moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Pretorianie na Mazurach

Najważniejszy cel – bezpieczny dowódca. Na kursie „Pretorian”, który odbył się w 15 Brygadzie Zmechanizowanej, żołnierze uczyli się technik zapewniających bezpieczeństwo osobom ochranianym. Ćwiczyli np. przejazd w kolumnie i zabezpieczenie spotkania VIP-ów. W szkoleniu wzięli udział także wojskowi z Batalionowej Grupy Bojowej NATO stacjonującej w Polsce.

Szkolenie z ochrony VIP-ów, które odbyło się na Mazurach trwało trzy dni. Pierwszego – żołnierze uczyli się podstaw: poruszania się w szyku, asystowania ochranianej osobie, a także zasad ewakuacji. Kolejny dzień był poświęcony na ćwiczenia z wykorzystaniem pojazdu. – Chodziło o to, aby kursanci dowiedzieli się, jak należy się ustawić, kiedy ochraniana osoba opuszcza pojazd. A także jak postępować, kiedy dojdzie do kontaktu ogniowego – wyjaśnia kpt. Tomasz Dembiński, instruktor szkolenia. – Natomiast trzeciego dnia skupiliśmy się na działaniu w budynkach – dodaje.
Kurs zakończył się egzaminem. Żołnierze musieli udowodnić, że opanowali wszystkie elementy, których uczyli się wcześniej. W roli VIP-a wystąpił ppłk Krzysztof Kopka, dowódca Batalionu Logistycznego, który przyjechał na szkolenie. Kursanci musieli zapewnić pułkownikowi bezpieczny przejazd, a także zabezpieczyć jego udział w służbowym spotkaniu. – Żołnierze mieli do dyspozycji trzy pojazdy. Musiały się one poruszać odpowiednim szyku, ważne było także to, aby żołnierze odpowiednio rozdzieli między sobą zadania. Bo przy tego typu działaniach inna osoba odpowiada za obserwacje obszaru, a inna na przykład za ewakuację – zaznacza instruktor.

Wszyscy kursanci test przeszli pomyślnie. Niewykluczone, że wkrótce będą mogli kontynuować naukę, oficer planuje bowiem zorganizować nieco bardziej zaawansowany trening. – Chciałbym, aby na kolejnym poziomie szkolenia dowiedzieli się więcej o zachowaniu w kryzysowych sytuacjach, żeby na przykład nauczyli się prowadzić ogień z jadącego pojazdu – zaznacza.

REKLAMA

Po co żołnierzom szkolenie z ochrony VIP-ów, skoro zajmuje się tym Żandarmeria Wojskowa? Kapitan Dembiński wyjaśnia, że takie umiejętności mogą być potrzebne na przykład podczas misji. – W Iraku czy Afganistanie to właśnie żołnierze wojsk lądowych odpowiadali za zapewnienie bezpieczeństwa swoim dowódcom – mówi. – Taka wiedza może okazać się też bezcenna w czasie konfliktu, bo wówczas to właśnie nasi przełożeni, będą najbardziej narażeni na niebezpieczeństwo – zaznacza.

Szkolenie, które właśnie się zakończyło, było już ósmą edycją kursu „Pretorian”. Do tej pory ukończyło go ponad 230 żołnierzy. Większość z nich to wojskowi z 15 Brygady Zmechanizowanej, ale kilkudziesięciu absolwentów to żołnierze stacjonującej w Polsce Batalionowej Grupy Bojowej NATO. – Współpracujemy z sojusznikami regularnie, czasem okazuje się, że procedury, na których się opieramy nieco się od siebie różnią, ale dzięki doświadczaniu jesteśmy w stanie wypracować wspólne rozwiązania – mówi kpt. Dembiński. – W jednej z edycji wziął udział na przykład żołnierz z Chorwacji, który miał za sobą podobne szkolenia. To była dla nas świetna okazja, aby wymienić się doświadczeniami – dodaje.

Dwukrotnie w kursach z ochrony VIP-a w giżyckiej brygadzie uczestniczyli także żołnierze ze 102 Batalionu Ochrony z Bielkowa. To jednostka podległa Dowództwu Brygady Wsparcia Dowodzenia Wielonarodowego Korpusu Północny Wschód. Jednym z jej zadań jest ochrona stanowisk dowodzenia. – Nasze zadania wymagają specyficznych umiejętności, dlatego staramy się, aby nasi żołnierze szkoląc się mogli opierać się na najlepszych wzorcach – mówi por. Przemysław Sarbiewski, oficer prasowy batalionu.

Kurs „Pretorian” to nie jedyne szkolenie specjalistyczne, jakie odbywa się w mazurskiej jednostce. Żołnierze z 15BZ trenują także strzelanie sytuacyjne podczas kursu „Spartan”, walkę wręcz podczas „Warriora”, uczą się terenoznawstwa podczas „Navigatora”. Natomiast wojskowi z poddziałów rozpoznawczych i strzelcy wyborowi trenują umiejętności walki w wodzie na kursach „Posejdon” oraz walki z użyciem noża podczas „Harpuna”. Program wszystkich szkoleń opracował kpt. Tomasz Dembiński. Oficer, za tę inicjatywę w 2019 roku został wyróżniony Buzdyganem.

Magdalena Miernicka

autor zdjęć: szer. Adrian Staszewski

dodaj komentarz

komentarze


Stocznia: budujemy zgodnie z planem
 
Jakie podwyżki dla żołnierzy?
Terytorialsi nie stracą dodatku
Więcej pieniędzy dla cyberżołnierzy
Trzy cele na ścieżce
Koronawirus nie zagroził żołnierzom na misjach
Saperzy w walce z Covid-19
Józef Piłsudski – twórca Niepodległej
Cichociemny patronem 14 BOT
Wybierzmy najlepszego żołnierza w sporcie powszechnym w 2019 roku
Defense Without Politics
Wojskowi medycy w gotowości
Kwarantanna na WAT
Certyfikacja na „Tarczowni”
Sukcesy sportowców w mundurach
Byli komandosi szkolą terytorialsów
Pięcioro laureatów sportowego plebiscytu „Polski Zbrojnej”
Zryw kościuszkowski
Nabór na wojskowe studia trwa
Dwa oblicza agenta wywiadu
Słowo oficera Armii Czerwonej…
Ani z Czechosłowacją, ani z Polską
Zostań w domu i czytaj „Polskę Zbrojną”
Beagle dla Polaków
MON i MSWiA kończą kwalifikację wojskową
Bez zajęć na wojskowych uczelniach
Poprad w kolejnej jednostce
„Nagroda specjalna” dla płk. Tomasza Bartkowiaka
Nissany zastąpią Honkery
Polscy żołnierze niosą pomoc w Libanie
Trenażer Liwca dla toruńskiego centrum
Miliony ofiar hiszpanki
Więcej żołnierzy pomaga walczyć z epidemią
Wszyscy jesteśmy Darfurczykami
We Are All Darfur
„Wilk” pojawił się w Orzyszu
Bezpłatne turnusy dla weteranów
Sportowcy w mundurach wyróżnieni za sukcesy 2019 roku
Dowodzę najlepszymi
Iran uderza w USA
Medycy WOT kontra COVID-19
Skażenia, zasadzki i rajdy BWP, czyli „górale” na szkoleniu
Arsenał Iranu
Kremlowska gra
Rakiety w celu
Studia on-line w Szkole Orląt
USA nie zacznie wojny z Iranem
Nadmorskie szkolenie przeciwlotników
Aplikacja ułatwi działania terytorialsom
Więcej wojska do walki z pandemią
„Gwiezdne wojny” Reagana
Koronawirus na wojskowej uczelni
Arsenał talibów rozbity przez polskich żołnierzy
NATO pozostaje w Iraku, Polska także
Testy radarów dla Wisły
Rozkaz – „rozładować” więzienia
Nowy wiceminister w MON
Proobronni na froncie walki z COVID-19
Poprady i Pilica z interrogatorami
Obradowała Rada Gabinetowa
Polak ranny w ataku na bazę w Iraku
Prezydent Duda w Davos o przyszłości Sojuszu

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO