moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Terytorialsi nie stracą dodatku

Żołnierze terytorialnej służby wojskowej zachowają prawo do dodatku za gotowość bojową także wtedy, gdy zaplanowane wcześniej szkolenie – z powodu sytuacji kryzysowej – zostanie odwołane przez szefa MON lub dowódcę WOT. Warunkiem jest pozostawanie w stałej gotowości do wykonywania zadań kryzysowych. Projekt rozporządzenia dotyczy ponad 20 700 terytorialsów.

Aby ograniczyć epidemię wirusa COVID-19, Ministerstwo Obrony Narodowej zawiesiło naukę w akademiach wojskowych, a także szkolenia rezerwistów i niektóre zaplanowane ćwiczenia. Również w wojskach obrony terytorialnej zrezygnowano z odbywających się weekendowych, dwudniowych szkoleń terytorialsów. – Sytuacja wymusiła zawieszenie przedsięwzięć, które wiążą się z występowaniem skupisk ludzkich. Należy do nich terytorialna służba wojskowa, pełniona w jednostce wojskowej, w zwartym pododdziale, z dużą częstotliwością kontaktów interpersonalnych. Generuje to wysokie ryzyko infekcji – wyjaśniają przedstawiciele MON.

Obecne przepisy zakładają, że terytorialsi, którzy nie biorą udziału w szkoleniach, nie otrzymają comiesięcznego dodatku za gotowość bojową. Wynosi on 365 zł (to 10 proc. najniższego uposażenia zasadniczego żołnierza zawodowego, po podwyżce wynagrodzeń w kwietniu dodatek wzrośnie do 411 zł). Aby dodatek można było wypłacić, żołnierz TSW musi bowiem odbyć w miesiącu co najmniej dwa dni służby w jednostce.

REKLAMA

Kierownictwo MON uznało, że terytorialsi nie mogą odczuwać negatywnych skutków finansowych, które wynikają z niezależnych od nich sytuacji. Dlatego Ministerstwo Obrony Narodowej chce wprowadzić zmiany w rozporządzeniu dotyczącym stawek uposażenia zasadniczego żołnierzy niezawodowych oraz dodatków. Na wniosek Dowództwa Wojsk Obrony Terytorialnej w resorcie przygotowano projekt zmian. Zakłada on, że dodatek za gotowość bojową będzie przysługiwał terytorialsowi również wtedy, gdy szkolenie planowane – w dniach wskazanych w wykazie dla jednostki wojskowej – zostało odwołane przez szefa MON lub dowódcę WOT z powodu zapobiegania, przeciwdziałania i zwalczania chorób zakaźnych oraz wywołanego nimi kryzysu.

Aby żołnierz otrzymał dodatek, musi jednak być w stałej gotowości do służby pełnionej rotacyjnie, w terminie i miejscu wskazanym przez dowódcę jednostki. Także w tzw. w trybie natychmiastowego stawiennictwa.

Takie warunki obowiązują właśnie teraz podczas epidemii koronawirusa. – Wszyscy żołnierze WOT są od 12 marca w dwunastogodzinnej gotowości do działania. Obecnie trzy tysiące z nich uczestniczy w bezpośrednich działaniach, a ci, którzy zostali w domach utrzymują gotowość do ich podjęcia. Część jest też skoszarowana i pozostaje w odwodzie – mówi ppłk Marek Pietrzak, rzecznik prasowy Dowództwa WOT. Oficer podkreśla, że po zmianach żołnierze dostaną dodatek właśnie za utrzymanie gotowości do działania. – Wprowadzenie w tym trudnym i wyjątkowym czasie takich regulacji to bardzo dobra i oczekiwana decyzja – dodaje oficer.

Jak wskazują autorzy projektu, proponowana zmiana nie dotyczy wyłącznie obecnej sytuacji. Nowy przepis ma być rozwiązaniem długofalowym, dotyczącym wszelkich, szczególnych przypadków związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych.

Nowelizacja rozporządzenia została skierowana do uzgodnień międzyresortowych. Przepisy mają wejść w życie z mocą od 11 marca, bo taki jest termin ustalania prawa do dodatku za gotowość bojową dla żołnierza pełniącego terytorialną służbę wojskową. Obejmą 20 724 terytorialsów.

Paulina Glińska

autor zdjęć: DWOT

dodaj komentarz

komentarze


„Wojownik Niezłomny” wśród terytorialsów
 
Rakiety z Mesko w F-35
Testament Polski Walczącej
Szef MON w Żelaznej Dywizji
Prezydent Andrzej Duda w Białym Domu
Nowa strategia z podpisem prezydenta
16 sekund Liberatora
Weterani znów staną na macie
Brawurowe zagony motorowe
Kawalerowie Orderu Krzyża Wojskowego, wystąp!
Przysięga podkarpackich terytorialsów
Wzmacnianie sojuszu polsko-amerykańskiego
Pełne wynagrodzenie za kwarantannę
Fordy, a nie Nissany
F-16 kończą misję w Estonii
Współzawodnictwo rozwija
Ochotnicy na ratunek
Baretki Orderu Krzyża Wojskowego
Most do współpracy
Groty z granatnikiem
Zbiegowie z innego świata
Poćwicz online z siedmioma sportsmenkami
Orzeczenia lekarskie żołnierzy będą ważne dłużej
Laserowa artyleria US Army
Komitet Wojskowy NATO o pandemii
Polskie porty bardziej otwarte
10 mln zł na zapomogi dla żołnierzy
Powstaną kolejne strzelnice
Informacja Prasowa
PGZ będzie obecna na MSPO
Na WF-ie dokładniej ocenią wytrzymałość żołnierzy
Więcej pieniędzy dla żołnierzy na misjach
Online z mistrzami sportu
Ułańska szarża
„Karakal ’20”: wyzwanie w Nowej Dębie
Polskie F-16 w ćwiczeniach „Ramstein Alloy 20”
Kawalerzyści na Jeziorze Solińskim
Czarna taktyka w kawalerii powietrznej
„Defender” – pracowity poligon saperów
Żołnierze w sztafecie pomocy
Pięcioro laureatów sportowego plebiscytu „Polski Zbrojnej”
Na misjach święta inne niż zwykle
Powstaje Szkoła Podoficerska Logistyki
Kraby w Bolesławcu
Ofensywa Tuchaczewskiego
Ogromne zainteresowanie Soną
Kolejne Groty dla wojska
Wojsko ma ofertę dla cywili
Miesiąc izolacji żołnierzy „Irini”
Rosyjskie zagrożenie w kosmosie
MON dofinansuje mural o Bitwie Warszawskiej
Na WAT o cyberbezpieczeństwie
Wojsko przeciw wirusowi
Amerykanie zredukują swój kontyngent w Niemczech
W MON o polsko-słowackiej współpracy
Zostań w domu i czytaj „Polskę Zbrojną”
Minister Błaszczak dziękuje medykom
Poćwicz z mistrzami sportu wojskowego!
Prezydent Duda jedzie do USA
Amerykanie odmładzają F-16

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO