moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Kontrakty na Raki i nowe mundury

Kolejne samobieżne moździerze Rak dla polskiej armii. Dziś Inspektorat Uzbrojenia zawarł z Hutą Stalowa Wola umowę na dostawę 40 egzemplarzy Raków i 20 artyleryjskich wozów dowodzenia. – Ten sprzęt gwarantuje bezpieczeństwo – mówił minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak. Zapowiedział także, że w ciągu dwóch lat do wojska trafi 440 tysięcy mundurów polowych.

Uroczystość podpisania kontraktu z Hutą Stalowa Wola odbyła się w piątek na terenie 15 Brygady Zmechanizowanej w Giżycku. – To brygada, która na co dzień uczestniczy w ćwiczeniach z sojusznikami z Batalionowej Grupy Bojowej NATO, przede wszystkim ze Stanów Zjednoczonych, a także z Wielkiej Brytanii, Rumunii i Chorwacji – mówił minister Mariusz Błaszczak. Dodał, że 15 BZ dysponuje dwoma modułami samobieżnych moździerzy Rak.

Teraz kontrakt w sprawie kupna kolejnych Raków podpisali gen. bryg. Dariusz Pluta, szef Inspektoratu Uzbrojenia i Bartłomiej Zając, prezes zarządu Huty Stalowa Wola, producent uzbrojenia. Umowa przewiduje, że konsorcjum HSW i Rosomak SA dostarczy polskiej armii 40 egzemplarzy samobieżnych moździerzy kołowych Rak i 20 artyleryjskich wozów dowodzenia. Sprzęt ma trafić do jednostek w latach 2022-2024. Jak informuje mjr Krzysztof Płatek, rzecznik prasowy Inspektoratu Uzbrojenia, wartość kontraktu to 703,1 mln zł brutto. – Sprzęt logistyczny służący do obsługi kompanijnych modułów ogniowych jest pozyskiwany na podstawie odrębnych umów – mówi.

REKLAMA

Szef MON przypomniał, że żołnierze korzystają z nowoczesnych moździerzy Rak już od pewnego czasu. To już trzecia umowa, którą Inspektorat Uzbrojenia zawarł z producentem Raków. – To dobry sprzęt, który robi wrażenie także na naszych sojusznikach. I co ważne, jest produkowany przez polski przemysł obronny. Ten sprzęt gwarantuje bezpieczeństwo – zaznaczył. Minister obrony odniósł się także do zarzutów, że MON kupuje wyposażenie dla polskiej armii poza granicami kraju, jak chociażby system Patriot, myśliwce F-35 czy wyrzutnie Himars. – Ci, którzy mnie krytykują, nie pamiętają, że ponad 60 procent zamówień trafiło w ubiegłym roku do polskiego przemysłu obronnego. W tym roku liczba kontraktów zawartych z polskimi firmami będzie jeszcze większa – zapewnił.

Umowa dotycząca Raków to nie jedyny kontrakt, który został dziś zawarty. Kolejny dotyczy dostawy 440 tysięcy mundurów polowych. Dokument w tej sprawie podpisali gen. bryg. Dariusz Ryczkowski, szef Inspektoratu Wsparcia Sił Zbrojnych oraz Adam Ogrodnik, prezes zarządu PSO Maskpol S.A. – To zamówienie także trafia do rodzimej firmy, która należy do Polskiej Grupy Zbrojeniowej. Maskpol ma odpowiedni potencjał i doświadczenie, aby z tego kontraktu się wywiązać – mówił szef MON. Kontrakt powinien zostać zrealizowany w ciągu dwóch lat.

Minister przekazał też informacje dotyczące przetargu na dostawę okrętu „Ratownik”. Miał on zostać zbudowany przez konsorcjum Polskiej Grupy Zbrojeniowej, Stoczni Remontowej Nauta oraz Ośrodek Badawczo Rozwojowy Centrum Techniki Morskiej na podstawie umowy zawartej w grudniu 2017 roku. Jednak w zeszłym miesiącu kontrakt został anulowany. – Dziś zatwierdziłem dokumenty, które pozwolą na ponowne przystąpienie do negocjacji w sprawie zamówienia w stoczni Marynarki Wojennej okrętu „Ratownik”. To niezwykle istotne, aby budować zdolności obronne Rzeczypospolitej Polskiej – zaznaczył minister.

Magdalena Miernicka

autor zdjęć: Leszek Chemperek/CO MON

dodaj komentarz

komentarze


Army of Medics
 
Witold Pilecki: twórca konspiracji w obozie Auschwitz
Nowy wiceminister w MON
Sukcesy sportowców w mundurach
„Nagroda specjalna” dla płk. Tomasza Bartkowiaka
Amerykanie odmładzają F-16
Poszukiwania Magneto
Pracowity tydzień flotylli
Patrioty z polskimi przyczepami
Pancerniacy szykują się do misji w Afganistanie
Pilot F-16 oślepiony laserem
Zostań w domu i czytaj „Polskę Zbrojną”
Miesiąc izolacji żołnierzy „Irini”
Rubiny w walce z epidemią
10 mln zł na zapomogi dla żołnierzy
Pięcioro laureatów sportowego plebiscytu „Polski Zbrojnej”
Terytorialsi nie stracą dodatku
Polskie porty bardziej otwarte
W tym roku weterani stawiają na rehabilitację
Online z mistrzami sportu
Nowy tor przeszkód zawiszaków
Wojsko przeciw wirusowi
Armia medyków
Zwiadowcy trenują na Mazurach
Partyzanci rozgromili ubeków
Płk Górka zadba o piątą domenę operacyjną
Więcej pieniędzy dla żołnierzy na misjach
Na misjach święta inne niż zwykle
Rozbicie obozu NKWD w Rembertowie
Hełm pomoże oddychać chorym na COVID-19
Podchorążowie za sterami Bielików
Akcja krwiodawstwa proobronnych
Kontrakty na Raki i nowe mundury
Gotowi na „Defendera”
Pomnik gen. Andersa stanął w Międzyzdrojach
Polskie F-16 w ćwiczeniach „Ramstein Alloy 20”
Trening przed misją
Sztandar na gruzach, wśród chmur
Rosyjskie zagrożenie w kosmosie
ORP „Orzeł”. Jak zaginął?
Ostatnie prace przed „Defenderem”
Specjalsi świętują
NATO pozostaje w Iraku, Polska także
Poćwicz z mistrzami sportu wojskowego!
NATO walczy z koronawirusem
Komitet Wojskowy NATO o pandemii
Prezydent Duda w Davos o przyszłości Sojuszu
MBDA w walce o „Narew”
Orzeczenia lekarskie żołnierzy będą ważne dłużej
Jakie podwyżki dla żołnierzy?
F-16 kończą misję w Estonii
Odpowiedz na alarm
Na zakupy do sklepu AMW
Obradowała Rada Gabinetowa
Nowa strategia z podpisem prezydenta
Woda z Odry zdatna do picia
Wojsko wspiera pensjonariuszy placówek opiekuńczych

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO