moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Płk Górka zadba o piątą domenę operacyjną

Powołany został nowy pełnomocnik ds. przestrzeni kosmicznej. Jego zadaniem będzie opracowanie strategii wykorzystania przestrzeni kosmicznej, a także reprezentowanie resortu obrony na forach NATO czy Unii Europejskiej. Od dziś takie zadania czekają na płk. Marcina Górkę. Nominację na nowe stanowisko wręczył oficerowi Mariusz Błaszczak.

Nowy pełnomocnik to doświadczony oficer. Jest absolwentem Wojskowej Akademii Technicznej, a także NATO Defense College. Służył m.in. w Sztabie Generalnym Wojska Polskiego, gdzie odpowiadał za budowę zdolności polskiej armii w obszarze satelitarnego rozpoznania obrazowego. Był też jednym z inicjatorów i głównych twórców koncepcji wykorzystania w Siłach Zbrojnych RP technik satelitarnych i technologii kosmicznych w rozpoznaniu. Był też ekspertem ds. satelitarnego rozpoznania obrazowego w Sojuszniczym Dowództwie ds. Transformacji w Norfolk, gdzie odpowiadał m.in. za stworzenie strategii i doktryn regulujących wykorzystanie przez Sojusz Północnoatlantycki technologii satelitarnych w obszarze rozpoznania.

Był także głównym negocjatorem warunków przystąpienia Polski do wielonarodowego programu kosmicznego MUSIS (Multinational Space-Based Imaging System), realizowanego pod patronatem Europejskiej Agencji Obrony, a także pierwszym dowódcą Ośrodka Rozpoznania Obrazowego – pierwszej polskiej jednostki wojskowej posiadającej zdolności operacyjne w zakresie rozpoznania satelitarnego i operującej naziemnym segmentem użytkownika wojskowego.

REKLAMA

Teraz jego głównym zadaniem, jak czytamy w „Dzienniku Urzędowym”, będzie „opracowanie i implementacja resortowej strategii wykorzystania przestrzeni kosmicznej”, a także planowanie i nadzorowanie zdolności polskiej armii do „pozyskiwania satelitarnych zobrazowań ziemi, obserwacji, rozpoznania i budowy świadomości sytuacyjnej w przestrzeni kosmicznej, telekomunikacji satelitarnej, zabezpieczenia usług precyzyjnej nawigacji satelitarnej czy wynoszenia obiektów na orbity okołoziemskie”. Jak poinformowało MON, kluczowe będzie opracowanie rozwiązań „dotyczących wykorzystania przestrzeni kosmicznej na potrzeby poziomu polityczno-wojskowego oraz wypracowanie założeń dotyczących budowy kompetencji kosmicznych w polskim przemyśle zbrojeniowym i sektorze naukowym”.

Pełnomocnik ds. przestrzeni kosmicznej ma także reprezentować resort obrony na forach NATO, Unii Europejskiej, Europejskiej Agencji Obrony i Europejskiej Agencji Kosmicznej, a także będzie odpowiedzialny za negocjacje i przygotowywanie umów wynikających z decyzji o osiąganiu satelitarnych zdolności operacyjnych w ramach współpracy lub programów międzynarodowych. Opracowane przez płk. Górkę rekomendacje mają trafiać do szefa Sztabu Generalnego Wojska Polskiego. Natomiast nadzór merytoryczny nad pracą pełnomocnika z ramienia MON-u będzie sprawował sekretarz stanu Marcin Ociepa. 

Przestrzeń kosmiczna, a także związane z nią możliwości i zagrożenia są od dawna tematem, który absorbuje przedstawicieli poszczególnych armii. Podczas szczytu NATO, który odbył się w grudniu w Londynie, sojusznicy uznali tę sferę, obok lądu, powietrza, wody i cyberprzestrzeni, za jedną z domen operacyjnych.

Pierwsze państwa, m.in. Stany Zjednoczone, zdecydowały się nawet utworzyć odrębny rodzaj wojsk, który będzie odpowiadał za działania w przestrzeni kosmicznej. O konieczności dostrzeżenia tej sfery mówił także Mariusz Błaszczak, minister obrony narodowej. Kiedy w ubiegłym roku ogłaszał „Plan modernizacji technicznej na lata 2021–2035”, zapowiedział m.in. wdrożenie programu „Obserwator”, który miałby umożliwić wojsku pozyskanie zdolności do wielopoziomowego i zintegrowanego rozpoznania satelitarnego oraz obrazowego (obecnie polska armia bazuje na zdjęciach satelitarnych pozyskanych od sojuszników). Dzięki wdrożeniu programu polskie siły zbrojne otrzymałyby satelity, mikrosatelity, samoloty rozpoznawcze, a także całą gamę dronów. Pozyskane dzięki nim informacje miałyby być gromadzone i analizowane w ośrodku rozpoznania obrazowego, a następnie wykorzystywane przez żołnierzy podczas działań.

MM

autor zdjęć: MON

dodaj komentarz

komentarze


Wojsko przeciw wirusowi
 
Medycy po unitarce
Sukcesy wojskowych lekkoatletów
Niepokorni Niezłomni Wyklęci po raz 12.
Amerykanie odmładzają F-16
Wybuchowa edukacja
„Aviation Detachment” w Łasku
Polak z Medalem NATO
Wesprzyj kombatantów
Kombatanci na parkiecie
Miesiąc izolacji żołnierzy „Irini”
Zaplecze dla Rosomaków
Ukraiński kurs na Zachód
Kierunek Turcja, czyli nowa misja polskich żołnierzy
Mordercza obrona Warszawy
McCarthy: Żołnierze USA w Polsce zwiększają bezpieczeństwo całego regionu
16 Dywizja najlepsza!
Kłopoty z odprawą mieszkaniową
Żołnierze zdobyli 13 medali na mistrzostwach Polski w strzelectwie i kolarstwie
Ogień w natarciu
Na WF-ie dokładniej ocenią wytrzymałość żołnierzy
Polsko-amerykańska współpraca
To kolarze rozpoczęli współczesną historię polskiego wojskowego sportu
Rój dronów nad poligonem w Orzyszu
Laserowa artyleria US Army
Lekarz – oficer to brzmi dumnie
Kraby kontra okręt
Jak Berling szedł na odsiecz Warszawie
20 medali żołnierzy na mistrzostwach kraju w biegu na orientację i łucznictwie
Posłowie o przyczynach tragedii z 10 kwietnia
Bohaterowie na wakacjach w Ryni
Nowe sanitarki dla wojska
Sonary dla śmigłowców ZOP
Market Garden, Sosabowski wkracza do gry
„Kaper” przeciw terrorystom
Komisje sejmowe o umowie z USA
Święto terytorialsów
Jakie limity służby czynnej w 2021 roku?
Wojskowe uczelnie w dobie wirusa
Orzeczenia lekarskie żołnierzy będą ważne dłużej
Jak komuniści odebrali obywatelstwo polskim oficerom
W MON o polsko-słowackiej współpracy
Brąz kajakarza, 10 medali biegaczy i badmintonistów
W tej służbie jak w żadnej innej najważniejsi są ludzie
Druga kariera byłych żołnierzy
Tak się ćwiczy na rumuńskich poligonach
Dodatki dla specjalsów po nowemu
F-16 kończą misję w Estonii
Więcej pieniędzy dla żołnierzy na misjach
Gaudeamus Igitur w najstarszej wojskowej uczelni
„Astral Knight” – integracja na polskim niebie
Marsz po brązową szarotkę
Agencja Uzbrojenia nabiera kształtów
Nadlecą Ważki, czyli mikrodrony dla wojska
Komitet Wojskowy NATO o pandemii
Marynarski Katyń
Najważniejsi dowódcy V4 w Polsce
Pełne wynagrodzenie za kwarantannę

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO