moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Poprady i Pilica z interrogatorami

Interrogatory to urządzenia, które zapewniają identyfikację statków powietrznych. Wojsko Polskie właśnie kupiło tego typu sprzęt w najnowszej wersji systemu „swój-obcy” – Mark XIIA. U polskiej spółki PIT-Radwar zamówiono 124 interrogatory IKZ-50P: 64 sztuki są gwarantowane, 60 urządzeń zakontraktowano opcjonalnie. Łączna wartość kontraktu to 214 mln zł.

Bez wyspecjalizowanych urządzeń identyfikacyjnych samolot jest bardziej narażony na zestrzelenie. Interrogator to jeden z najważniejszych elementów systemu identyfikacji statków powietrznych IFF (Identification Friend or Foe). Odpowiada on za bezpieczną komunikację z zainstalowanymi w samolotach, śmigłowcach i dronach specjalnymi nadajnikami (transponderami), które informują o rodzaju i pochodzeniu obiektu latającego. I pozwalają odróżnić maszyny sojusznicze od nieprzyjacielskich.

Jak działa interrogator? Urządzenie wysyła do statku powietrznego zaszyfrowane pytanie, a następnie odbiera nadesłaną odpowiedź, odkodowuje ją i w zależności od tego, czy działa jako samodzielnie czy jako część zestawu przeciwlotniczego, przekazuje dalej lub wykorzystuje do swojego działania bojowego.

REKLAMA

Z racji strategicznego znaczenia systemu IFF dla bezpieczeństwa statków powietrznych – bez niego łatwo można byłoby przez pomyłkę zestrzelić sojuszniczą maszynę – NATO dba o to, aby zastosowane w tym rozwiązaniu algorytmy szyfrujące były trudne do odkodowania przez nieprzyjaciela. Dlatego co pewien czas wprowadzana jest kolejna generacja tych interrogatorów, określana jako Mod. Obecnie trwa w Sojuszu proces wymiany generacji IFF określanej jako Mod 4 – czyli IFF Mark XII, na kolejną, oznaczoną jako Mod 5 – IFF Mark XIIA.

Polska uczestniczy w tej wymianie. W urządzenia systemu IFF Mark XIIA wyposażone są już m.in. samoloty F-16, nasze okręty – np. ORP Kormoran – czy wprowadzone do służby radary Soła i Bystra. Wszystkie one zostały jednak wyposażone w zagraniczne rozwiązania.

Teraz do służby trafią rodzime konstrukcje. Jako pierwsze otrzymają je przeciwlotnicze zestawy Poprad i Pilica. 12 marca Inspektorat Uzbrojenia MON podpisał bowiem z firmą PIT-Radwar umowę na dostawę interrogatorów IKZ-50P opracowanych przez polskich inżynierów.

Za 124 urządzenia – 64 jako zamówienie gwarantowane plus ewentualnych 60 (opcja) – Ministerstwo Obrony Narodowej zapłaci 214 mln zł (107 mln za gwarantowane zamówienia). Wojsko ma otrzymać urządzenia do końca 2024 roku.

Przedstawiciele spółki należącej do Polskiej Grupy Zbrojeniowej nie ukrywali zadowolenia z podpisania umowy. – Jako producent systemów elektroniki profesjonalnej dla wojska zawsze dbamy o to, żeby oferowane urządzenia spełniały najwyższe światowe standardy i wykorzystywały najnowsze technologie, jednocześnie zapewniając najwyższy stopień bezpieczeństwa. Cieszymy się, gdy wojsko docenia nasze starania i decyduje się na wybór naszego sprzętu – podkreślał Krzysztof Kluza, prezes PIT-Radwar.

Krzysztof Wilewski

autor zdjęć: PIT-RADWAR

dodaj komentarz

komentarze


Na straży niebieskiej linii
 
Ukraiński kurs na Zachód
Amerykanie odmładzają F-16
Saperzy zimą otworzą ogień
Powstali przeciw carskiej potędze
Remont ORP „Lublin” z poślizgiem. Są kary
Będą zmiany w „Regulaminie ogólnym”
Nurkowie w głębinach
Najlepsi wśród „górali”
Zmiana w unijnej misji we Włoszech
IBCS dla Polski
Obrady ministrów obrony NATO
Jakie zmiany w umundurowaniu?
Komitet Wojskowy NATO o pandemii
Komandosi znad Garigliano
155 mm dla US Army
Treningi z gwiazdami zakończone, ale ćwiczcie dalej sami!
Zmiany w dodatkowym wynagrodzeniu
Bohaterowie z 5 Pułku Artylerii
Szpital tymczasowy na Okęciu jest już gotowy
Dama odeszła do historii
Kosmiczne inwestycje w Warszawie
NATO o przyszłości misji w Iraku i Afganistanie
Kutno w sieci LogHubs
Laserowa artyleria US Army
MMA w 23 Bazie Lotnictwa Taktycznego
Pustynna burza wokół Husajna
Krok po kroku do cyberwojska
Trudny rok na misjach
Armia Fight Night znów w akcji
Niebawem ruszą szczepienia żołnierzy
Admirał Bauer nowym szefem Komitetu Wojskowego NATO
Wojsko walczy z COVID-19
Meta podsumowała komandoskie biegi
Kolejny dzień walki z koronawirusem
Hartowanie spadochroniarzy
WBH upublicznia swoje archiwa
(Nie)olimpijski sezon udany dla żołnierzy
Symulator Orlika w Dęblinie
VIII zmiana PKW gotowa na misję
Jak 8 Dywizja Piechoty czyniła się elitarną
Kuźnie oficerskich kadr
Jest Warszawa
Trudny egzamin przed misją
Kandydaci na nurków szkolą się w Gdyni
Nowe zasady wynagradzania za służbę przygotowawczą
Na rozgrzewkę – zapasy
Kwalifikacja odbędzie się …
Żołnierz po raz dziewiąty mistrzem Polski „błotniaków”
Taktyka w Górach Izerskich
„Tarzan” wróci do domu
Kolebka biathlonu w rozbudowie
Jakie zmiany w mundurówce?
Komisje sejmowe o umowie z USA
Wojsko – plan na życie
Prezydent Duda: współpraca wojskowa z USA ponad polityką

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO