moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Więcej pieniędzy dla żołnierzy na misjach

O ponad 2800 zł brutto wzrosła należność zagraniczna wypłacana żołnierzom służącym na misjach. Jak dotąd dodatkowe pieniądze otrzymywali wojskowi z Polskich Kontyngentów Wojskowych w Iraku, Afganistanie i Republice Środkowej Afryki. Teraz dostali je także żołnierze służący w Libanie. Podpisana przez ministra Błaszczaka decyzja już obowiązuje.

Każdy żołnierz służący na misji, poza wynagrodzeniem w kraju, otrzymuje też inne świadczenia pieniężne związane ze służbą poza granicami. To m.in. wypłacana co miesiąc tzw. należność zagraniczna. Jej wysokość zależy od stopnia etatowego przypisanego do stanowiska służbowego w polskim kontyngencie wojskowym. Ostateczna jej kwota jest iloczynem mnożnika danego stanowiska i najniższego uposażenia żołnierza zawodowego (obecnie to 4110 zł). W przypadku porucznika mnożnik wynosi 2,3 (a więc należność to 9453 zł brutto), starszego chorążego 1,95 (8014,5 zł), a starszego szeregowego 1,55 (6370,5 zł). W ostatnich latach należność ta rosła systematycznie, za każdym razem, gdy wzrastało najniższe uposażenie żołnierza zawodowego.

 

REKLAMA

Więcej pieniędzy za trudy służby

Obowiązujące przepisy dopuszczają jednak, że minister obrony narodowej może zwiększyć tę należność od 20 do 70 proc. najniższego uposażenia żołnierza zawodowego. Możliwe jest to jednak wyłącznie w sytuacji, gdy misja odbywa się w warunkach zagrożenia zdrowia lub życia żołnierzy, albo w miejscach, gdzie występują np. trudne warunki klimatyczne lub zakwaterowania. Taka zwiększona należność przysługiwała już wcześniej żołnierzom Polskich Kontyngentów Wojskowych w Iraku, Afganistanie i Republice Środkowoafrykańskiej.

Teraz szef MON podpisał decyzję, która utrzymała „dodatek” dla tych kontyngentów. Jako nowość na liście pojawił się PKW w Libanie. Zgodnie z dokumentem, należności żołnierzy służący w tych czterech kontyngentach, zostały zwiększone o 70 proc. najniższego uposażenia zasadniczego żołnierza zawodowego. Obecnie, po tegorocznych podwyżkach, wynosi ono 4 110 złotych brutto, co oznacza, że należność zagraniczna zwiększyła się o 2877 zł brutto. W praktyce pułkownik otrzymuje więc niemal 15 tysięcy, porucznik ponad 11 tysięcy, a starszy szeregowy ponad 9200 zł. W przypadku kontyngentu w Libanie żołnierze otrzymali wyrównanie od października, czyli od czasu rozpoczęcia misji w tym rejonie.

Decyzja ministra dotyczy też pracowników cywilnych wykonujących zadania poza granicami kraju. W ich przypadku chodzi o wypłacany co miesiąc dodatek zagraniczny, uzależniony od wykształcenia wymaganego na danym stanowisku (średnie to 175 proc. najniższego uposażenia żołnierza, czyli 7192, 5 zł, a wyższe to 250 proc. najniższego uposażenia - 10275 zł). Podobnie jak w przypadku żołnierzy, także cywile z obu tych grup otrzymali zwiększenie zapłaty w wysokości 2877 zł brutto.

Pieniądze za patrol i dodatek wojenny

Należność zagraniczna to nie jedyne świadczenie, jakie przysługuje żołnierzom pełniącym służbę na misjach. Otrzymują oni też m.in. jednorazowy dodatek na zakup indywidualnego sprzętu i wyposażenia wojskowego, a także dodatek wojenny. Ten ostatni przysługuje za służbę w rejonach lub krajach uznanych za strefę działań wojennych. Wynosi on od 3 do 5 proc. najniższego uposażenia żołnierza zawodowego za każdy dzień pobytu w takiej strefie. Obecnie dodatek taki otrzymują żołnierze służący w PKW Irak, Afganistan i RŚA.

Poza ministrem obrony narodowej zwiększenia należności zagranicznej może też dokonać dowódca każdego z kontyngentów. Zwiększenie w wysokości od 10 do 30 proc. najniższego uposażenia żołnierza zawodowego przysługuje za realizację określonych zadań. Zgodnie z przepisami to m.in. bezpośredni udział w akcjach o charakterze bojowym, pełnienie służby patrolowej lub ochronnej oraz udział w konwojach.

Paulina Glińska

autor zdjęć: st. chor. sztab. Adam Roik

dodaj komentarz

komentarze


Służba przygotowawcza, czyli krok bliżej armii
 
Orzeczenia lekarskie żołnierzy będą ważne dłużej
Sprawdzony sojusznik
Komitet Wojskowy NATO o pandemii
Poćwicz online z siedmioma sportsmenkami
Świętuj z żołnierzami
Innowacyjne rozwiązania dla wojska
Awanse w 100. rocznicę Bitwy Warszawskiej
Czarne berety biorą odwet za Warszawę
Nowi generałowie na Święto Wojska Polskiego
Ukraiński kurs na Zachód
W MON o polsko-słowackiej współpracy
Kierunek: misja
Więcej pieniędzy dla żołnierzy na misjach
„Wojownik Niezłomny” wśród terytorialsów
Bon turystyczny także w wojsku
Super Warrior w GROM-ie
Amerykanie znów w Drawsku
10 mln zł na zapomogi dla żołnierzy
Bitwa Warszawska, dzień drugi: Walka wręcz o stolicę
Miesiąc izolacji żołnierzy „Irini”
Więcej celowników z PCO dla wojska
30 lat GROM-u – serwis okolicznościowy
Polskie F-16 w ćwiczeniach „Ramstein Alloy 20”
Wzmacnianie sojuszu polsko-amerykańskiego
Na misjach święta inne niż zwykle
Bitwa Warszawska, dzień pierwszy: Armia Czerwona w natarciu
Pełne wynagrodzenie za kwarantannę
Na WF-ie dokładniej ocenią wytrzymałość żołnierzy
Pancerniacy z Teksasu ćwiczą w Drawsku
Uroczystości na Westerplatte przygotuje wojsko
Nowoczesny trał konstruktorów z Gdyni
Szarża „Hallerczyka”
Dla odważnych i walecznych
Trwała odporność terytorialsów
Biblią w bolszewików
Jeźdźcy apokalipsy w Płocku
Rusza praktyczny etap Legii Akademickiej
Dawny „Sokół” dostanie drugie życie
Strzelnice dla terytorialsów
Wystawa ku pamięci bohaterów 1920 roku
Amerykanie odmładzają F-16
Online z mistrzami sportu
Poćwicz z mistrzami sportu wojskowego!
Awanse na Święto Wojska Polskiego
Pięcioro laureatów sportowego plebiscytu „Polski Zbrojnej”
Przeciwlotnicy w drodze do USA
McCarthy: Żołnierze USA w Polsce zwiększają bezpieczeństwo całego regionu
F-16 z Krzesin przebazowane do Łasku
Wojsko przeciw wirusowi
Odznaczenia z okazji Święta Wojska Polskiego
F-16 kończą misję w Estonii
Polsko-amerykańska współpraca
Posłowie o przyczynach tragedii z 10 kwietnia
Polskie porty bardziej otwarte
Artylerzyści z USA na poligonie, czyli manewr i ogień
Chemicy do zadań specjalnych
Military Doctor 2020 – z kliniki na pole walki
Międzynarodowy Trybunał Wojskowy – przełom w światowym sądownictwie
Laserowa artyleria US Army

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO