moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
„Defender 20”: pierwszy transport US Army już w Europie

Czołgi M1 Abrams, samobieżne haubice Paladin, bojowe wozy piechoty Bradley – to tylko część sprzętu US Army, który znalazł się w pierwszym transporcie przerzuconym do Europy na ćwiczenia „Defender Europe 20”. Statek z pojazdami na pokładzie dotarł właśnie do niemieckiego portu w Bremerhaven.

– Na pokładzie znalazło się prawie 1200 czołgów, haubic, pojazdów opancerzonych i różnego typu pojazdów kołowych. Wszystkie należą do 2 Brygady, która wchodzi w skład 3 Dywizji Piechoty z Fort Stewart w stanie Georgia – informuje mjr Traun C. Moore z biura prasowego US Army w Europie. Sprzęt wyruszył z portu Savannah. Atlantyk pokonał na pokładzie statku ARC „Endurance”. To cywilna jednostka przystosowana do przewozu samochodów osobowych. Znajduje się ona jednak na liście Morskiego Programu Bezpieczeństwa, która liczy kilkadziesiąt statków. Oznacza to, że armator musi być gotowy, by w razie potrzeby świadczyć usługi armii.

„Endurance” zawinął do portu Bremerhaven w Niemczech wczoraj. Wkrótce rozpoczął się rozładunek sprzętu. Dziś mogli się mu przyglądać zaproszeni przez Amerykanów dziennikarze. Jak tłumaczył gen. Christopher G. Cavoli, dowódca Wojsk Lądowych USA w Europie, pojazdy sprowadzają na nabrzeże wykwalifikowani kierowcy z Niemiec. To efekt umowy pomiędzy obydwoma krajami. – Sprzęt, który sprowadzamy na ćwiczenie z USA dotrze do Europy drogą morską. Natomiast większość naszych żołnierzy odbędzie podróż na pokładzie samolotów. Wyposażenie przejmą już na miejscu – wyjaśnia gen. Cavoli.

REKLAMA

Przy okazji manewrów Amerykanie planują przerzucić przez Atlantyk 20 tysięcy wojskowych. – Będą to żołnierze służby czynnej, ale też Gwardii Narodowej i Armii Rezerwowej USA – wyjaśnia gen. Cavoli. Do portów w Niemczech, Holandii czy Estonii dotrze łącznie 13 tysięcy sztuk sprzętu. Do ćwiczących dołączy dziewięć tysięcy żołnierzy US Army, którzy na co dzień służą w Europie. Podczas „Defendera” wykorzystywany będzie też amerykański sprzęt stacjonujący w europejskich składach na terenie Niemiec czy Belgii. – Dziś rozładowujemy pierwszy transport. Kolejne będą docierały do Europy sukcesywnie – zapowiada gen. Cavoli. – Ćwiczenie „Defender 20” ma udowodnić, że w krótkim czasie jesteśmy gotowi przerzucić przez ocean pokaźne siły, połączyć się z naszymi sojusznikami i przeprowadzić operację związaną z kolektywną obroną. Po zakończeniu manewrów sprzęt wróci do USA – dodaje.

Przemieszczenie amerykańskich wojsk z baz macierzystych za oceanem będzie największą tego typu operacją od ćwierć wieku. W europejskie ćwiczenia łącznie zaangażowanych zostanie niemal 37 tysięcy żołnierzy z 18 państw NATO. Jak przyznają wojskowi, „Defender” stanowi odpowiedź na współczesne zagrożenia. – Ćwiczenie oparte zostało jednak o fikcyjny scenariusz, zaś nasze działania będą miały defensywny charakter – zastrzega gen. Cavoli.

W przedsięwzięciu ważna rola przypadła niemieckiej armii. – Pierwsze z naszych zadań polega na wsparciu i zabezpieczeniu przerzutu wojsk USA. Potem nasze oddziały będą też ćwiczyć na poligonach – wyjaśnia gen. Martin Schelleis z Bundeswehry. Kiedy wydzielone do ćwiczenia amerykańskie siły znajdą się już w zachodniej Europie, ruszą na wschód. Tam w kwietniu i maju odbędzie się zasadnicza część manewrów. Główne wydarzenia rozegrają się w Polsce. Na poligonie w Drawsku Pomorskim prowadzona będzie na przykład przeprawa przez rzekę. Zadanie to będzie realizować 1 Dywizja Kawalerii Pancernej USA przy wsparciu polskiej 12 Brygady Zmechanizowanej, a także wojsk inżynieryjnych z Niemiec i Wielkiej Brytanii. Wsparcie z powietrza zapewni lotnictwo ze Stanów Zjednoczonych oraz Czech. Niektóre epizody „Defendera” będą odbywać się także w państwach bałtyckich, a nawet Gruzji. Polska armia wyśle na ćwiczenia dwa tysiące żołnierzy wraz z ciężkim sprzętem i lotnictwem.

Łukasz Zalesiński

autor zdjęć: US Army Europe, US Army

dodaj komentarz

komentarze


Polak ranny w ataku na bazę w Iraku
 
Szkoły zainteresowane szkoleniem wojskowym
Koronawirus nie zagroził żołnierzom na misjach
Arsenał talibów rozbity przez polskich żołnierzy
MON i MSWiA kończą kwalifikację wojskową
Zgrupowanie „Wschód” na granicy
Iran uderza w USA
Żandarmi z Oddziału Specjalnego wspierają lekarzy
Edukacja na platformie
Słowo oficera Armii Czerwonej…
Następca RPG-7
Nowa misja polskich żołnierzy
Rakiety w celu
Dwa oblicza agenta wywiadu
Nowy wiceminister w MON
Sukcesy sportowców w mundurach
Rekrutacyjna cyberinfolinia
Obradowała Rada Gabinetowa
Sportowcy w mundurach wyróżnieni za sukcesy 2019 roku
Starcie hubalczyków pod Huciskiem
Aplikacja WIM w walce z koranowirusem
Bomby w Odrze
Terytorialsi nie stracą dodatku
USA nie zacznie wojny z Iranem
Jakie podwyżki dla żołnierzy?
„Wilk” pojawił się w Orzyszu
Kolejne zadania dla 11 Dywizji
Wojskowi medycy w gotowości
PGZ pomaga w walce z epidemią
Nadmorskie szkolenie przeciwlotników
Ani z Czechosłowacją, ani z Polską
Bez zajęć na wojskowych uczelniach
Skażenia, zasadzki i rajdy BWP, czyli „górale” na szkoleniu
Bądź jak żołnierze – oddaj krew!
Defense Without Politics
Sześć dekad pod wirnikiem
Początek katyńskiej zbrodni
Logistycy transportują środki ochronne
Granice pod kontrolą podhalańczyków
Invictus Games – jeden cel, różne motywacje
Wybierzmy najlepszego żołnierza w sporcie powszechnym w 2019 roku
„Gwiezdne wojny” Reagana
Policja i wojsko kontra COVID-19
Poprad w kolejnej jednostce
Polka będzie pracować nad reformą NATO
Prezydent Duda w Davos o przyszłości Sojuszu
NATO pozostaje w Iraku, Polska także
Trenażer Liwca dla toruńskiego centrum
Stocznia: budujemy zgodnie z planem
Wojskowi i cywilni medycy we Włoszech
Lekarze dostaną wsparcie od wojskowych medyków
Medycy WOT kontra COVID-19
Bezpłatne turnusy dla weteranów
Zostań w domu i czytaj „Polskę Zbrojną”
Certyfikacja na „Tarczowni”
Trzy cele na ścieżce
Ochotnik do Polski
PKW Orlik na półmetku
„Nagroda specjalna” dla płk. Tomasza Bartkowiaka
Pięcioro laureatów sportowego plebiscytu „Polski Zbrojnej”
Flaga Macedonii Północnej przed kwaterą NATO

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO