moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Po raz kolejny „SpoKREWnieni służbą”

Minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak zainaugurował kolejną edycję akcji „ SpoKREWnieni służbą”, której celem jest pozyskanie jak największej ilości krwi dla placówek ochrony zdrowia. Pierwsza zbiórka odbyła się dziś przed siedzibą resortu. Wzięli w niej udział żołnierze i podchorążowie, którzy oddawali krew, by pomóc chorym, a także by uczcić 76. rocznicę zdobycia Monte Cassino.

– Dziś przypada setna rocznica urodzin Jana Pawła II, ale to też dzień, w którym pamiętamy o żołnierzach 2 Korpusu, którzy 76 lat temu zdobyli Monte Cassino. Udowodnili swoją waleczność, a także że są ofiarni i walczą o wolną Polskę – mówił dziś Mariusz Błaszczak, minister obrony narodowej, inaugurując kolejną edycję akcji „SpoKREWnieni służbą”. To wydarzenie ma zachęcić żołnierzy Wojska Polskiego, by – zwłaszcza teraz ze względu na epidemię koronawirusa –oddawali krew dla potrzebujących. Jest ona szczególnie potrzebna, bo placówki ochrony zdrowia odnotowują jej deficyty. – Dlatego zwróciłem się z apelem do żołnierzy, aby honorowo oddawali krew. W ten sposób nawiązują do postawy przodków, którzy w godzinach próby zawsze odznaczali się ofiarnością i zaangażowaniem – zaznaczył szef resortu obrony.

Minister przypomniał także, że tylko w ubiegłym roku żołnierze oddali ponad 5,5 tys. l krwi. Honorowe krwiodawstwo było również jednym z elementów zaangażowania wojska w walkę z powstrzymaniem rozprzestrzeniającego się koronawirusa. Dzięki temu tylko w marcu i kwietniu udało się pozyskać ponad 3 tys. l krwi. – Bardzo dziękuję wszystkim tym, którzy swoją ofiarną służbą przyczyniają się do zwiększenia bezpieczeństwa naszej ojczyzny – powiedział Mariusz Błaszczak.

REKLAMA

Płk Piotr Klamrowski, dyrektor Wojskowego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa, podkreślił, że akcja odbywa się tuż przed wakacjami, kiedy niedobory krwi i jej składników w placówkach ochrony zdrowia są szczególnie duże. – Z tego powodu tak ważna w tym czasie jest aktywność wszystkich dawców i jej honorowe oddawanie – mówił. Zapewnił także, że we wszystkich placówkach wdrożono procedury mające na celu zapewnienie bezpieczeństwa zarówno dawcom, jak i personelowi medycznemu. – Dlatego serdecznie zachęcam do oddawania krwi. Każda jej jednostka jest bezcennym darem ratującym zdrowi i życie – zaznaczył.

Pierwsza zbiórka w ramach akcji „SpoKREWnieni służbą” odbyła się dziś pod siedzibą Ministerstwa Obrony Narodowej, gdzie zaparkował mobilny krwiobus z Wojskowego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa. Aby oddać w nim krew, w kolejce ustawili się żołnierze, którzy na co dzień służą w stołecznym garnizonie, a także podchorążowie z Wojskowej Akademii Technicznej. – Zdecydowałem się oddać krew, ponieważ wiem, że są osoby, które jej potrzebują, szczególnie teraz, kiedy w związku z obostrzeniami, brakuje jej w centrach krwiodawstwa – mówi sierż. podchor. Kacper Pawlak z WAT-u.

Wydarzenie zorganizował działający przy resorcie obrony narodowej klub Honorowych Dawców Krwi „Szczerbiec”. – Organizujemy takie akcje cyklicznie, często nawiązujemy równocześnie do ważnych wydarzeń. Wcześniej organizowaliśmy zbiórki między innymi z okazji rocznicy bitwy pod Grunwaldem czy Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych – mówi ppłk Paweł Nawarycz, prezes HDK Szczerbiec. – Zawsze bierze w nich udział wielu wojskowych. Bardzo nas to cieszy, bo nie ma piękniejszego symbolu patriotyzmu, niż oddający krew żołnierz w mundurze – zaznacza.

Magdalena Miernicka

autor zdjęć: Michał Niwicz

dodaj komentarz

komentarze


Woda z Odry zdatna do picia
 
„Nagroda specjalna” dla płk. Tomasza Bartkowiaka
Nowy wiceminister w MON
Armia medyków
Pięcioro laureatów sportowego plebiscytu „Polski Zbrojnej”
Wojsko wspiera pensjonariuszy placówek opiekuńczych
Army of Medics
NATO walczy z koronawirusem
Rozbicie obozu NKWD w Rembertowie
Wojsko przeciw wirusowi
Poszukiwania Magneto
Hełm pomoże oddychać chorym na COVID-19
Amerykanie odmładzają F-16
Miesiąc izolacji żołnierzy „Irini”
Płk Górka zadba o piątą domenę operacyjną
Rosyjskie zagrożenie w kosmosie
Specjalsi świętują
Nowa strategia z podpisem prezydenta
Prezydent Duda w Davos o przyszłości Sojuszu
Obradowała Rada Gabinetowa
Pilot F-16 oślepiony laserem
Akcja krwiodawstwa proobronnych
MBDA w walce o „Narew”
Jakie podwyżki dla żołnierzy?
NATO pozostaje w Iraku, Polska także
Pracowity tydzień flotylli
Komitet Wojskowy NATO o pandemii
Sztandar na gruzach, wśród chmur
Rubiny w walce z epidemią
Podchorążowie za sterami Bielików
ORP „Orzeł”. Jak zaginął?
Pancerniacy szykują się do misji w Afganistanie
Orzeczenia lekarskie żołnierzy będą ważne dłużej
Na zakupy do sklepu AMW
Poćwicz z mistrzami sportu wojskowego!
Online z mistrzami sportu
Pomnik gen. Andersa stanął w Międzyzdrojach
Patrioty z polskimi przyczepami
Na misjach święta inne niż zwykle
Zwiadowcy trenują na Mazurach
Polskie F-16 w ćwiczeniach „Ramstein Alloy 20”
Sukcesy sportowców w mundurach
Więcej pieniędzy dla żołnierzy na misjach
Trening przed misją
10 mln zł na zapomogi dla żołnierzy
Terytorialsi nie stracą dodatku
Kontrakty na Raki i nowe mundury
Polskie porty bardziej otwarte
Zostań w domu i czytaj „Polskę Zbrojną”
Witold Pilecki: twórca konspiracji w obozie Auschwitz
Partyzanci rozgromili ubeków
Nowy tor przeszkód zawiszaków
Gotowi na „Defendera”
W tym roku weterani stawiają na rehabilitację
Odpowiedz na alarm
Ostatnie prace przed „Defenderem”
F-16 kończą misję w Estonii

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO