moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
„Odporna Wiosna” wsparciem dla opieki medycznej i służb sanitarnych

Od pomiaru temperatury pacjentów i personelu, poprzez selekcję osób wchodzących, regulację ruchu, transport i rozładunek medykamentów, organizację tymczasowych izb przyjęć, dekontaminację pomieszczeń, aż po pobieranie wymazów – to zakres wsparcia jakiego udzielają terytorialsi i podchorążowie Akademii Wojskowych w ponad stu szpitalach i placówkach medycznych na terenie całego kraju.

Pół tysiąca terytorialsów i podchorążych pełni służbę w ponad 100 szpitalach i placówkach medycznych w całej Polsce. Lista zadań jakie wykonują żołnierze-ochotnicy jest długa i uzależniona od potrzeb danej placówki. Działania obejmują nie tylko szpitale zakaźne, ale także onkologiczne, pediatryczne czy ogólnoprofilowe.

Wszędzie tam, gdzie żołnierze WOT pełnią służbę, w znacznym stopniu odciążają personel medyczny. Dzięki temu pielęgniarki i ratownicy medyczni mogą skupić się na ratowaniu zdrowia i życia pacjentów.

REKLAMA

Żołnierzy WOT można spotkać przed szpitalami, jako wzmocnienie ochrony i monitorowanie dostępu do tych placówek. Zajmują się także selekcją osób wchodzących na teren szpitala (triaż) i kierowaniem na oddziały (w tym w specjalnie przygotowanych namiotach wojskowych z nagrzewnicami i zestawem oświetleniowym, które służą za tymczasowe izby przyjęć).

– Żołnierze naszej brygady prowadzą takie działania w 7 Szpitalu Marynarki Wojennej w Gdańsku, Szpitalu Powiatowym w Kartuzach, Szpitalu Miejskim w Słupsku i w szpitalu na gdańskiej Zaspie – mówi por. Tomasz Klucznik, oficer prasowy 7 Pomorskiej Brygady OT. – Skierowaliśmy tam do służby żołnierzy mieszkających w danych miejscowościach, służą oni w systemie zmianowym. Żołnierze identyfikują się z lokalną społecznością i bardzo pozytywnie odbierają to, że mogą działać w tych szpitalach.

Trudne i odpowiedzialne zadanie stoi przed żołnierzami pobierającymi wymazy. Pełnią je ochotnicy posiadający odpowiednie kompetencje co najmniej ratownika medycznego oraz mający specjalne przeszkolenie. Takie dwu lub trzyosobowe zespoły działają także mobilnie, pobierając próbki w domach od osób przebywających na kwarantannie. Do tej pory terytorialsi prowadzą te działania już w ośmiu województwach, z dnia na dzień wsparcie to jest rozszerzane na kolejne województwa. Próbki te są następnie transportowane do laboratoriów.

– Na zlecenie wojewódzkiej stacji sanitarno-epidemiologicznej wykonujemy wymazy w domach osób objętych kwarantanną a następnie przewozimy te próbki do laboratorium w Warszawie, które przeprowadza ich badania – mówi por. Klucznik.

W niektórych szpitalach siły WOT wykorzystywane są również do przewozu i rozładunku leków, przenoszenia sprzętu, przygotowania stref brudnych/czystych, czy dezynfekcji pomieszczeń szpitalnych. W szpitalu w Gliwicach terytorialsi wspierają także służby przy obsłudze monitoringu termowizyjnego.

Wsparcie opieki zdrowotnej w walce z koronawirusem to również działania pomocowe skierowane do rodzin personelu medycznego. Obecnie, współdziałając z Naczelną Izbą Pielęgniarek i Położnych, Wojska Obrony Terytorialnej wspierają 42 rodziny personelu medycznego.

Od 18 marca br. WOT prowadzi pierwszą w historii ogólnopolską operację przeciwkryzysową pod kryptonimem „Odporna Wiosna”. Każdego dnia w bezpośrednie działania zaangażowanych jest ponad 4 tys żołnierzy, w tym podchorążych Akademii Wojskowych. Celem operacji jest łagodzenie skutków kryzysu oraz wzmocnienie odporności na kryzys społeczności lokalnych.

W ramach „Odpornej Wiosny” terytorialsi dostarczają żywność i leki, wspierają służby sanitarne i samorząd terytorialny, współpracują z ośrodkami pomocy społecznej i Caritasem, wspierają rodziny personelu medycznego, kombatantów, osoby starsze i przebywających w kwarantannie, oddają krew oraz prowadzą infolinię wsparcia psychologicznego.

Tekst: płk Marek Pietrzak/rzecznik prasowy WOT

red. PZ

autor zdjęć: DWOT

dodaj komentarz

komentarze


Miesiąc izolacji żołnierzy „Irini”
 
Rosyjskie zagrożenie w kosmosie
Wojsko przeciw wirusowi
Wzmacnianie sojuszu polsko-amerykańskiego
Ofensywa Tuchaczewskiego
Prezydent Andrzej Duda w Białym Domu
Ogromne zainteresowanie Soną
F-16 kończą misję w Estonii
Z menażką na wakacje
Diagilewo – ostatnia bitwa AK
Groty z granatnikiem
Brawurowe zagony motorowe
Kawalerowie Orderu Krzyża Wojskowego, wystąp!
Na misjach święta inne niż zwykle
Nowa strategia z podpisem prezydenta
Poćwicz z mistrzami sportu wojskowego!
Czarna taktyka w kawalerii powietrznej
„Wojownik Niezłomny” wśród terytorialsów
Testament Polski Walczącej
Pełne wynagrodzenie za kwarantannę
Zostań w domu i czytaj „Polskę Zbrojną”
Z misji żołnierze wrócili z koronawirusem
Amerykanie odmładzają F-16
„Karakal ’20”: wyzwanie w Nowej Dębie
Kawalerzyści na Jeziorze Solińskim
Prezydent Duda jedzie do USA
Szef MON w Żelaznej Dywizji
Więcej pieniędzy dla żołnierzy na misjach
Poćwicz online z siedmioma sportsmenkami
Przysięga podkarpackich terytorialsów
Fordy, a nie Nissany
Zbiegowie z innego świata
MON dofinansuje mural o Bitwie Warszawskiej
Informacja Prasowa
Most do współpracy
Polskie porty bardziej otwarte
Na WAT o cyberbezpieczeństwie
Amerykanie zredukują swój kontyngent w Niemczech
Terytorialsi nie stracą dodatku
Powstaną kolejne strzelnice
Orzeczenia lekarskie żołnierzy będą ważne dłużej
„Defender” – pracowity poligon saperów
Laserowa artyleria US Army
Polskie F-16 w ćwiczeniach „Ramstein Alloy 20”
10 mln zł na zapomogi dla żołnierzy
Żołnierze w sztafecie pomocy
Współzawodnictwo rozwija
Komitet Wojskowy NATO o pandemii
16 sekund Liberatora
Wojskowi chemicy na „Defenderze”
Online z mistrzami sportu
Byli specjalsi mogą wracać do służby
Kraby w Bolesławcu
Pięcioro laureatów sportowego plebiscytu „Polski Zbrojnej”
Kajmany na gąsienicach
Baretki Orderu Krzyża Wojskowego
Generał „Grot” – pierwszy dowódca AK

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO