moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Bądź jak żołnierze – oddaj krew!

W jednostkach wojskowych w całej Polsce żołnierze i pracownicy wojska oddają krew. To odpowiedź na apele szpitali i regionalnych centrów krwiodawstwa, którym w czasie epidemii koronawirusa zaczyna brakować krwi. Żołnierze włączyli się w kolejną akcję pomocową w sytuacji kryzysowej w kraju.

W ubiegłym tygodniu minister obrony Mariusz Błaszczak zadeklarował, że Wojsko Polskie jest gotowe wesprzeć szpitale w uzupełnianiu zasobów krwi. „Poprosiłem żołnierzy o przyłączenie się do akcji honorowego krwiodawstwa. Zbiórka jest dobrowolna, z zachowaniem wszelkich zasad bezpieczeństwa” – napisał szef MON w mediach społecznościowych kilka dni temu.

Dlaczego szczególnie teraz takie akcje są potrzebne? Jak wyjaśniają honorowi krwiodawcy, w czasie epidemii koronawirusa rośnie liczba hospitalizowanych, wiele osób poddawanych jest kwarantannie, a w związku z tym jest coraz mniej dawców. Krwi nie tyle potrzebują zarażeni COVID-19, ale również pacjenci innych oddziałów szpitalnych, m.in. onkologicznych, kardiologicznych czy transplantologii.

REKLAMA

Akcje krwiodawstwa ruszyły w całej Polsce. Jako jedni z pierwszych krew oddawali żołnierze wojsk obrony terytorialnej oraz podchorążowie z czterech wojskowych uczelni: Akademii Wojsk Lądowych, Akademii Marynarki Wojennej, Lotniczej Akademii Wojskowej oraz Wojskowej Akademii Technicznej. – Do takich akcji nie musimy nikogo namawiać, bo żołnierze WOT, zawsze, gdy to możliwe, niosą pomoc potrzebującym. Akcja honorowego krwiodawstwa rozwinęła się we wszystkich brygadach OT. Jesteśmy dumni, że wielu dawców zdecydowało się oddać krew po raz pierwszy – mówi ppłk Marek Pietrzak, rzecznik prasowy wojsk obrony terytorialnej. – W ramach operacji „Odporna Wiosna” zebraliśmy 878 litrów krwi od blisko 2 tys. dawców, czyli terytorialsów i podchorążych. Akcja honorowego krwiodawstwa przekroczyła nasze oczekiwania. Początkowe deklaracje zostały już podwojone – dodaje.

Na przykład w Akademii Wojsk Lądowych we Wrocławiu chętnych dawców było tak wielu, że nie wszyscy mogli oddać krew jednego dnia. – Zainteresowanie było ogromne, dlatego krwiobus był u nas przez kilka dni. Akcja przeprowadzona została zgodnie z zaostrzonymi procedurami sanitarno-higienicznymi. Koordynatorzy dbają o to, by potencjalni dawcy nie byli skupieni w grupach – mówi por. Roksana Trawka, rzecznik prasowy AWL. – Z powodów bezpieczeństwa krew oddawało dziennie około 50 osób. W pierwszej kolejności byli to podchorążowie, którzy mają zostać skierowani do pomocy w różnych częściach kraju – dodaje rzeczniczka.

Na apel szpitali i centrów krwiodawstwa odpowiedziały także jednostki Żandarmerii Wojskowej, Wojskowe Centrum Kształcenia Medycznego oraz jednostki podległe Dowództwu Generalnemu RSZ. – Udział w akcji jest indywidualnym i bezinteresownym działaniem, niezwykle istotnym dla osób potrzebujących pomocy, szczególnie w obecnej sytuacji. To wyraz społecznej odpowiedzialności, dlatego cieszę się, że akcja spotkała się z dużym zainteresowaniem wśród żołnierzy. Dziękuję, że podzielili się tym, co mają najcenniejsze – mówi gen. broni pil. Jan Śliwka, pierwszy zastępca dowódcy generalnego RSZ.

Zbiórki odbyły się m.in. u marynarzy w Regionalnym Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Gdyni-Redłowie, a także w jednostkach podległych 11 Dywizji Kawalerii Pancernej, czyli 10 Brygadzie Kawalerii Pancernej, gdzie zebrano ponad 11 litrów krwi oraz w 17 Wielkopolskiej Brygadzie Zmechanizowanej. – Nasza zbiórka odbyła się w 5 Kresowym Batalionie Saperów. Przy organizacji akcji pomagało nam Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa z Zielonej Góry. Zgłosiło się około 30 żołnierzy, którzy honorowo oddali ponad 13 litrów krwi – mówi kpt. Tomasz Kwiatkowski, rzecznik 17 WBZ.

Krew oddało także około 40 żołnierzy Centrum Przygotowań do Misji Zagranicznych w Kielcach oraz żołnierze 18 Dywizji Zmechanizowanej. „Żelazna Dywizja” w odpowiedzi na apel szpitali zebrała prawie 140 litrów krwi. – 311 żołnierzy 18 Dywizji Zmechanizowanej oddało łącznie ponad 139 litrów krwi – mówi mjr Przemysław Lipczyński, rzecznik prasowy 18 DZ. Rzecznik dodaje, że dawcami byli żołnierze w 11 garnizonach, czyli wszędzie tam, gdzie swoje siły ma 18 Dywizja.

Kto może zostać dawcą? Wojskowe Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa informuje, że dawcą może zostać każda osoba zdrowa, która w ostatnim czasie nie podróżowała do innych krajów oraz nie miała kontaktu z zakażonymi wirusem lub objętymi kwarantanną. Krew można oddawać cały czas w centrach krwiodawstwa w całej Polsce. Potrzebne są wszystkie grupy krwi, ale najbardziej krew uniwersalna, czyli grupa 0 RhD-. Jest to jedna z rzadziej występujących grup krwi, ma ją ok. 7 proc. Polaków.

Magdalena Kowalska-Sendek

autor zdjęć: 18DZ, 1BLog, AWL

dodaj komentarz

komentarze


10 mln zł na zapomogi dla żołnierzy
 
Widzieć i nie być widzianym
Rosyjskie zagrożenie w kosmosie
„Anakonda” rusza na poligony
Miesiąc izolacji żołnierzy „Irini”
Sukcesy sportowców w mundurach
Polskie F-16 w ćwiczeniach „Ramstein Alloy 20”
Obradowała Rada Gabinetowa
Orzeczenia lekarskie żołnierzy będą ważne dłużej
Prawdziwi wojownicy
Online z mistrzami sportu
Zostań w domu i czytaj „Polskę Zbrojną”
Specjalsi świętują
Terytorialsi nie stracą dodatku
Poćwicz z mistrzami sportu wojskowego!
Pierwsze Leopardy 2PL odebrane
MON nie wycofuje się z MSPO
Army of Medics
„Harpun” do walki
Dunkierka, czyli 80 lat od operacji „Dynamo”
Witold Pilecki: twórca konspiracji w obozie Auschwitz
Kontrakty na Raki i nowe mundury
Wirtualny bieg na Monte Cassino na ostatniej prostej
Pięcioro laureatów sportowego plebiscytu „Polski Zbrojnej”
Co z tegorocznym MSPO?
Komitet Wojskowy NATO o pandemii
Kierunek: Drawsko Pomorskie
Wojsko przeciw wirusowi
Polskie porty bardziej otwarte
Głos (z) płonącej Warszawy
„Nagroda specjalna” dla płk. Tomasza Bartkowiaka
F-16 kończą misję w Estonii
Jakie podwyżki dla żołnierzy?
Na zakupy do sklepu AMW
W tym roku weterani stawiają na rehabilitację
Gen. Andrzejczak na wschodniej granicy
Pracowity tydzień flotylli
Nowa strategia z podpisem prezydenta
Pełne wynagrodzenie za kwarantannę
Czas na praktyczne szkolenie studentów Legii
Wojsko wspiera pensjonariuszy placówek opiekuńczych
Wirtualne strzelanie w Błękitnej Brygadzie
„Ratownik” od nowa
Ćwiczenia z torpedą
Nowy wiceminister w MON
Święto żołnierzy służących na misjach
Przeciwlotnicza Sona
Koniec kijowskiego snu
Na misjach święta inne niż zwykle
Granatniki dla GROM-u poszukiwane
Agent w generalskich szlifach
Białe noce podhalańczyków
Prezydent Duda w Davos o przyszłości Sojuszu
NATO pozostaje w Iraku, Polska także
„Spartan” znów na Mazurach
NATO walczy z koronawirusem
Więcej pieniędzy dla żołnierzy na misjach
Amerykanie odmładzają F-16

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO