moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Kierunek: Drawsko Pomorskie

W Drawsku Pomorskim zameldowała się już większość żołnierzy, którzy wezmą udział w międzynarodowych manewrach "Defender Europe 20". Od kilku dni transportem kołowym i kolejowym na poligon dociera także ciężki sprzęt m.in. transportery Rosomak, moździerze Rak oraz pojazdy gąsienicowe. Wojsko Polskie najliczniej będzie reprezentować 12 Brygada Zmechanizowana.

Największe od czasu zimnej wojny manewry armii amerykańskiej na Starym Kontynencie „Defender Europe 20" rozpoczną się już za kilka dni. Niebawem wystartuje także ćwiczenie „Allied Spirit`20” (zorganizowane w ramach międzynarodowych manewrów), w którym weźmie udział kilka tysięcy polskich i amerykańskich żołnierzy. Wojsko Polskie będą reprezentować żołnierze m.in. 9 Brygady Kawalerii Pancernej i 6 Brygady Powietrznodesantowej. Jednak główne siły do ćwiczenia z polskiej strony wystawiła 12 Brygada Zmechanizowana ze Szczecina.

Transport sprzętu i wojskowych, którzy będą uczestniczyć w ćwiczeniu „Allied Spirit`20”, trwał kilka ostatnich dni. Już w poniedziałek nad ranem w trasę wyruszył konwój z 12 Brygady Zmechanizowanej. – W manewrach weźmie udział około tysiąca naszych żołnierzy i kilkaset jednostek sprzętu. Przemieszczenie w rejon poligonu podzieliliśmy więc na kilka dni – mówi kpt. Błażej Łukaszewski, oficer prasowy 12 BZ.

REKLAMA

Drogami ze Szczecina i Stargardu do Drawska Pomorskiego pojechały m.in. kołowe transportery opancerzone Rosomak, moździerze Rak, artyleryjskie wozy dowodzenia, wozy ewakuacji medycznej, zestawy przeciwlotnicze Hibneryt oraz specjalistyczny sprzęt logistyczny i łączności. Błękitna Brygada zorganizowała także transport kolejowy dla bojowych wozów piechoty.

– Do jednostki w Stargardzie, gdzie znajduje się rampa kolejowa, podstawiono 18 wagonów. Jeden pasażerski i 17 przygotowanych do przewozu jednostek gąsienicowych – informuje st. sierż. Sławomir Biernacki z 2 batalionu piechoty zmotoryzowanej, zastępca komendanta transportu. – Na każdym z 17 wagonów musieliśmy umieścić dwa BWP-y. To bardzo skomplikowane i wymagające zadanie – dodaje podoficer. Wyjaśnia, że największą trudność podczas załadunku sprawia żołnierzom kierowanie pojazdem gąsienicowym. – Potrzebna jest precyzja i duże umiejętności kierowców. Tu nie ma miejsca na błędy, bo wagony mają taką samą szerokość, jak wóz bojowy. Gąsienica lewa i prawa pokrywają się z krawędziami wagonów – mówi sierżant Biernacki.

Po kilku godzinach sprzęt był już przygotowany do transportu, załadunek został jeszcze sprawdzony przez pracowników kolei i ruszył w drogę. Wojsko korzystając z transportu operacyjnego ma wyznaczony od PKP indywidualny rozkład jazdy.

Nie tylko 12 Brygada transportowała swój sprzęt koleją. Transportem operacyjnym do Drawska Pomorskiego dotarły także bojowe wozy piechoty oraz czołgi PT-91 „Twardy” z 9 Brygady Kawalerii Pancernej. Na poligonie jest już około 400 żołnierzy z Braniewa.

1 czerwca dołączą do nich pierwsi wojskowi z 6 Brygady Powietrznodesantowej. Spadochroniarze wysyłają m.in. oficerów łącznikowych, którzy będą współpracować z Amerykanami, grupę przygotowawczą oraz grupy zabezpieczenia medycznego i łączności. Jednak główne siły brygady będą desantowane 10 czerwca. Planowany jest zrzut z pokładu transportowców C-295M i C-130 około 500 żołnierzy. Odbędą się także desantowania wozów Aero, a także zrzuty zaopatrzenia w kontenerach CDS.

Magdalena Kowalska-Sendek

autor zdjęć: szer. Piotr Pytel, kpt. Błażej Łukaszewski, 9 BKPanc

dodaj komentarz

komentarze


Ochotnicy na ratunek
 
Kawalerzyści na Jeziorze Solińskim
MON dofinansuje mural o Bitwie Warszawskiej
Brawurowe zagony motorowe
Mały Katyń pod Augustowem
Więcej celowników z PCO dla wojska
PGZ będzie obecna na MSPO
Poćwicz online z siedmioma sportsmenkami
Miesiąc izolacji żołnierzy „Irini”
Prezydent Andrzej Duda w Białym Domu
Żołnierze w sztafecie pomocy
Minister Błaszczak dziękuje medykom
Powstaje Szkoła Podoficerska Logistyki
W MON o polsko-słowackiej współpracy
Kolejne Groty dla wojska
„Karakal ’20”: wyzwanie w Nowej Dębie
Orzeczenia lekarskie żołnierzy będą ważne dłużej
Rakiety z Mesko w F-35
Na WAT o cyberbezpieczeństwie
Wzmacnianie sojuszu polsko-amerykańskiego
Lotnicy uratowali Wielką Brytanię
F-16 kończą misję w Estonii
„Wojownik Niezłomny” wśród terytorialsów
Na misjach święta inne niż zwykle
Więcej pieniędzy dla żołnierzy na misjach
Baretki Orderu Krzyża Wojskowego
F-16 z Krzesin przebazowane do Łasku
Czarna taktyka w kawalerii powietrznej
Amerykanie odmładzają F-16
Pełne wynagrodzenie za kwarantannę
Pięcioro laureatów sportowego plebiscytu „Polski Zbrojnej”
„Defender” – pracowity poligon saperów
Polskie porty bardziej otwarte
Online z mistrzami sportu
Laserowa artyleria US Army
Amerykanie zredukują swój kontyngent w Niemczech
Szkolenie wodne podhalańczyków
Prezydent Duda jedzie do USA
Ułańska szarża
Kawalerowie Orderu Krzyża Wojskowego, wystąp!
Komitet Wojskowy NATO o pandemii
10 mln zł na zapomogi dla żołnierzy
Wojsko przeciw wirusowi
Operator GROM, czyli żołnierz do zadań specjalnych
Oficer jak biała karta...
Rosyjskie zagrożenie w kosmosie
Emisariusz heroiczny
Weterani znów staną na macie
Dogrywka „Defendera”
Wojsko ma ofertę dla cywili
Odznaka dla ratowników pola walki
30 lat GROM-u – serwis okolicznościowy
Poćwicz z mistrzami sportu wojskowego!
Krwawy Wołyń
Na WF-ie dokładniej ocenią wytrzymałość żołnierzy
Kraby w Bolesławcu
Polskie F-16 w ćwiczeniach „Ramstein Alloy 20”
Andrzej Duda ponownie wybrany prezydentem RP

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO