moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Polka będzie pracować nad reformą NATO

Sekretarz generalny Sojuszu, Jens Stoltenberg, powołał zespół ekspertów, którzy będą pracować nad reformą NATO. Zmiany mają doprowadzić m.in. do wzmocnienia współpracy politycznej pomiędzy państwami członkowskimi. W składzie dziesięcioosobowego zespołu znalazła się była polska minister spraw zagranicznych, Anna Fotyga.

„Wyznaczyłem grupę ekspercką składającą się z pięciu kobiet i pięciu mężczyzn, która ma pomóc określić przyszłość NATO. Grupa zaproponuje zalecenia mające na celu wzmocnienie jedności Sojuszu oraz zwiększenie zakresu konsultacji politycznych i koordynacji pomiędzy sojusznikami” – poinformował na Twitterze sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg. W zespole znalazła się Anna Fotyga, była minister spraw zagranicznych, a obecnie europosłanka PiS. – Dla mnie to wielkie wyróżnienie. Tym bardziej, że jestem w tym gremium jedynym przedstawicielem Europy Środkowej – podkreśla Fotyga. Oprócz niej w składzie grupy znaleźli się m.in. Thomas de Maiziere, były minister obrony Niemiec, Wess Mitchell, który pełnił funkcję zastępcy sekretarza stanu USA czy prof. John Bew, historyk dyplomacji z King's College w Londynie. Zostali oni wybrani z ponad stu kandydatów zaproponowanych przez państwa członkowskie. Każde z nich mogło zgłosić trzech kandydatów.

Fotyga tłumaczy, że planowana reforma ma dotyczyć nie tyle sfery wojskowej, co politycznej. – Mandat został sformułowany dość ogólnie, jesteśmy na etapie analizowania dokumentów, niebawem zapewne propozycje zostaną skonkretyzowane. W przyszłym tygodniu zespół spotka się po raz pierwszy. Oczywiście będzie to posiedzenie prowadzone zdalnie, w formie wideokonferencji – mówi Fotyga i dodaje, że epidemia koronawirusa jest dla NATO bardzo poważnym wyzwaniem. – Sojusz włącza się w walkę z pandemią. Może wykorzystać tutaj wiedzę związaną ze zwalczaniem broni biologicznej. Te doświadczenia można przenieść na sferę cywilną – przekonuje.

REKLAMA

Pomysł powołania zespołu, który pracowałby nad zmianami w funkcjonowaniu NATO, narodził się przy okazji ubiegłorocznego szczytu Sojuszu w Londynie. Przywódcy spotkali się tam przede wszystkim po to, by uczcić 70-lecie Paktu Północnoatlantyckiego. Krótko przed uroczystością doszło jednak do tarć. Prezydent Francji Emmanuel Macron w wywiadzie dla tygodnika „The Economist” zarzucił Stanom Zjednoczonym dystansowanie się od reszty członków. „Brak przywództwa ze strony USA powoduje śmierć mózgową NATO” – mówił. Słowa te skrytykowali zarówno Jens Stoltenberg, jak i amerykański prezydent Donald Trump. Z drugiej strony on sam kilkakrotnie krytykował europejskich przywódców za to, że wbrew ustaleniom nie przeznaczają na obronność dwóch procent PKB. Do tego, tuż przed londyńskim szczytem NATO, prezydent Turcji Recep Erdogan zagroził, że zablokuje plan obrony dla Polski i państw bałtyckich, jeśli Sojusz nie uzna za terrorystów członków kurdyjskich Ludowych Jednostek Samoobrony, którzy walczą w Syrii. Natowscy przywódcy nie chcieli się na to zgodzić. Ostatecznie Erdogan ustąpił, a plan obrony został przegłosowany.

Jednocześnie przywódcy zgodzili się, że trzeba powołać tzw. Radę Mędrców, która podpowiedziałaby, co należy zmienić, by NATO silne od strony wojskowej, wzmocnić i usprawnić politycznie. Plan reformy ma być gotowy w 2021 roku.

Łukasz Zalesiński

autor zdjęć: Didier Bauweraerts / Unia Europejska.

dodaj komentarz

komentarze


Agent w generalskich szlifach
 
Prawdziwi wojownicy
Nowy wiceminister w MON
MON nie wycofuje się z MSPO
Pełne wynagrodzenie za kwarantannę
Army of Medics
NATO pozostaje w Iraku, Polska także
Ćwiczenia z torpedą
Obradowała Rada Gabinetowa
Prezydent Duda w Davos o przyszłości Sojuszu
Zostań w domu i czytaj „Polskę Zbrojną”
Wojsko wspiera pensjonariuszy placówek opiekuńczych
Głos (z) płonącej Warszawy
Sukcesy sportowców w mundurach
„Nagroda specjalna” dla płk. Tomasza Bartkowiaka
Orzeczenia lekarskie żołnierzy będą ważne dłużej
Widzieć i nie być widzianym
Kontrakty na Raki i nowe mundury
Wojsko przeciw wirusowi
Wirtualne strzelanie w Błękitnej Brygadzie
Poćwicz z mistrzami sportu wojskowego!
Wirtualny bieg na Monte Cassino na ostatniej prostej
Co z tegorocznym MSPO?
Komitet Wojskowy NATO o pandemii
„Spartan” znów na Mazurach
Online z mistrzami sportu
Pracowity tydzień flotylli
Na zakupy do sklepu AMW
Nowa strategia z podpisem prezydenta
Więcej pieniędzy dla żołnierzy na misjach
Święto żołnierzy służących na misjach
Gen. Andrzejczak na wschodniej granicy
„Ratownik” od nowa
Rosyjskie zagrożenie w kosmosie
Przeciwlotnicza Sona
NATO walczy z koronawirusem
Specjalsi świętują
Dunkierka, czyli 80 lat od operacji „Dynamo”
Kierunek: Drawsko Pomorskie
„Harpun” do walki
Polskie porty bardziej otwarte
Pięcioro laureatów sportowego plebiscytu „Polski Zbrojnej”
Czas na praktyczne szkolenie studentów Legii
Terytorialsi nie stracą dodatku
Na misjach święta inne niż zwykle
Witold Pilecki: twórca konspiracji w obozie Auschwitz
W tym roku weterani stawiają na rehabilitację
Białe noce podhalańczyków
Koniec kijowskiego snu
10 mln zł na zapomogi dla żołnierzy
Jakie podwyżki dla żołnierzy?
Granatniki dla GROM-u poszukiwane
Polskie F-16 w ćwiczeniach „Ramstein Alloy 20”
Amerykanie odmładzają F-16
F-16 kończą misję w Estonii
Pierwsze Leopardy 2PL odebrane
Miesiąc izolacji żołnierzy „Irini”

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO