moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Weź udział w wojskowych ćwiczeniach

W połowie czerwca ruszą ochotnicze ćwiczenia wojskowe dla rezerwistów, a także szkolenia w ramach służby przygotowawczej. Zgodnie z zaleceniem szefa MON w obu przypadkach jako priorytetowe będą traktowane zgłoszenia od osób, które na skutek pandemii COVID-19 straciły zatrudnienie. Ochotnicy mogą się już zgłaszać do wojskowych komend uzupełnień.

Szkolenie rezerw to jeden z priorytetów polskiej armii. Z każdym rokiem ćwiczeń jest więcej, podobnie jak samych szkolonych. Rok temu w koszarach stawiło się łącznie ponad 38 tysięcy rezerwistów, w tym roku wojsko zamierzało wezwać do jednostek ponad 50 tysięcy kolejnych. Plany szkoleniowe zweryfikowała jednak sytuacja epidemiczna w kraju, związana z COVID-19. Niezbędne szkolenia żołnierzy odbywały się w ograniczonym zakresie, a powołania rezerwistów na ćwiczenia do jednostek w ogóle wstrzymano.

 

REKLAMA

Ćwiczenia rezerwistów

Teraz MON chce powrócić do cyklicznych szkoleń. Na razie w trybie ochotniczym. Decyzję w tej sprawie podpisał minister Mariusz Błaszczak. Szef MON poinformował też o tym na Twitterze. – 15 czerwca ruszają ćwiczenia żołnierzy rezerwy – napisał minister obrony. Poza realnym wzmocnieniem armii ćwiczenia mają stać się ofertą wsparcia dla osób, które na skutek pandemii straciły pracę. Zgodnie bowiem z zaleceniem szefa MON, jako priorytetowe będą traktowane zgłoszenia od tych osób, których budżet domowy ucierpiał z powodu utraty zatrudnienia.

Decyzja zakłada, że ćwiczenia – w zależności od ich specyfiki – będą mogły trwać nieprzerwanie nawet 90 dni. – Okres szkolenia jest zależny od jego zaawansowania. Przeszkolenie podstawowe będzie krótsze, a to specjalistyczne potrwa około trzech miesięcy – informuje płk Joanna Klejszmit, rzecznik prasowa Sztabu Generalnego WP.

Przez cały okres ćwiczeń rezerwiści będą mogli liczyć na wynagrodzenie. W przypadku szeregowego wyniesie ono około 3,5 tysięcy miesięcznie, a im wyższy stopień, tym kwota ta będzie większa.

Zgodnie z informacjami Sztabu Generalnego, obowiązkowe ćwiczenia rezerwy mają zostać wznowione na początku września. Powołań mogą spodziewać się m.in. te osoby, które miały trafić do jednostek w marcu i kwietniu. W ćwiczeniach mają wziąć udział zarówno rezerwiści z wykształceniem cywilnym potrzebnym w armii, jak i żołnierze rezerwy, którzy mają szczególne, z punktu widzenia sił zbrojnych, umiejętności przydatne na specjalistycznych stanowiskach związanych z zabezpieczeniem łącznościowym, logistycznym, medycznym, a także z obsługą sprzętu bojowego.

Wojsko wznawia też szkolenia w ramach służby przygotowawczej. Oferta ta jest adresowana do tych, którzy dotąd nie mieli kontaktu z wojskiem. Tu także pierwszeństwo będą miały osoby, których sytuacja zawodowa w ostatnim czasie się pogorszyła. – Zainteresowani mogą liczyć na 1,2 tys. zł miesięcznie, 2,6 tys. na zakończenie służby i status żołnierza rezerwy, który otwiera drogę do służby w Wojsku Polskim – poinformował szef MON.

Osoby zainteresowane udziałem w ćwiczeniach rezerwy lub odbyciem służby przygotowawczej powinny się zgłosić do wojewódzkiego sztabu wojskowego lub wojskowej komendy uzupełnień.

Wojsko planuje też inne szkolenia mające na celu zasilenie rezerw polskiej armii. W lipcu i sierpniu odbędzie się szkolenie praktyczne Legii Akademickiej oraz klas mundurowych. – W zależności od liczby ochotników, którzy zgłoszą się do szkolenia wojskowego, oraz uwzględniając osoby planowane do powoływania w trybie obowiązkowym, maksymalna liczba przeszkolonych w 2020 roku rezerwistów może wynieść do 50 tys. Będzie ona uzależniona od długości trwania szkoleń – dodaje płk Klejszmit. 

Paulina Glińska

autor zdjęć: st. chor. sztab. Rafał Mniedło

dodaj komentarz

komentarze

~Zaq
1592208660
Ja mam 40 lat ui nie zamierzam brać udziału w żadnych szkoleniach rezerwy. 12-mcy zasadniczej i 45 szkoleń w rezerwie i wystarczy. niech biorą młodzież po szkołach im się bardziej przyda.
C6-66-FE-BD

Pięcioro laureatów sportowego plebiscytu „Polski Zbrojnej”
 
Andrzej Duda ponownie wybrany prezydentem RP
Mały Katyń pod Augustowem
F-16 kończą misję w Estonii
Weterani znów staną na macie
Online z mistrzami sportu
Wzmacnianie sojuszu polsko-amerykańskiego
Na WAT o cyberbezpieczeństwie
Krwawy Wołyń
Operator GROM, czyli żołnierz do zadań specjalnych
Brawurowe zagony motorowe
Minister Błaszczak dziękuje medykom
Poćwicz online z siedmioma sportsmenkami
MON dofinansuje mural o Bitwie Warszawskiej
Odznaka dla ratowników pola walki
„Karakal ’20”: wyzwanie w Nowej Dębie
Więcej celowników z PCO dla wojska
PGZ będzie obecna na MSPO
Rosyjskie zagrożenie w kosmosie
Polskie F-16 w ćwiczeniach „Ramstein Alloy 20”
Wojsko ma ofertę dla cywili
Amerykanie zredukują swój kontyngent w Niemczech
10 mln zł na zapomogi dla żołnierzy
Kolejne Groty dla wojska
Amerykanie odmładzają F-16
Czarna taktyka w kawalerii powietrznej
Wojsko przeciw wirusowi
Kawalerowie Orderu Krzyża Wojskowego, wystąp!
Powstaje Szkoła Podoficerska Logistyki
Emisariusz heroiczny
Baretki Orderu Krzyża Wojskowego
Kawalerzyści na Jeziorze Solińskim
Rakiety z Mesko w F-35
Orzeczenia lekarskie żołnierzy będą ważne dłużej
Żołnierze w sztafecie pomocy
„Defender” – pracowity poligon saperów
Na misjach święta inne niż zwykle
Poćwicz z mistrzami sportu wojskowego!
Lotnicy uratowali Wielką Brytanię
F-16 z Krzesin przebazowane do Łasku
Więcej pieniędzy dla żołnierzy na misjach
Pełne wynagrodzenie za kwarantannę
Polskie porty bardziej otwarte
Prezydent Andrzej Duda w Białym Domu
Komitet Wojskowy NATO o pandemii
Kraby w Bolesławcu
Miesiąc izolacji żołnierzy „Irini”
Dogrywka „Defendera”
Prezydent Duda jedzie do USA
Szkolenie wodne podhalańczyków
30 lat GROM-u – serwis okolicznościowy
Laserowa artyleria US Army
Ułańska szarża
W MON o polsko-słowackiej współpracy
„Wojownik Niezłomny” wśród terytorialsów
Ochotnicy na ratunek
Na WF-ie dokładniej ocenią wytrzymałość żołnierzy
Oficer jak biała karta...

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO