moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Lekarze dostaną wsparcie od wojskowych medyków

Wojskowi ratownicy medyczni i żołnierze z wykształceniem medycznym będą mogli podczas epidemii koronawirusa wesprzeć cywilną służbę zdrowia – zdecydował dziś minister Mariusz Błaszczak. Wcześniej medycy w mundurze będą musieli ukończyć specjalne kursy. W najbliższych dwóch tygodniach przeszkolenie medyczne przejdzie też kilkanaście tysięcy żołnierzy.

Z każdym dniem zaangażowanie wojska w działania mające powstrzymać rozprzestrzenianie się koronawirusa jest coraz większe. Żołnierze dostarczają żywność osobom potrzebującym, udzielają wsparcia psychologicznego, pomagają w transporcie sprzętu medycznego. Współpracują też z innymi służbami mundurowymi, np. razem z policjantami biorą udział w patrolach, podczas których kontrolują przestrzeganie obostrzeń związanych z epidemią, a razem z pogranicznikami pełnią służbę na polskich granicach.

Wojskowi włączają się także w działania mające wesprzeć pracowników służby zdrowia. – Do pracy w cywilnych szpitalach zostało oddelegowanych 300 wojskowych ratowników medycznych – poinformował w czwartek Mariusz Błaszczak, minister obrony narodowej.

REKLAMA

Szef MON podpisał decyzję o przeszkoleniu medycznym żołnierzy, którzy w razie potrzeby i w sytuacjach związanych z epidemią mogliby wspomóc cywilną służbę zdrowia. Chodzi tu o żołnierzy zawodowych posiadających wykształcenie medyczne (lekarz, pielęgniarka, ratownik medyczny), żołnierzy z tytułem ratownika (po ukończonym kursie w zakresie kwalifikowanej pierwszej pomocy – KPP) oraz wojskowych bez wykształcenia medycznego. Ci ostatni mieliby się zająć wsparciem działań w obszarze medycznym. – Planujemy, że w ciągu najbliższych dwóch tygodni przeszkolenie medyczne mające przygotować do działania w warunkach epidemii przejdzie kilkanaście tysięcy żołnierzy. Gdy zajdzie potrzeba, będą oni w gotowości do wsparcia medyków w opiece nad pacjentami zarażonymi koronowirusem. Ratownicy medyczni przejdą z kolei kursy specjalistyczne – mówił szef MON.

Szkolenia w jednostkach wojskowych mają zostać przeprowadzone z wykorzystaniem form nauki na odległość (e-learning) przy wsparciu instruktorów z Wojskowego Centrum Kształcenia Medycznego w Łodzi. Żołnierze zostaną zapoznani m.in. z podstawowymi informacjami dotyczącymi SARS-CoV-2 oraz choroby COVID-19, aktualnymi wytycznymi organów Wojskowej i Państwowej Inspekcji Sanitarnej oraz zasadami posługiwania się indywidualnymi środkami ochrony osobistej. Tematyka szkolenia obejmie też zasady organizacji pracy personelu medycznego oraz udzielania pomocy medycznej w środowisku niebezpiecznym, czyli potencjalnie zagrożonym występowaniem wirusa SARS-CoV-2.

Żołnierze wchodzący w skład personelu medycznego zostaną też przeszkoleni w zakresie pobierania materiału biologicznego do badań w kierunku zakażeń wirusem SARS-CoV-2. W razie potrzeby będą mogli wesprzeć w tym zakresie organy Inspekcji Sanitarnej.

Nie jest to pierwsze wsparcie, jakiego wojsko udziela cywilnej służbie zdrowia. Kilka dni temu terytorialsi zostali skierowani do pomocy pracownikom placówek medycznych przy pobieraniu wymazów od osób, które mogą być nosicielami koronawirusa. Część wojskowych z OT pomaga przy produkcji środków ochrony indywidualnej, m.in. w Toruńskich Zakładach Materiałów Opatrunkowych, oraz w transporcie tych środków do szpitali. W gotowości jest także około 150 podchorążych z Kolegium Wojskowo-Lekarskiego Uniwersytetu Medycznego w Łodzi. Szef MON zdecydował również, że do dyspozycji cywilnych lekarzy jest 14 wojskowych szpitali i pięć ośrodków medycyny prewencyjnej.

Paulina Glińska

autor zdjęć: DWOT

dodaj komentarz

komentarze


Białe noce podhalańczyków
 
Miesiąc izolacji żołnierzy „Irini”
Amerykanie zredukują swój kontyngent w Niemczech
Morskie początki „Anakondy”
Wirtualne strzelanie w Błękitnej Brygadzie
„Defender” na poligonie!
„Anakonda” rusza na poligony
Święto żołnierzy służących na misjach
„Nagroda specjalna” dla płk. Tomasza Bartkowiaka
„Spartan” znów na Mazurach
Obradowała Rada Gabinetowa
Polskie F-16 w ćwiczeniach „Ramstein Alloy 20”
Antydron poszukiwany, ale najpierw testowanie
Kraby strzelają nad Bałtykiem
Co z tegorocznym MSPO?
Wojsko przeciw wirusowi
„Harpun” do walki
Rosyjskie zagrożenie w kosmosie
Amerykanie odmładzają F-16
Gen. Andrzejczak na wschodniej granicy
Głos (z) płonącej Warszawy
Agent w generalskich szlifach
Czek i wsparcie od lotników
Kierunek: Drawsko Pomorskie
Fox już na wystawie
Prezydent Duda w Davos o przyszłości Sojuszu
Będą kolonie dla dzieci żołnierzy
10 mln zł na zapomogi dla żołnierzy
Pięcioro laureatów sportowego plebiscytu „Polski Zbrojnej”
Zostań w domu i czytaj „Polskę Zbrojną”
Poćwicz z mistrzami sportu wojskowego!
Mercedes nie tylko do holowania
Poćwicz online z siedmioma sportsmenkami
Więcej pieniędzy dla żołnierzy na misjach
Polskie porty bardziej otwarte
Online z mistrzami sportu
Pierwsze Leopardy 2PL odebrane
Komitet Wojskowy NATO o pandemii
„Anakonda ’20” – dzień marynarki wojennej
Nowa strategia z podpisem prezydenta
Nowy wiceminister w MON
Polskie zwycięstwo w D-Day
„Ratownik” od nowa
Weź udział w wojskowych ćwiczeniach
Orzeczenia lekarskie żołnierzy będą ważne dłużej
MON nie wycofuje się z MSPO
Motocykliści w hołdzie żołnierzom poległym na misjach
NATO pozostaje w Iraku, Polska także
Transportery płyną na drugi brzeg
Trzeba rozbić to więzienie!
NATO walczy z koronawirusem
Pełne wynagrodzenie za kwarantannę
Na wakacje z WOT
Zwiadowcy na start
Sojusznicy w Drawsku
F-16 kończą misję w Estonii
Na misjach święta inne niż zwykle
Koniec kijowskiego snu
Generał Haller przybył w sam czas
Terytorialsi nie stracą dodatku
Nowe hełmy dla Wojska Polskiego
MON podsumowuje walkę wojska z COVID-19
Wirtualny bieg na Monte Cassino na ostatniej prostej
Ćwiczenia z torpedą

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO