moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Byli komandosi szkolą terytorialsów

Szkolili się z nawigacji i wyznaczania azymutów, mieli treningi strzeleckie oraz ćwiczenia z taktyki, podczas których uczyli się np. skrytego podejścia do budynków i przeszukiwania ich. Terytorialsi z Mazowsza przygotowywali się również do roli instruktorów. Ich nauczycielami podczas kilkudniowego kursu byli ekskomandosi z Mobilnego Zespołu Szkoleniowego WOT.

– To był intensywny kurs. Przez cztery dni od rana do późnych godzin popołudniowych uczyliśmy się w terenie, a później mieliśmy czas na samodzielne przyswajanie wiedzy teoretycznej – opowiada szer. Aneta Szczepaniak, rzecznik prasowa 5 Mazowieckiej Brygady Obrony Terytorialnej, uczestniczka jednego z takich kursów – Na każdym kroku albo uczyliśmy się czegoś nowego, albo trenowaliśmy wcześniej przyswojone techniki. „Mobilki” przekazały nam naprawdę dużo wartościowych wiadomości. Ja na przykład mam dość słabe ręce i w związku z tym problem z szybkim przeładowywaniem broni. Specjalsi pokazali mi, jak chwycić broń, żeby przeładowanie poszło mi sprawniej – dodaje rzeczniczka.

„Mobilki” to emerytowani żołnierze wojsk specjalnych, którzy tworzą Mobilne Zespoły Szkoleniowe WOT. Byli specjalsi, działając w ramach MZSz, prowadzą zajęcia na zaproszenie wszystkich brygad OT. Przekazują wiedzę instruktorom i kandydatom na instruktorów, czyli osobom, które będą odpowiedzialne za szkolenie kolejnych terytorialsów.

REKLAMA

Kurs instruktorsko-metodyczny dla żołnierzy 5 Mazowieckiej BOT odbył się na terenie ciechanowskich koszar i na pobliskim poligonie. W zajęciach uczestniczyło kilkunastu żołnierzy. To ochotnicy, którzy chcieli podnieść swoje kwalifikacje, a w przyszłości zostać instruktorami podczas szkoleń podstawowych i rotacyjnych. – Zanim rozpoczęliśmy zajęcia musieliśmy podejść do egzaminu. To był test sprawdzający naszą wiedzę teoretyczną i metodyczną. Do naszych wyników instruktorzy dostosowali poziom kursu – opowiada sierż. Andrzej Bandurski, od roku żołnierz WOT, wcześniej podoficer związany z jednostką łączności.

Terytorialsi mieli zajęcia teoretyczne i praktyczne. Pod okiem byłych specjalsów m.in. uczyli się przyjmowania właściwych postaw strzeleckich: stojącej, klęczącej, leżącej, trenowali różnego rodzaju szyki w czasie marszu i techniki skrytego poruszania się. – Ćwiczyliśmy także sposoby zrywania kontaktu ogniowego, podchodzenie do budynków, przeszukiwanie pomieszczeń – wymienia szeregowa Szczepaniak. – Z tymi zagadnieniami zetknęliśmy się już w czasie swojego szkolenia. Tym razem jednak wymagania dla nas były znacznie wyższe. Poza poprawnym wykonaniem każdego zadania, musieliśmy jeszcze udowodnić, że sami potrafimy przekazać wiedzę innym – dodaje. Każdy z kursantów w czasie szkolenia wielokrotnie występował w roli instruktora. – Nie było dla nikogo taryfy ulgowej. Byliśmy odpytywani, ciągle mieliśmy sprawdziany. Trzeba było występować przed szereg i prowadzić zajęcia dla kolegów – opowiada rzeczniczka 5 BOT.

Byli komandosi przyznają, że program kursu był napięty. Terytorialsi uczyli się także, jak właściwie skonfigurować sprzęt wojskowy, by nie przeszkadzał podczas długiego marszu. Ćwiczyli precyzyjne wydawanie komend, przeszli trening z nawigacji, maszerowali na azymut, ćwiczyli manualną obsługę broni. – Z tych zajęć skorzystali zarówno żołnierze terytorialnej służby, jak i zawodowej. Każdy miał szansę podnieść swoje umiejętności. Nauka organizacji i metodyki szkolenia na pewno przyda się, gdy jako instruktorzy podczas „szesnastki” będziemy prowadzić zajęcia z młodymi żołnierzami – mówi sierżant Bandurski.

Koncepcja powołania Mobilnych Zespołów Szkoleniowych WOT nie jest nowa. Dowódca terytorialsów, gen. dyw. Wiesław Kukuła mówił o stworzeniu takich poddziałów już na etapie budowania formacji. Chodziło o to, by w MZSz zebrać byłych żołnierzy wojsk specjalnych, którzy mają wyjątkową wiedzę oraz doświadczenie zawodowe i wykorzystać ich zdolności do szkolenia kolejnych pokoleń żołnierzy. Specjalsi z MZSz WOT pracują na terenie całej Polski. Mają ujednolicić poziom wyszkolenia kadry dowódczej i instruktorskiej w najmłodszym rodzaju sił zbrojnych.

Magdalena Kowalska-Sendek

autor zdjęć: Aneta Szczepaniak

dodaj komentarz

komentarze


Uroczystości na Westerplatte przygotuje wojsko
 
Military Doctor 2020 – z kliniki na pole walki
Poćwicz z mistrzami sportu wojskowego!
Więcej celowników z PCO dla wojska
10 mln zł na zapomogi dla żołnierzy
Wystawa ku pamięci bohaterów 1920 roku
Polskie F-16 w ćwiczeniach „Ramstein Alloy 20”
Bon turystyczny także w wojsku
Przeciwlotnicy w drodze do USA
Więcej pieniędzy dla żołnierzy na misjach
Pięcioro laureatów sportowego plebiscytu „Polski Zbrojnej”
Posłowie o przyczynach tragedii z 10 kwietnia
Dawny „Sokół” dostanie drugie życie
Komitet Wojskowy NATO o pandemii
Amerykanie znów w Drawsku
Artylerzyści z USA na poligonie, czyli manewr i ogień
F-16 kończą misję w Estonii
Jeźdźcy apokalipsy w Płocku
Laserowa artyleria US Army
Odznaczenia z okazji Święta Wojska Polskiego
Na misjach święta inne niż zwykle
Ukraiński kurs na Zachód
30 lat GROM-u – serwis okolicznościowy
Pancerniacy z Teksasu ćwiczą w Drawsku
Nowi generałowie na Święto Wojska Polskiego
Wojsko przeciw wirusowi
Pełne wynagrodzenie za kwarantannę
Szarża „Hallerczyka”
Miesiąc izolacji żołnierzy „Irini”
Awanse na Święto Wojska Polskiego
Nowoczesny trał konstruktorów z Gdyni
Chemicy do zadań specjalnych
Świętuj z żołnierzami
Amerykanie odmładzają F-16
Polskie porty bardziej otwarte
Trwała odporność terytorialsów
Bitwa Warszawska, dzień drugi: Walka wręcz o stolicę
Online z mistrzami sportu
Na WF-ie dokładniej ocenią wytrzymałość żołnierzy
Strzelnice dla terytorialsów
Rusza praktyczny etap Legii Akademickiej
„Wojownik Niezłomny” wśród terytorialsów
Super Warrior w GROM-ie
McCarthy: Żołnierze USA w Polsce zwiększają bezpieczeństwo całego regionu
Wzmacnianie sojuszu polsko-amerykańskiego
Innowacyjne rozwiązania dla wojska
Dla odważnych i walecznych
W MON o polsko-słowackiej współpracy
Biblią w bolszewików
Czarne berety biorą odwet za Warszawę
Sprawdzony sojusznik
Służba przygotowawcza, czyli krok bliżej armii
Bitwa Warszawska, dzień pierwszy: Armia Czerwona w natarciu
F-16 z Krzesin przebazowane do Łasku
Międzynarodowy Trybunał Wojskowy – przełom w światowym sądownictwie
Poćwicz online z siedmioma sportsmenkami
Kierunek: misja
Polsko-amerykańska współpraca
Orzeczenia lekarskie żołnierzy będą ważne dłużej

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO