moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Aplikacja ułatwi działania terytorialsom

Podchorążowie z Wojskowej Akademii Technicznej opracowali aplikację, która ułatwi współpracę żołnierzy WOT z miejskimi ośrodkami pomocy społecznej i oddziałami Caritasu. Dzięki specjalnemu oprogramowaniu terytorialsi, wspierający osoby starsze i objęte kwarantanną, szybciej dowiedzą się, kto i gdzie czeka na ich pomoc.

Od kilku dni wojskowi studenci wspierają żołnierzy WOT, którzy włączyli się w walkę z epidemią koronawirusa. Podchorążowie Wojskowej Akademii Technicznej dbają między innymi o to, aby dobrze działała uruchomiona przez WOT infolinia, dzięki której psychologowie udzielają pomocy osobom przebywającym w kwarantannie. Teraz studenci opracowali aplikację o nazwie „Platforma wsparcia samorządów, organów sanitarnych i podmiotów leczniczych”. Ma ona usprawnić koordynację działań, jakie WOT prowadzi w ramach operacji „Odporna wiosna”. Jej celem jest opieka nad osobami, którym wirus zagraża najbardziej.

REKLAMA

Jak wyjaśnia płk Marek Pietrzak, rzecznik prasowy Dowództwa WOT, żołnierze formacji dostarczają kombatantom i osobom przebywającym w kwarantannie leki oraz jedzenie, transportują też paczki z żywnością dla podopiecznych miejskich ośrodków pomocy społecznej czy Caritasu. – Do tej pory każda instytucja potrzebująca naszego wsparcia kontaktowała się telefonicznie z koordynatorem danej brygady, który następnie kierował w odpowiedni rejon żołnierzy. Teraz, dzięki aplikacji, cała procedura jest znacznie prostsza i krótsza – zaznacza.

Korzystając z aplikacji, która została udostępniona różnym instytucjom, ich pracownicy mogą zgłosić potrzeby podopiecznych za pomocą specjalnego elektronicznego formularza. Ten natychmiast trafi do koordynatorów z brygad OT, a oni skierują żołnierzy do konkretnych działań w danym rejonie. Przebieg realizacji zadania będzie można śledzić w aplikacji. – Największymi sprzymierzeńcami koronawirusa są osoby nieprzestrzegające reżimu sanitarnego oraz biurokraci. Aplikacja skutecznie ogranicza możliwości działania tych drugich, na dodatek przekładając się na szybkość działania. Podchorążowie WAT dobra robota! – chwalił pracę studentów gen. dyw. Wiesław Kukuła, dowódca WOT.

Terytorialsi 10 ŚBOT we współpracy z Caritas Polska Kielce przewożą żywność. W najbliższych dniach żołnierze rozwiozą ją do potrzebujących.

Operacja „Odporna wiosna”, to nie jedyne działania wojsk obrony terytorialnej na rzecz walki z epidemią koronawirusa. Terytorialsów zmobilizowano do gotowości już kilkanaście dni temu. Od tego czasu każdy z żołnierzy WOT musi liczyć się z tym, że dostanie wezwanie do służby i – w zależności od specjalizacji – w ciągu 6 lub 12 godzin będzie musiał stawić się w jednostce. Do tej pory, terytorialsi zostali zaangażowani między innymi do wspierania działań Urzędu Lotnictwa Cywilnego. Na 14 lotniskach pomagali przy pomiarze temperatury oraz gromadzeniu i segregacji kart lokalizacyjnych pasażerów przylatujących do Polski, wspierali także pograniczników przy kontrolowaniu przejść granicznych. Cały czas stawiają się również w centrach krwiodawstwa i krwiolecznictwa, gdzie honorowo oddają krew.

Magdalena Miernicka

autor zdjęć: DWOT

dodaj komentarz

komentarze


Przeciwlotnicza Sona
 
Koniec kijowskiego snu
MON nie wycofuje się z MSPO
10 mln zł na zapomogi dla żołnierzy
Czas na praktyczne szkolenie studentów Legii
Zostań w domu i czytaj „Polskę Zbrojną”
Wojsko wspiera pensjonariuszy placówek opiekuńczych
Wirtualne strzelanie w Błękitnej Brygadzie
„Anakonda” rusza na poligony
Poćwicz z mistrzami sportu wojskowego!
Army of Medics
Na zakupy do sklepu AMW
Prawdziwi wojownicy
Agent w generalskich szlifach
Więcej pieniędzy dla żołnierzy na misjach
Dunkierka, czyli 80 lat od operacji „Dynamo”
Pracowity tydzień flotylli
Kierunek: Drawsko Pomorskie
Święto żołnierzy służących na misjach
Prezydent Duda w Davos o przyszłości Sojuszu
Miesiąc izolacji żołnierzy „Irini”
NATO pozostaje w Iraku, Polska także
Wojsko przeciw wirusowi
Głos (z) płonącej Warszawy
Nowa strategia z podpisem prezydenta
Amerykanie odmładzają F-16
F-16 kończą misję w Estonii
„Nagroda specjalna” dla płk. Tomasza Bartkowiaka
Rosyjskie zagrożenie w kosmosie
W tym roku weterani stawiają na rehabilitację
Polskie F-16 w ćwiczeniach „Ramstein Alloy 20”
Gen. Andrzejczak na wschodniej granicy
Nowy wiceminister w MON
Online z mistrzami sportu
„Ratownik” od nowa
„Harpun” do walki
Witold Pilecki: twórca konspiracji w obozie Auschwitz
Pełne wynagrodzenie za kwarantannę
Jakie podwyżki dla żołnierzy?
Obradowała Rada Gabinetowa
Białe noce podhalańczyków
Specjalsi świętują
Pięcioro laureatów sportowego plebiscytu „Polski Zbrojnej”
Komitet Wojskowy NATO o pandemii
Co z tegorocznym MSPO?
Granatniki dla GROM-u poszukiwane
Wirtualny bieg na Monte Cassino na ostatniej prostej
Polskie porty bardziej otwarte
„Spartan” znów na Mazurach
Ćwiczenia z torpedą
Orzeczenia lekarskie żołnierzy będą ważne dłużej
NATO walczy z koronawirusem
Widzieć i nie być widzianym
Kontrakty na Raki i nowe mundury
Na misjach święta inne niż zwykle
Pierwsze Leopardy 2PL odebrane
Sukcesy sportowców w mundurach
Terytorialsi nie stracą dodatku

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO