moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Nowa strategia z podpisem prezydenta

Budujemy system bezpieczeństwa i tworzymy warunki do rozwijania go w przyszłości. Pracując nad nową strategią uwzględniliśmy zmiany, jakie w kwestiach bezpieczeństwa zaszły w ciągu ostatnich pięciu lat – mówił dziś prezydent Andrzej Duda. Zwierzchnik Sił Zbrojnych RP zatwierdził nową Strategię Bezpieczeństwa Narodowego Rzeczypospolitej Polskiej.

Uroczystość podpisania dokumentu odbyła się we wtorek w Pałacu Prezydenckim. Strategia Bezpieczeństwa Narodowego RP określa kierunki i działania państwa związane z bezpieczeństwem i obronnością. Dotyczy kwestii militarnych, ale także politycznych, gospodarczych, energetycznych, społecznych, a nawet ekologicznych. Opracowaniem strategii zajmuje się międzyresortowy zespół, w skład którego wchodzą m.in. przedstawiciele Biura Bezpieczeństwa Narodowego, Ministerstwa Obrony Narodowej i Kancelarii Prezesa Rady Ministrów. 30 kwietnia dokument został przyjęty przez rząd, a następnie przesłany przez premiera do prezydenta. Dziś zwierzchnik sił zbrojnych zatwierdził strategię, która ma zastąpić wytyczne przyjęte w grudniu 2014 roku.

– Przygotowanie dokumentu zajęło kilka lat. Odnosi się on przede wszystkim do zmian, które nastąpiły w okresie ostatniego pięciolecia, ale uwzględnia też potencjalne zagrożenia i kierunki rozwoju – mówił prezydent Andrzej Duda. Przypomniał, że ostatnia strategia była opracowywana w czasie, gdy sytuacja bezpieczeństwa Polski była zupełnie inna. – W 2014 roku na terenie Polski nie było wojsk Sojuszu. W międzyczasie był szczyt NATO w Warszawie, dziś w naszym kraju stacjonuje ponad 4 tys. żołnierzy amerykańskich, a także wojskowi z innych państw NATO. Mamy dziś w Polsce rzeczywistą, wschodnią flankę Sojuszu. To oczywisty element bezpieczeństwa naszego kraju, ale i państw bałtyckich oraz państw NATO południowej części Europy – mówił Andrzej Duda. Zaznaczył też, że mówiąc o bezpieczeństwie militarnym nie sposób pominąć zwiększenia liczebności polskiej armii o 30 tysięcy żołnierzy, powstania nowego rodzaju sił zbrojnych – wojsk obrony terytorialnej oraz 40 procentowego wzrostu na modernizację polskiej armii.

REKLAMA

Film: KPRP

– Te zmiany są ogromne. Inwestycje w wojsko, wszystko to, w co wyposażamy i wciąż chcemy wyposażać naszą armię, znamionuje nowoczesność. To też element strategii – mówił zwierzchnik sił zbrojnych.

Prezydent dodał też, że prace nad strategią trwały niemal do ostatniej chwili. Dokument dotyczy też bowiem bezpieczeństwa zdrowotnego. W kontekście ostatnich wydarzeń związanych z pandemią COVID-19, strategia musiała zostać uzupełniona o kwestie związane z zagrożeniem epidemicznym. – Życie i wydarzenie, z którymi zetknęliśmy się w ostatnim czasie, pokazały, że to są właśnie te zagrożenia, na których przyjście musimy być zawsze gotowi – mówił Andrzej Duda.

Prezydent wspomniał też o znaczeniu współpracy infrastrukturalnej, politycznej i gospodarczej w ramach Trójmorza, budowie gazoportu w Świnoujściu, a także strategicznego projektu Baltic Pipe. – Bardzo się cieszę, że udało nam się wszelkie kwestie związane z bezpieczeństwem narodowym uwspółcześnić i dopasować do wymagań obecnych czasów. Kwestia budowania systemu bezpieczeństwa i tworzenia warunków do jego rozwijania w przyszłości, to obowiązek tych, którzy dziś sprawują władzę wykonawczą w Polsce. Wierzę że dzięki temu nasza ojczyzna i wszyscy mieszkający w niej obywatele będą mogli żyć spokojnie i bezpiecznie – mówił Andrzej Duda.

Strategię bezpieczeństwa mają uzupełniać inne dokumenty. To m.in. ustawa o zarządzaniu bezpieczeństwem narodowym, a także o obronie cywilnej i ochronie ludności. Obecny na uroczystości premier Mateusz Morawiecki zapowiedział powołanie międzyresortowego zespołu, który zajmie się ich przygotowaniem.

Pliki do pobrania: Nowa Strategia Bezpieczeństwa Narodowego

Paulina Glińska

autor zdjęć: Jakub Szymczuk/KPRP

dodaj komentarz

komentarze


Szef MON w Żelaznej Dywizji
 
Brawurowe zagony motorowe
Poćwicz z mistrzami sportu wojskowego!
Na WAT o cyberbezpieczeństwie
Polskie F-16 w ćwiczeniach „Ramstein Alloy 20”
Miesiąc izolacji żołnierzy „Irini”
Poćwicz online z siedmioma sportsmenkami
Powstaje Szkoła Podoficerska Logistyki
Orzeczenia lekarskie żołnierzy będą ważne dłużej
Kawalerzyści na Jeziorze Solińskim
PGZ będzie obecna na MSPO
Współzawodnictwo rozwija
MON dofinansuje mural o Bitwie Warszawskiej
Most do współpracy
Zbiegowie z innego świata
Zostań w domu i czytaj „Polskę Zbrojną”
Na WF-ie dokładniej ocenią wytrzymałość żołnierzy
Lotnicy uratowali Wielką Brytanię
Informacja Prasowa
Ochotnicy na ratunek
Żołnierze w sztafecie pomocy
„Defender” – pracowity poligon saperów
Więcej pieniędzy dla żołnierzy na misjach
Kolejne Groty dla wojska
Amerykanie odmładzają F-16
Pełne wynagrodzenie za kwarantannę
Ułańska szarża
Weterani znów staną na macie
Online z mistrzami sportu
Prezydent Duda jedzie do USA
Ogromne zainteresowanie Soną
Pięcioro laureatów sportowego plebiscytu „Polski Zbrojnej”
Czarna taktyka w kawalerii powietrznej
Powstaną kolejne strzelnice
Kawalerowie Orderu Krzyża Wojskowego, wystąp!
Polskie porty bardziej otwarte
Minister Błaszczak dziękuje medykom
Wojsko przeciw wirusowi
Fordy, a nie Nissany
Przysięga podkarpackich terytorialsów
Nowa strategia z podpisem prezydenta
Na misjach święta inne niż zwykle
F-16 kończą misję w Estonii
W MON o polsko-słowackiej współpracy
Rakiety z Mesko w F-35
10 mln zł na zapomogi dla żołnierzy
„Wojownik Niezłomny” wśród terytorialsów
Wzmacnianie sojuszu polsko-amerykańskiego
Ofensywa Tuchaczewskiego
16 sekund Liberatora
Rosyjskie zagrożenie w kosmosie
Baretki Orderu Krzyża Wojskowego
Kraby w Bolesławcu
Groty z granatnikiem
Amerykanie zredukują swój kontyngent w Niemczech
Prezydent Andrzej Duda w Białym Domu
Laserowa artyleria US Army
„Karakal ’20”: wyzwanie w Nowej Dębie
Wojsko ma ofertę dla cywili
Komitet Wojskowy NATO o pandemii

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO