moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Powstanie Muzeum Bitwy Warszawskiej

Ruszyły prace nad powołaniem Muzeum Bitwy Warszawskiej w Ossowie. Placówka miała być gotowa na stulecie bitwy, w sierpniu tego roku. Jednak z powodu niedoszacowania kosztów inwestycja zastała przerwana. Teraz projekt muzeum z 2017 roku zostanie uaktualniony i w ciągu pół roku rozpisany będzie przetarg na budowę. Muzeum powinno być gotowe za około dwa lata.

Polscy żołnierze z ciężkim karabinem maszynowym Schwarzlose wz. 07/12 na stanowisku bojowym podczas wojny polsko-bolszewickiej. Widoczny żołnierz celujący z karabinu Mannlicher M1895. Fot. NAC

– Zawarliśmy umowę dotyczącą opracowania aktualizacji programu inwestycji Muzeum Bitwy Warszawskiej 1920 w Ossowie – mówi Paweł Żurkowski, dyrektor Muzeum Wojska Polskiego, którego oddziałem będzie placówka w Ossowie. Zweryfikowaniem założeń inwestycji planowanej od 2017 roku, ich uaktualnieniem oraz opracowaniem koniecznej dokumentacji zajmie się wyłoniona w przetargu warszawska pracownia projektowa DiM’84 Dom i Miasto Sp. z o.o. Należy ona do architekta Czesława Bieleckiego, który zaprojektował m.in. gmach Telewizji Polskiej przy ul. Woronicza w Warszawie. Bielecki wygrał też w sierpniu 2017 roku konkurs architektoniczny na koncepcję Muzeum Bitwy Warszawskiej, czego skutkiem było opracowanie programu funkcjonalno-użytkowego placówki.

Zgodnie z projektem, muzeum w Ossowie ma zostać ulokowane na sztucznie usypanym wzgórzu, na którego zboczu powstaną trybuny. Roztaczałby się z niego widok m.in. na pole bitwy i organizowane tam rekonstrukcje walk. Do muzeum prowadzić ma aleja Zwycięstwa, a jej początek i koniec wyznaczą dwa stumetrowe Maszty Stulecia upamiętniające bitwę i stulecie niepodległości. Według projektu drugą część kompleksu będzie stanowił Ogród Pamięci Poległych, kolumnada i amfiteatr.

REKLAMA

Zgodnie z planem muzeum miało zostać otwarte na stulecie Bitwy Warszawskiej 15 sierpnia 2020 roku. – Okazało się jednak, że kosztów inwestycji znacznie nie doszacowano, różnica między kosztorysem, a zaplanowanymi środkami była zbyt duża – tłumaczy Żurkowski.

Pierwotna koncepcja obiektu była zbyt droga. Resort obrony zadeklarował na całość inwestycji 100 mln zł. Już w grudniu 2018 roku przetarg na pierwszy etap budowy zweryfikował te założenia. Na postawienie masztów oraz budowę fundamentów muzeum przewidziano w projekcie 28,3 mln zł, natomiast wykonawcy zażądali co najmniej 132,2 mln zł. – Pod znakiem zapytania stanęła całość inwestycji – podaje dyrektor MWP. Przez jakiś czas w resorcie obrony rozważano wzniesienie w Ossowie muzeum w formie pawilonu multimedialnego. Z pomysłu jednak zrezygnowano. Teraz MON wraca do koncepcji założenia memorialno-muzealnego według planów Bieleckiego, ponieważ projekt okazał się zbyt drogi, trzeba zweryfikować jego założenia i zaktualizować program inwestycji.

Pracownia DiM’84 ma maksymalnie 90 dni na opracowanie aktualizacji programu inwestycji. Jeśli projekt i jego koszt zostanie zaakceptowany w MON, w kolejne 30 dni powinien powstać projekt budowlany, a w następne 60 dni finalny projekt wykonawczy. Potem zostanie wyłoniony wykonawca robót budowlanych. – Teren, na którym ma powstać placówka, należy do Lasów Państwowych, z którymi podpisaliśmy już umowę na dzierżawę terenu wraz ze zgodą na dysponowanie nim do celów budowlanych – informuje dyrektor MWP. Dodaje, że na razie jest za wcześnie, aby podać termin otwarcia muzeum.

Kilka dni temu, minister obrony Mariusz Błaszczak podczas wywiadu w Polskim Radiu zapewnił, że budowa Muzeum Bitwy Warszawskiej ruszy bez zwłoki. Mówił też, że jest ogromna szansa, iż powstanie ono w ciągu kilku lat. – Cieszyłoby nas, gdyby do sierpniowej rocznicy powstały w Ossowie jakieś elementy tego założenia, np. Maszty Stulecia. Natomiast czas budowy całego kompleksu szacujemy na około dwa lata – uszczegóławia Żurkowski.

AD

autor zdjęć: Narodowe Archiwum Cyfrowe

dodaj komentarz

komentarze

~gegroza
1582470420
Jest wielkim skandalem że to muzeum nie powstało na stulecie bitwy !
43-EB-AA-69

Pancerniacy z Teksasu ćwiczą w Drawsku
 
NCBC uczciło 100-lecie Bitwy Warszawskiej
Skok na głęboką wodę
Rosyjskie zagrożenie w kosmosie
10 mln zł na zapomogi dla żołnierzy
Polskie F-16 w ćwiczeniach „Ramstein Alloy 20”
Polskie porty bardziej otwarte
Gen. Głąb: DGW to specyficzne dowództwo
McCarthy: Żołnierze USA w Polsce zwiększają bezpieczeństwo całego regionu
Komitet Wojskowy NATO o pandemii
Miesiąc izolacji żołnierzy „Irini”
Boje Pułku Morskiego na linii Bugu i Narwi
Wzmacnianie sojuszu polsko-amerykańskiego
Kurs dla saperskich ekspertów
Amerykanie odmładzają F-16
Online z mistrzami sportu
Wojsko przeciw wirusowi
Laserowa artyleria US Army
Innowacyjne rozwiązania dla wojska
„Wojownik Niezłomny” wśród terytorialsów
30 lat GROM-u – serwis okolicznościowy
Galicyjskie przesilenie
Szturmani nie boją się ognia
Więcej pieniędzy dla żołnierzy na misjach
Kierunek: misja
Wymiana podwodnych doświadczeń
Wyślij kartkę i wesprzyj bohaterów niepodległości
Poćwicz online z siedmioma sportsmenkami
Polsko-amerykańska współpraca
PGZ będzie obecna na MSPO
Chwała powstańcom
Na misjach święta inne niż zwykle
Jak Japonia ratowała polskie dzieci
Zanurkować i wymknąć się śmierci…
F-16 z Krzesin przebazowane do Łasku
Godzina „W”. Aby ojczyźnie przywrócić wolność
JTAC – mistrz podniebnej układanki
Lato z czerwonym terrorem
Pamięci ofiar niemieckiej zbrodni
Układy ze skazą
F-16 kończą misję w Estonii
Ukraiński kurs na Zachód
Pięcioro laureatów sportowego plebiscytu „Polski Zbrojnej”
Orzeczenia lekarskie żołnierzy będą ważne dłużej
Powstańcy – bohaterowie naszych czasów
Posłowie o przyczynach tragedii z 10 kwietnia
Sześć minut w zawisie
Ruszyła budowa muzeum w Ossowie
Strzelnice dla terytorialsów
Więcej żołnierzy USA w Polsce
W MON o polsko-słowackiej współpracy
Bridge to Cooperation
Pełne wynagrodzenie za kwarantannę
Pirotechnik nie może być ryzykantem
Poćwicz z mistrzami sportu wojskowego!
Na WF-ie dokładniej ocenią wytrzymałość żołnierzy
Więcej celowników z PCO dla wojska

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO