moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Woda z Odry zdatna do picia

Żołnierze drużyny wydobywania i oczyszczania wody 5 Kresowego Batalionu Saperów z Krosna Odrzańskiego ustawili specjalną instalację na terenie ośrodka szkolenia wodnego Biała Góra. Dzięki niej w ciągu godziny woda z niezbyt czystej wody z rzeki zamienia się w krystaliczną, zdatną do spożycia.

– Zajęcia były typowym szkoleniem programowym. Podobne drużyna prowadzi kilka razy w roku – mówi ppłk Sławomir Osmelak, dowódca 5 Kresowego Batalionu Saperów. Dodaje, że przed miesiącami letnimi taki trening ma jednak szczególne znaczenie, ze względu na możliwość wystąpienia suszy i ewentualną konieczność pomocy wojska mieszkańcom miejscowości najbardziej dotkniętych klęską hydrologiczną. – Musimy mieć pewność, że nasi żołnierze i sprzęt są w pełnej gotowości do wsparcia wojsk oraz ewentualnych akcji pomocowych – wyjaśnia dowódca batalionu.

Jak doszło do zamiany mętnej cieczy z rzeki w krystalicznie czystą wodę? – Dysponujemy nowoczesną kontenerową stacją oczyszczania wody KSW-12, w której wszystko dzieje się automatycznie – wyjaśnia plut. Marcin Dudziak, dowódca drużyny wydobywania i oczyszczania wody.

REKLAMA

Procedura wydobycia i oczyszczania wydaje się prosta. Pięcioosobowa drużyna podjeżdża ciężarowym jelczem, na którym jest stacja i ustawia kontener w wybranym miejscu. Później ustawiana jest motopompa i agregat prądotwórczy. Do zbiornika wodnego wpuszczany jest ssak, od którego woda systemem specjalnych węży płynie do stacji oczyszczania. Po przejściu przez system filtrów i uzdatnieniu w procesie fizykochemicznym wypływa z kontenera na zewnątrz do specjalnych zbiorników, skąd może być pobierana do użytku.

Od chwili dotarcia nad rzekę, całe przygotowania trwają zaledwie godzinę. Po tym czasie do zbiorników zaczyna płynąć czysta woda. Uzyskanie czystej cieczy trwa znacznie dłużej, w przypadku gdy żołnierze muszą najpierw wywiercić studnię. Jednak i do takich działań wojskowi saperzy są przygotowani. W drużynach, plutonach i kompaniach wydobywania i oczyszczania wody posiadają zestawy studzienno-wiertnicze oraz studnie rurowe, za pomocą których mogą pozyskiwać wodę w terenie, gdzie nie ma żadnych rzek ani zbiorników wodnych.

Uzdatnianie zwykłe i specjalne

Dzięki kontenerowej stacji oczyszczania wody KSW-12 saperzy mogą prowadzić także uzdatnianie specjalne. Tak się dzieje w przypadku, gdy cały proces dotyczy wody skażonej chemicznie, biologicznie lub substancjami promieniotwórczymi. Nawet wówczas uzyskuje się wodę zdatną do spożycia, tylko że proces trwa dłużej, a jego efektywność wynosi nie 12 tys. l na godzinę, lecz o połowę mniej.

W każdym przypadku gdy oczyszczona woda ma być przeznaczona do spożycia, badają ją specjaliści. Wodę dla wojska bada się w polowym laboratorium analizy wody. Gdy ma być dostarczona dla cywilów, jej jakość analizują przedstawiciele Sanepidu. Z wojskowego wsparcia podczas klęsk hydrologicznych korzystali już mieszkańcy wielu miejscowości, m.in. w 2015 roku na Dolnym Śląsku saperzy z 1 Brzeskiego Pułku Saperów pomagali mieszkańcom gminy Stoszowice. Gdy wyschły wszystkie studnie, saperzy pobierali wodę ze zbiornika dla wędkarzy i po oczyszczeniu i uzdatnieniu przekazywali miejscowej ludności.

Bogusław Politowski

autor zdjęć: st. chor. sztab. Rafał Mniedło

dodaj komentarz

komentarze


Podchorążowie za sterami Bielików
 
ORP „Orzeł”. Jak zaginął?
F-16 kończą misję w Estonii
Polskie F-16 w ćwiczeniach „Ramstein Alloy 20”
NATO pozostaje w Iraku, Polska także
Woda z Odry zdatna do picia
Terytorialsi nie stracą dodatku
Armia medyków
Odpowiedz na alarm
Rozbicie obozu NKWD w Rembertowie
Na misjach święta inne niż zwykle
Online z mistrzami sportu
Miesiąc izolacji żołnierzy „Irini”
Specjalsi świętują
Witold Pilecki: twórca konspiracji w obozie Auschwitz
Hełm pomoże oddychać chorym na COVID-19
Prezydent Duda w Davos o przyszłości Sojuszu
MBDA w walce o „Narew”
Poćwicz z mistrzami sportu wojskowego!
Wojsko wspiera pensjonariuszy placówek opiekuńczych
Kontrakty na Raki i nowe mundury
Wojsko przeciw wirusowi
Pilot F-16 oślepiony laserem
Patrioty z polskimi przyczepami
Partyzanci rozgromili ubeków
Zostań w domu i czytaj „Polskę Zbrojną”
Amerykanie odmładzają F-16
Więcej pieniędzy dla żołnierzy na misjach
Sztandar na gruzach, wśród chmur
Gotowi na „Defendera”
Orzeczenia lekarskie żołnierzy będą ważne dłużej
Zwiadowcy trenują na Mazurach
Army of Medics
Komitet Wojskowy NATO o pandemii
Polskie porty bardziej otwarte
„Nagroda specjalna” dla płk. Tomasza Bartkowiaka
Sukcesy sportowców w mundurach
Ostatnie prace przed „Defenderem”
Nowy wiceminister w MON
Płk Górka zadba o piątą domenę operacyjną
Pięcioro laureatów sportowego plebiscytu „Polski Zbrojnej”
10 mln zł na zapomogi dla żołnierzy
Na zakupy do sklepu AMW
Nowa strategia z podpisem prezydenta
Jakie podwyżki dla żołnierzy?
Poszukiwania Magneto
Trening przed misją
NATO walczy z koronawirusem
Nowy tor przeszkód zawiszaków
Akcja krwiodawstwa proobronnych
W tym roku weterani stawiają na rehabilitację
Pracowity tydzień flotylli
Pancerniacy szykują się do misji w Afganistanie
Rosyjskie zagrożenie w kosmosie
Pomnik gen. Andersa stanął w Międzyzdrojach
Rubiny w walce z epidemią
Obradowała Rada Gabinetowa

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO