moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Powstanie Muzeum Bitwy Warszawskiej

Ruszyły prace nad powołaniem Muzeum Bitwy Warszawskiej w Ossowie. Placówka miała być gotowa na stulecie bitwy, w sierpniu tego roku. Jednak z powodu niedoszacowania kosztów inwestycja zastała przerwana. Teraz projekt muzeum z 2017 roku zostanie uaktualniony i w ciągu pół roku rozpisany będzie przetarg na budowę. Muzeum powinno być gotowe za około dwa lata.

Polscy żołnierze z ciężkim karabinem maszynowym Schwarzlose wz. 07/12 na stanowisku bojowym podczas wojny polsko-bolszewickiej. Widoczny żołnierz celujący z karabinu Mannlicher M1895. Fot. NAC

– Zawarliśmy umowę dotyczącą opracowania aktualizacji programu inwestycji Muzeum Bitwy Warszawskiej 1920 w Ossowie – mówi Paweł Żurkowski, dyrektor Muzeum Wojska Polskiego, którego oddziałem będzie placówka w Ossowie. Zweryfikowaniem założeń inwestycji planowanej od 2017 roku, ich uaktualnieniem oraz opracowaniem koniecznej dokumentacji zajmie się wyłoniona w przetargu warszawska pracownia projektowa DiM’84 Dom i Miasto Sp. z o.o. Należy ona do architekta Czesława Bieleckiego, który zaprojektował m.in. gmach Telewizji Polskiej przy ul. Woronicza w Warszawie. Bielecki wygrał też w sierpniu 2017 roku konkurs architektoniczny na koncepcję Muzeum Bitwy Warszawskiej, czego skutkiem było opracowanie programu funkcjonalno-użytkowego placówki.

Zgodnie z projektem, muzeum w Ossowie ma zostać ulokowane na sztucznie usypanym wzgórzu, na którego zboczu powstaną trybuny. Roztaczałby się z niego widok m.in. na pole bitwy i organizowane tam rekonstrukcje walk. Do muzeum prowadzić ma aleja Zwycięstwa, a jej początek i koniec wyznaczą dwa stumetrowe Maszty Stulecia upamiętniające bitwę i stulecie niepodległości. Według projektu drugą część kompleksu będzie stanowił Ogród Pamięci Poległych, kolumnada i amfiteatr.

REKLAMA

Zgodnie z planem muzeum miało zostać otwarte na stulecie Bitwy Warszawskiej 15 sierpnia 2020 roku. – Okazało się jednak, że kosztów inwestycji znacznie nie doszacowano, różnica między kosztorysem, a zaplanowanymi środkami była zbyt duża – tłumaczy Żurkowski.

Pierwotna koncepcja obiektu była zbyt droga. Resort obrony zadeklarował na całość inwestycji 100 mln zł. Już w grudniu 2018 roku przetarg na pierwszy etap budowy zweryfikował te założenia. Na postawienie masztów oraz budowę fundamentów muzeum przewidziano w projekcie 28,3 mln zł, natomiast wykonawcy zażądali co najmniej 132,2 mln zł. – Pod znakiem zapytania stanęła całość inwestycji – podaje dyrektor MWP. Przez jakiś czas w resorcie obrony rozważano wzniesienie w Ossowie muzeum w formie pawilonu multimedialnego. Z pomysłu jednak zrezygnowano. Teraz MON wraca do koncepcji założenia memorialno-muzealnego według planów Bieleckiego, ponieważ projekt okazał się zbyt drogi, trzeba zweryfikować jego założenia i zaktualizować program inwestycji.

Pracownia DiM’84 ma maksymalnie 90 dni na opracowanie aktualizacji programu inwestycji. Jeśli projekt i jego koszt zostanie zaakceptowany w MON, w kolejne 30 dni powinien powstać projekt budowlany, a w następne 60 dni finalny projekt wykonawczy. Potem zostanie wyłoniony wykonawca robót budowlanych. – Teren, na którym ma powstać placówka, należy do Lasów Państwowych, z którymi podpisaliśmy już umowę na dzierżawę terenu wraz ze zgodą na dysponowanie nim do celów budowlanych – informuje dyrektor MWP. Dodaje, że na razie jest za wcześnie, aby podać termin otwarcia muzeum.

Kilka dni temu, minister obrony Mariusz Błaszczak podczas wywiadu w Polskim Radiu zapewnił, że budowa Muzeum Bitwy Warszawskiej ruszy bez zwłoki. Mówił też, że jest ogromna szansa, iż powstanie ono w ciągu kilku lat. – Cieszyłoby nas, gdyby do sierpniowej rocznicy powstały w Ossowie jakieś elementy tego założenia, np. Maszty Stulecia. Natomiast czas budowy całego kompleksu szacujemy na około dwa lata – uszczegóławia Żurkowski.

AD

autor zdjęć: Narodowe Archiwum Cyfrowe

dodaj komentarz

komentarze

~gegroza
1582470420
Jest wielkim skandalem że to muzeum nie powstało na stulecie bitwy !
43-EB-AA-69

Arsenał talibów rozbity przez polskich żołnierzy
 
Studia on-line w Szkole Orląt
Rakiety w celu
Wybierzmy najlepszego żołnierza w sporcie powszechnym w 2019 roku
Nadmorskie szkolenie przeciwlotników
Pięcioro laureatów sportowego plebiscytu „Polski Zbrojnej”
Prezydent Duda w Davos o przyszłości Sojuszu
Więcej żołnierzy pomaga walczyć z epidemią
We Are All Darfur
Zryw kościuszkowski
Słowo oficera Armii Czerwonej…
Defense Without Politics
Arsenał Iranu
Nabór na wojskowe studia trwa
Skażenia, zasadzki i rajdy BWP, czyli „górale” na szkoleniu
Cichociemny patronem 14 BOT
Więcej wojska do walki z pandemią
Polscy żołnierze niosą pomoc w Libanie
Kremlowska gra
Stocznia: budujemy zgodnie z planem
Proobronni na froncie walki z COVID-19
„Gwiezdne wojny” Reagana
Koronawirus nie zagroził żołnierzom na misjach
„Wilk” pojawił się w Orzyszu
Poprady i Pilica z interrogatorami
Poprad w kolejnej jednostce
Saperzy w walce z Covid-19
Obradowała Rada Gabinetowa
Byli komandosi szkolą terytorialsów
Testy radarów dla Wisły
Sukcesy sportowców w mundurach
Beagle dla Polaków
Dwa oblicza agenta wywiadu
Terytorialsi nie stracą dodatku
Sportowcy w mundurach wyróżnieni za sukcesy 2019 roku
USA nie zacznie wojny z Iranem
Bez zajęć na wojskowych uczelniach
Certyfikacja na „Tarczowni”
Kwarantanna na WAT
Bezpłatne turnusy dla weteranów
Aplikacja ułatwi działania terytorialsom
Polak ranny w ataku na bazę w Iraku
Nowy wiceminister w MON
NATO pozostaje w Iraku, Polska także
Józef Piłsudski – twórca Niepodległej
Zostań w domu i czytaj „Polskę Zbrojną”
Trzy cele na ścieżce
Nissany zastąpią Honkery
Iran uderza w USA
Więcej pieniędzy dla cyberżołnierzy
Koronawirus na wojskowej uczelni
Wojskowi medycy w gotowości
MON i MSWiA kończą kwalifikację wojskową
Jakie podwyżki dla żołnierzy?
Wszyscy jesteśmy Darfurczykami
Trenażer Liwca dla toruńskiego centrum
Medycy WOT kontra COVID-19
Rozkaz – „rozładować” więzienia
„Nagroda specjalna” dla płk. Tomasza Bartkowiaka
Ani z Czechosłowacją, ani z Polską
Dowodzę najlepszymi
Miliony ofiar hiszpanki

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO