moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Następca RPG-7

Wojsko Polskie szuka broni, która zastąpi w linii wysłużone ręczne granatniki przeciwpancerne RPG-7. Firmy zbrojeniowe zainteresowane zaprezentowaniem swoich produktów Siłom Zbrojnym RP – w ramach dialogu technicznego – mają czas do 2 kwietnia na zgłoszenie Inspektoratowi Uzbrojenia MON akcesu do rozmów. Dialog techniczny będzie błyskawiczny. Planowo ma potrwać tylko 2 dni!

Obecnie podstawowym uzbrojeniem polskich żołnierzy przeznaczonym do zwalczania czołgów i wozów opancerzonych nieprzyjaciela są przeciwpancerne pociski kierowane Spike. Ponieważ jest to broń droga w użyciu – jedna rakieta kosztuje około 100 tys. dolarów – bardzo ważnym uzupełnieniem ppk są kilkukrotnie tańsze (i prostsze w użyciu) ręczne granatniki przeciwpancerne.

Wojska lądowe i wojska obrony terytorialnej dysponują ich jednym rodzajem – opracowanymi w latach sześćdziesiątych radzieckimi RPG-7 (Rucznoj Protiwotankowyj Granatomiot, czyli w wolnym tłumaczeniu ręcznymi przeciwczołgowymi wyrzutniami granatów).

REKLAMA

Ponieważ jest to broń, niestety, odstająca już od wymagań współczesnego pola walki – głównie ze względu na ograniczone możliwości penetracji nowoczesnych pancerzy oraz niemożność strzelania z zamkniętych, niewielkich pomieszczeń – wojsko już od kilku lat chce kupić nowy model granatnika przeciwpancernego. W 2014 roku ogłoszono w tej sprawie dialog techniczny. Poszukiwana była wówczas konstrukcja jednorazowa uzbrojona w głowice przeciwpancerne. W ramach kolejnego dialogu technicznego, ogłoszonego w 2017 roku, zamiast jednorazowych, szukano konstrukcji wielorazowych oraz dodano wymóg posiadania amunicji przeciwpancernej oraz odłamkowo-burzącą.

Kilka dni temu Inspektorat Uzbrojenia MON ponownie ogłosił dialog techniczny w sprawie granatników przeciwpancernych. Tym razem jednorazowych.

Firmy zainteresowane zaprezentowaniem wojsku swoich produktów mają czas do 2 kwietnia na zgłaszanie akcesu do rozmów. Co ciekawe, tempo dialogu ma być błyskawiczne. Przewidziano bowiem na niego zaledwie dwa dni. – Rozpocznie się on 2 kwietnia i powinien zakończyć 3 kwietnia – wyjaśnia mjr Krzysztof Płatek, rzecznik prasowy Inspektoratu Uzbrojenia MON.

Przedstawiciele IU MON chcą w ramach dialogu zdobyć informacje na temat wymiarów broni – jej masy, długości, szerokości, wysokości. Najwięcej pytań dotyczyć będzie oczywiście o jej walory bojowe: jaka jest jej donośność (maksymalna i minimalna); jak grube pancerze i ściany jest w stanie przebić; jakie są minimalne wymiary pomieszczeń, w których można z niej strzelać; czy może być obsługiwana i transportowana przez jednego żołnierza oraz czy pociski mają systemy samolikwidujące. Wojsko chce również wiedzieć, jaki będzie koszt zakupu i utrzymania (serwisowania) broni w całym cyklu jej życia, a także, jakie będą koszty szkolenia wraz z treningowymi zestawami gabarytowo-masowymi.

Na razie nie wiadomo, kiedy może zostać ogłoszony przetarg na zakup lekkich jednorazowych granatników przeciwpancernych.

Krzysztof Wilewski

autor zdjęć: plut. Bartek Grądkowski

dodaj komentarz

komentarze

~andy
1586718120
wstyd że nie zleciliśmy opracowanie swojego granatnika ... i to tak od przeszło 20 lat naszym inżynierom i firmą ... i to że nie mamy takiego prostego uzbrojenia w tysiącach sztuk w armii
93-7C-52-4C

Rosyjskie zagrożenie w kosmosie
 
Prawdziwi wojownicy
Polskie F-16 w ćwiczeniach „Ramstein Alloy 20”
Pierwsze Leopardy 2PL odebrane
Miesiąc izolacji żołnierzy „Irini”
Dunkierka, czyli 80 lat od operacji „Dynamo”
Głos (z) płonącej Warszawy
„Harpun” do walki
NATO pozostaje w Iraku, Polska także
Koniec kijowskiego snu
Nowa strategia z podpisem prezydenta
Poćwicz z mistrzami sportu wojskowego!
Specjalsi świętują
F-16 kończą misję w Estonii
Terytorialsi nie stracą dodatku
„Nagroda specjalna” dla płk. Tomasza Bartkowiaka
„Anakonda” rusza na poligony
Wojsko wspiera pensjonariuszy placówek opiekuńczych
Na misjach święta inne niż zwykle
Amerykanie odmładzają F-16
Widzieć i nie być widzianym
NATO walczy z koronawirusem
W tym roku weterani stawiają na rehabilitację
MON nie wycofuje się z MSPO
Jakie podwyżki dla żołnierzy?
Prezydent Duda w Davos o przyszłości Sojuszu
Więcej pieniędzy dla żołnierzy na misjach
Online z mistrzami sportu
Nowy wiceminister w MON
Orzeczenia lekarskie żołnierzy będą ważne dłużej
Święto żołnierzy służących na misjach
Komitet Wojskowy NATO o pandemii
Zostań w domu i czytaj „Polskę Zbrojną”
Pracowity tydzień flotylli
Sukcesy sportowców w mundurach
Wirtualny bieg na Monte Cassino na ostatniej prostej
Kierunek: Drawsko Pomorskie
„Ratownik” od nowa
Wirtualne strzelanie w Błękitnej Brygadzie
Wojsko przeciw wirusowi
Obradowała Rada Gabinetowa
„Spartan” znów na Mazurach
Granatniki dla GROM-u poszukiwane
10 mln zł na zapomogi dla żołnierzy
Co z tegorocznym MSPO?
Army of Medics
Gen. Andrzejczak na wschodniej granicy
Witold Pilecki: twórca konspiracji w obozie Auschwitz
Pełne wynagrodzenie za kwarantannę
Agent w generalskich szlifach
Na zakupy do sklepu AMW
Czas na praktyczne szkolenie studentów Legii
Pięcioro laureatów sportowego plebiscytu „Polski Zbrojnej”
Ćwiczenia z torpedą
Kontrakty na Raki i nowe mundury
Białe noce podhalańczyków
Polskie porty bardziej otwarte
Przeciwlotnicza Sona

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO