moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
„Anakonda” rusza na poligony

Jednostki wojsk lądowych, sił powietrznych i marynarki wojennej – około 5 tys. żołnierzy i kilkaset sztuk różnego rodzaju sprzętu wojskowego – wezmą udział w manewrach „Anakonda ‘20”. Podczas tegorocznych ćwiczeń szczególna rola przypadła marynarce wojennej oraz 11 Dywizji Kawalerii Pancernej. Z powodu pandemii nie uczestniczą w nich jednak żołnierze wojsk sojuszniczych.

O rozpoczęciu manewrów dziś rano w mediach społecznościowych poinformował minister obrony Mariusz Błaszczak. „Mimo epidemii koronawirusa i wprowadzonych ograniczeń, nie rezygnujemy z ćwiczeń. Żołnierze Wojska Polskiego muszą cały czas się szkolić, podnosić swoje kwalifikacje i być w gotowości do działania” – napisał szef MON.

To już ósma edycja manewrów organizowanych przez Dowództwo Operacyjne RSZ. Ich głównym celem jest zgranie sił podporządkowanych dowódcy operacyjnemu RSZ i przeznaczonych do działań obronnych i osłonowych. – Scenariusz ćwiczeń zakłada realizację przez Siły Zbrojne RP zadań wpisujących się w działania powyżej progu wojny. W tym czasie SZRP stanowią istotne narzędzie odstraszające potencjalnego agresora – mówi ppłk Adriana Wołyńska, rzecznik prasowy DORSZ.

W tym roku w ćwiczeniach uczestniczyć będzie prawie 5 tysięcy żołnierzy z wojsk lądowych, marynarki wojennej, sił powietrznych, wojsk specjalnych. To o ponad połowę mniej, niż zakładano jeszcze na początku roku, przed wybuchem pandemii. Żołnierze będą korzystać z kilkuset jednostek sprzętu wojskowego, m.in. transporterów opancerzonych Rosomak, bojowych wozów BWP-1, armatohaubic Krab, w manewrach wezmą udział także myśliwce F-16 i MiG-29 oraz okręty marynarki wojennej.

Ze względu na sytuację epidemiczną na świecie i zagrożenie koronawirusem ćwiczenia odbędą się w zmodyfikowanej formule. Nie będą w nich uczestniczyć wojska sojusznicze ani przedstawiciele układu pozamilitarnego, choć pierwotnie planowano udział żołnierzy z Łotwy, Estonii, Szwecji, Czech, Słowacji, Włoch, Węgier, Litwy, Turcji, Niemiec, Rumunii oraz Stanów Zjednoczonych. – W tym roku w ramach ćwiczeń szczególnie widoczne będą działania marynarki wojennej, doskonalące współdziałanie sił okrętowych, brzegowych oraz lotnictwa morskiego – informuje ppłk Adriana Wołyńska, oficer prasowa Dowództwa Operacyjnego RSZ. W czasie manewrów zaplanowano m.in. strzelania artylerzystów do celów nawodnych oraz powietrznych, przećwiczone zostanie poszukiwanie, śledzenie oraz zwalczanie okrętów podwodnych. Odbędzie się też szereg ćwiczeń z zakresu ratownictwa morskiego.

Zmagania żołnierzy prowadzone będą na wodach Morza Bałtyckiego, na terenie Centralnego Poligonu Sił Powietrznych w Ustce oraz w Orzyszu i Nowej Dębie. Na tych dwóch ostatnich poligonach szkolić się będą przede wszystkim żołnierze wojsk lądowych. Główne siły do „Anakondy” deleguje 11 Lubuska Dywizja Kawalerii Pancernej. Poza dowództwem dywizji ćwiczyć będą dwie brygady: 17 Wielkopolska Brygada Zmechanizowana w ramach ćwiczeń „Gepard ‘20” oraz 10 Brygada Kawalerii Pancernej podczas ćwiczeń „Karakal ‘20”. Manewry potrwają prawie trzy tygodnie.

„Anakonda” odbywa się od 2006 roku co dwa lata. Organizatorem ćwiczeń jest Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych, ale uczestniczą w nich także jednostki podległe Dowództwu Generalnemu RSZ. Dotychczas największe manewry z cyklu „Anakonda” odbyły się w 2016 roku i były największymi ćwiczeniami wojskowymi w Polsce po 1989 roku. Wzięło w nich udział ponad 31 tys. żołnierzy z 23 krajów.

Magdalena Kowalska-Sendek

autor zdjęć: st. chor. sztab. mar. Arkadiusz Dwulatek, kmdr ppor. Radosław Pioch, st. szer. Kamil Śpiączka

dodaj komentarz

komentarze


Krwawy Wołyń
 
Więcej celowników z PCO dla wojska
W MON o polsko-słowackiej współpracy
Kawalerowie Orderu Krzyża Wojskowego, wystąp!
Poćwicz online z siedmioma sportsmenkami
„Defender” – pracowity poligon saperów
Baretki Orderu Krzyża Wojskowego
Dogrywka „Defendera”
Miesiąc izolacji żołnierzy „Irini”
Emisariusz heroiczny
Brawurowe zagony motorowe
Więcej pieniędzy dla żołnierzy na misjach
Amerykanie odmładzają F-16
PGZ będzie obecna na MSPO
Operator GROM, czyli żołnierz do zadań specjalnych
Kawalerzyści na Jeziorze Solińskim
Czarna taktyka w kawalerii powietrznej
„Wojownik Niezłomny” wśród terytorialsów
Prezydent Andrzej Duda w Białym Domu
Online z mistrzami sportu
Oficer jak biała karta...
Powstaje Szkoła Podoficerska Logistyki
Na misjach święta inne niż zwykle
Na WAT o cyberbezpieczeństwie
Weterani znów staną na macie
Poćwicz z mistrzami sportu wojskowego!
Laserowa artyleria US Army
Polskie porty bardziej otwarte
Ułańska szarża
Orzeczenia lekarskie żołnierzy będą ważne dłużej
Mały Katyń pod Augustowem
MON dofinansuje mural o Bitwie Warszawskiej
Rakiety z Mesko w F-35
Wojsko ma ofertę dla cywili
Kraby w Bolesławcu
Szkolenie wodne podhalańczyków
Prezydent Duda jedzie do USA
Żołnierze w sztafecie pomocy
30 lat GROM-u – serwis okolicznościowy
Pięcioro laureatów sportowego plebiscytu „Polski Zbrojnej”
Pełne wynagrodzenie za kwarantannę
Komitet Wojskowy NATO o pandemii
10 mln zł na zapomogi dla żołnierzy
Wzmacnianie sojuszu polsko-amerykańskiego
Wojsko przeciw wirusowi
Andrzej Duda ponownie wybrany prezydentem RP
Amerykanie zredukują swój kontyngent w Niemczech
Na WF-ie dokładniej ocenią wytrzymałość żołnierzy
Ochotnicy na ratunek
F-16 kończą misję w Estonii
Lotnicy uratowali Wielką Brytanię
„Karakal ’20”: wyzwanie w Nowej Dębie
F-16 z Krzesin przebazowane do Łasku
Rosyjskie zagrożenie w kosmosie
Minister Błaszczak dziękuje medykom
Polskie F-16 w ćwiczeniach „Ramstein Alloy 20”
Kolejne Groty dla wojska
Odznaka dla ratowników pola walki

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO