moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Bezpłatne turnusy dla weteranów

Weszło w życie rozporządzenie ministra obrony narodowej w sprawie turnusów readaptacyjno-kondycyjnych dla weteranów poszkodowanych. 114 z nich, których uszczerbek na zdrowiu przekracza 30 procent, będzie mogło skorzystać z takiego turnusu raz w roku. Główna zmiana, jaką wprowadzają nowe przepisy dotyczy finansowania tej rehabilitacji – jej koszty pokryje MON.

Znowelizowana w lipcu 2019 roku ustawa o weteranach przyznała weteranom poszkodowanym, których uszczerbek na zdrowiu wynosi co najmniej 30 procent, dodatkowe uprawnienia, m.in. możliwość skorzystania raz w roku z turnusów wspomagających ich rehabilitację. Rozporządzenie ministra obrony narodowej w sprawie organizacji turnusów readaptacyjno-kondycyjnych dla weteranów poszkodowanych weszło w życie 11 marca 2020 roku. – Weterani, szczególnie ci najbardziej poszkodowani, czekali na te przepisy. Rozporządzenia są niezbędne, aby ustawa o weteranach mogła funkcjonować w pełnym zakresie – podkreśla płk Szczepan Głuszczak, dyrektor Centrum Weterana Działań poza Granicami Państwa.

Z turnusów readaptacyjno-kondycyjnych mogą korzystać tylko ci poszkodowani, którzy nie wymagają specjalistycznego leczenia w szpitalu. Pomocą zostaną objęci żołnierze oraz byli żołnierze. Podczas turnusu będzie im towarzyszyć pełnoletni najbliższy członek rodziny. Zabiegi fizjoterapeutyczne przywracają sprawność fizyczną, a obecność bliskich wspomaga proces leczenia.

– Cieszymy się, że rozporządzenie weszło w życie i będziemy mogli korzystać z turnusów readaptacyjno-kondycyjnych – mówi Tomasz Kloc, prezes Stowarzyszenia Rannych i Poszkodowanych w Misjach poza Granicami Kraju. Dotychczas taką rehabilitację finansowało stowarzyszenie, przeznaczając na ten cel fundusze od sponsorów oraz własne środki, jakie udało się zebrać z jednego procenta podatku. Tomasz Kloc zwraca uwagę, że część poszkodowanych weteranów, którzy nie służą już w wojsku, może mieć problemy z uzyskaniem zaświadczenia od psychologa niezbędnego do zakwalifikowania się na turnus. – Będziemy chcieli rozmawiać na ten temat z ministrem – dodaje prezes stowarzyszenia.

REKLAMA

Weterani, którzy chcą wziąć udział w turnusie, powinni wysłać wniosek do dyrektora Centrum Weterana. Pracownicy tej placówki sprawdzą, czy jest on poprawnie wypełniony, a potem przekażą go do komendanta Wojskowego Ośrodka Szkoleniowo-Kondycyjnego Mrągowo, zaś ten, co najmniej trzy tygodnie przez rozpoczęciem turnusu, zawiadomi uczestnika, że został na zakwalifikowany.

– Jesteśmy dobrze przygotowani do przyjęcia na turnusy readaptacyjno-kondycyjne poszkodowanych żołnierzy – mówi ppłk Wojciech Choiński, komendant Wojskowego Ośrodka Szkoleniowo-Kondycyjnego Mrągowo. Położony nad jeziorem Czos ośrodek zapewnia nie tylko dobre warunki rehabilitacji, a także spokój i relaks, które wspomagają ten proces. Placówka przeszła w ostatnich latach gruntowną modernizację. Zyskała salę gimnastyczną, basen pływacki, basen nurkowy, kompleks odnowy biologicznej i rehabilitacji, a infrastruktura została dostosowana do potrzeb osób niepełnosprawnych.

W tym roku komendant Choiński zaplanował pięć turnusów readaptacyjno-kondycyjnych, pierwszy w maju, ostatni we wrześniu. Zapewnia, że ośrodek gwarantuje miejsce wszystkim, którzy się zgłoszą. Łącznie w tym roku z tej formy rehabilitacji może skorzystać 235 osób (uprawnieni weterani plus osoby im towarzyszące).

Aby pojechać na turnus readaptacyjno-kondycyjny do Wojskowego Ośrodka Szkoleniowo-Kondycyjnego Mrągowo należy przesłać do Centrum Weterana następujące dokumenty:

• kopię decyzji o przyznaniu statusu weterana poszkodowanego,
• opinię psychologa o braku przeciwwskazań do pobytu na takim turnusie,
• zaświadczenie lekarskie o braku przeciwwskazań medycznych,
• zgłoszenie pełnoletniego najbliższego członka rodziny.

Turnusy potrwają 14 dni, podczas których uczestnicy wezmą udział w zajęciach psychologicznych, sportowo-rekreacyjnych oraz skorzystają z zabiegów rehabilitacyjnych zleconych przez lekarza. Koszty (szacowane na ok. 223 tys. zł rocznie) pokryje MON.

 

Małgorzata Schwarzgruber

autor zdjęć: st. chor. sztab. Waldemar Młynarczyk, Stowarzyszenie Rannych i Poszkodowanych w Misjach poza Granicami Kraju

dodaj komentarz

komentarze


Na misjach święta inne niż zwykle
 
McCarthy: Żołnierze USA w Polsce zwiększają bezpieczeństwo całego regionu
Innowacyjne rozwiązania dla wojska
Przeciwlotnicy w drodze do USA
Hekatomba na Woli
Skok na głęboką wodę
F-16 z Krzesin przebazowane do Łasku
F-16 kończą misję w Estonii
Wysunięte dowództwo V Korpusu w Polsce
10 mln zł na zapomogi dla żołnierzy
Amerykanie odmładzają F-16
Więcej pieniędzy dla żołnierzy na misjach
Pamięci ofiar niemieckiej zbrodni
Nowoczesny trał konstruktorów z Gdyni
Orzeczenia lekarskie żołnierzy będą ważne dłużej
Komitet Wojskowy NATO o pandemii
Laserowa artyleria US Army
Łączność: fundament operacji specjalnej
Największa bitwa kawaleryjska XX wieku
Tak się zostaje prymusem
Strzelnice dla terytorialsów
Cud Piłsudskiego
Wojskowy Hot450Challenge
Zanurkować i wymknąć się śmierci…
Posłowie o przyczynach tragedii z 10 kwietnia
Godzina „W”. Aby ojczyźnie przywrócić wolność
Wzmacnianie sojuszu polsko-amerykańskiego
Rusza praktyczny etap Legii Akademickiej
Poćwicz online z siedmioma sportsmenkami
Pełne wynagrodzenie za kwarantannę
Lato z czerwonym terrorem
Kurs dla saperskich ekspertów
W tym roku wojskowe święto bez defilady
Polskie porty bardziej otwarte
Międzynarodowy Trybunał Wojskowy – przełom w światowym sądownictwie
Kierunek: misja
Ukraiński kurs na Zachód
Pięcioro laureatów sportowego plebiscytu „Polski Zbrojnej”
Military Doctor 2020 – z kliniki na pole walki
Czarne berety biorą odwet za Warszawę
W MON o polsko-słowackiej współpracy
Galicyjskie przesilenie
Polskie F-16 w ćwiczeniach „Ramstein Alloy 20”
Not Contaminated With Routine
Druga kadencja prezydenta Dudy
Mobility: specjaliści od pojazdów bojowych
Powstańcy – bohaterowie naszych czasów
Chłopiec, który przyniósł śmierć
Miesiąc izolacji żołnierzy „Irini”
Online z mistrzami sportu
Pancerniacy z Teksasu ćwiczą w Drawsku
Polsko-amerykańska współpraca
„Wojownik Niezłomny” wśród terytorialsów
Wojsko przeciw wirusowi
Na WF-ie dokładniej ocenią wytrzymałość żołnierzy
Poćwicz z mistrzami sportu wojskowego!
Ruszyła budowa muzeum w Ossowie
30 lat GROM-u – serwis okolicznościowy
Więcej celowników z PCO dla wojska
Chwała powstańcom

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO