina od początku do końca zajęć. W elitarnej uczelni wojskowej trenowała przecież elita mieszanych sztuk walk środowiska wojskowego – tak wrocławską odsłonę „Projektu Wojownik” ocenił jej prowadzący Mariusz Cieśliński, utytułowany polski kick-bokser oraz zawodnik boksu tajskiego.

Do hali sportowej AWL Cieśliński nie przyszedł jednak sam. W prowadzeniu treningu pomagali mu bokser Kamil Laszczyk, sześciokrotny mistrz Polski i wicemistrz Europy, Mateusz Białas, wielokrotny mistrz polski w kickboxingu i boksie tajskim oraz rozpoczynający karierę zawodowego boksera Kamil Bednarek. Niespodzianką był udział w zajęciach znanego żużlowca Macieja Janowskiego, zawodnika WTS Sparty Wrocław. Jak się okazało, indywidualny mistrz polski na żużlu z 2015 roku jest miłośnikiem mieszanych sztuk walki, które trenuje w wolnym czasie.

REKLAMA

Podczas zajęć Projektu Wojownik najtrudniejsze były ćwiczenia na rozłożonych na matach drabinkach koordynacyjnych. Wielu uczestnikom bardzo szybkie wykonywanie ćwiczeń pomiędzy rozłożonymi poprzeczkami drabinek sprawiało sporo kłopotów. Zajęcia wymagały niebywałej koncentracji i koordynacji. – W świecie zawodniczym ten rodzaj treningu często określany jest mianem upadlania zawodnika. Ujawnia on niezgrabność i niedoskonałości w koordynacji ruchowej – wyjaśnia Mariusz Cieśliński.

Mistrz sztuk walk przyznał, że po swoim debiutanckim „Projekcie Wojownik” w 10 Brygadzie Kawalerii Pancernej w Świętoszowie nie mógł się doczekać kolejnego wyjazdu do wojska. Później prowadził jeszcze zajęcia w 22 Karpackim Batalionie Piechoty Górskiej i jak zapewnia, szkolenie w AWL nie jest jego ostatnim kontaktem z żołnierzami. – Wielu uczestników projektu przyjeżdża na zajęcia kolejny raz. Można powiedzieć, że stworzyła się już taka wojownicza rodzina, lubiąca się spotykać na macie. Uważam się za członka tej rodziny – podsumował sportowiec.

– Udział w zajęciach Projektu Wojownik to wielka frajda. Mogę podpatrywać światowej klasy zawodników i trenować z nimi. Takich zajęć podczas studiów powinno być znacznie więcej – mówi st. szer. pchor. Michał Kowal, student trzeciego roku kierunku dowodzenie pododdziałami zmechanizowanymi. Przyszły oficer Wojska Polskiego od ośmiu lat trenuje karate. Jak przyznał, podczas studiów w AWL jego zainteresowania ewaluowały w kierunku walki uniwersalnej, czyli mieszanych sztuk walk i pod tym kątem chce się dalej rozwijać.

– Kiedyś uczyliśmy podchorążych tylko wybranych elementów judo czy krav magi. Teraz nasi słuchacze chcą więcej. Interesują ich mieszane sztuki walki. „Projekt Wojownik” wychodzi na przeciw tym oczekiwaniom – skomentował zajęcia ppłk dr Mirosław Meńkarski, p.o. kierownika Zakładu Wychowania Fizycznego i Sportu. Szef sportu AWL dodał, że dwudniowe zajęcia prowadzone przez utytułowanych mistrzów sztuk walki były dla podchorążych uczelni doskonałą okazją dla zdobywania nowych doświadczeń i integracji z miłośnikami sztuk walk z innych jednostek wojskowych.

Bogusław Politowski

autor zdjęć: Marek Kańtoch, szer. pchor. Daniel Dominiak, Bogusław Politowski

dodaj komentarz

komentarze


Trzy cele na ścieżce
 
Polak ranny w ataku na bazę w Iraku
Nowy wiceminister w MON
Wszyscy jesteśmy Darfurczykami
Arsenał talibów rozbity przez polskich żołnierzy
NATO pozostaje w Iraku, Polska także
Cichociemny patronem 14 BOT
Więcej żołnierzy pomaga walczyć z epidemią
Dowodzę najlepszymi
Poprad w kolejnej jednostce
Jakie podwyżki dla żołnierzy?
Prezydent Duda w Davos o przyszłości Sojuszu
Stocznia: budujemy zgodnie z planem
Testy radarów dla Wisły
We Are All Darfur
„Gwiezdne wojny” Reagana
Kwarantanna na WAT
Wojskowi medycy w gotowości
Sportowcy w mundurach wyróżnieni za sukcesy 2019 roku
Zostań w domu i czytaj „Polskę Zbrojną”
Słowo oficera Armii Czerwonej…
„Wilk” pojawił się w Orzyszu
MON i MSWiA kończą kwalifikację wojskową
Trenażer Liwca dla toruńskiego centrum
Nissany zastąpią Honkery
Arsenał Iranu
Studia on-line w Szkole Orląt
Więcej wojska do walki z pandemią
Defense Without Politics
Saperzy w walce z Covid-19
Rakiety w celu
Poprady i Pilica z interrogatorami
Medycy WOT kontra COVID-19
Ani z Czechosłowacją, ani z Polską
Koronawirus na wojskowej uczelni
Kremlowska gra
Iran uderza w USA
Skażenia, zasadzki i rajdy BWP, czyli „górale” na szkoleniu
Polscy żołnierze niosą pomoc w Libanie
„Nagroda specjalna” dla płk. Tomasza Bartkowiaka
Nadmorskie szkolenie przeciwlotników
Miliony ofiar hiszpanki
Terytorialsi nie stracą dodatku
Aplikacja ułatwi działania terytorialsom
Pięcioro laureatów sportowego plebiscytu „Polski Zbrojnej”
Koronawirus nie zagroził żołnierzom na misjach
Obradowała Rada Gabinetowa
Byli komandosi szkolą terytorialsów
Proobronni na froncie walki z COVID-19
Beagle dla Polaków
Bez zajęć na wojskowych uczelniach
Sukcesy sportowców w mundurach
Bezpłatne turnusy dla weteranów
USA nie zacznie wojny z Iranem
Zryw kościuszkowski
Wybierzmy najlepszego żołnierza w sporcie powszechnym w 2019 roku
Więcej pieniędzy dla cyberżołnierzy
Rozkaz – „rozładować” więzienia
Józef Piłsudski – twórca Niepodległej
Certyfikacja na „Tarczowni”
Nabór na wojskowe studia trwa
Dwa oblicza agenta wywiadu

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO