moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Fox już na wystawie

Zwiadowczego Humbera odkrytego na Sycylii przez polskich żołnierzy można już oglądać w Muzeum Broni Pancernej. Podczas II wojny światowej pojazd najpewniej służył w armii Andersa. Do Poznania trafił w czasie, gdy placówka była zamknięta z powodu epidemii COVID-19. Od kilku dni znów czeka na zwiedzających.

Odkrycia dokonano dwa lata temu. Na składowisku należącym do bazy Sigonella, jeden z żołnierzy PKW EU „Sophia” dostrzegł sylwetki dwóch pojazdów. Po wstępnym rekonesansie okazało się, że to najpewniej Humbery, które w czasie II wojny światowej służyły w armii Andersa. Żołnierze zabezpieczyli znalezisko. Wkrótce też ruszyły starania o pozyskanie pojazdów dla poznańskiego Muzeum Broni Pancernej. Ciągnęły się przez długie miesiące. Ostatecznie Włosi zgodzili się odstąpić Polsce jeden z wozów. W połowie maja na pokładzie wojskowego Herculesa trafił on do Wrocławia, stamtąd zaś transportem kołowym do poznańskiego muzeum.

 

REKLAMA

Jak zauważa szef placówki ppłk Tomasz Ogrodniczuk, ten pojazd to Fox, czyli kanadyjska wersja Humbera, który oryginalnie był budowany w Wielkiej Brytanii. Jego stan jednak nie był najlepszy. – Musieliśmy zdjąć zniszczone opony i odblokować mosty tak, żeby pojazd można było w ogóle przetoczyć. Potem rozprostowaliśmy błotniki i dokładnie go sobie obejrzeliśmy – opowiada ppłk Ogrodniczuk.

Wojenne losy Humbera wciąż jeszcze nie są dokładnie znane. Pancerz pokrywają warstwy rdzy i łuszczącej się farby. Trudno dostrzec na nim jakiekolwiek oznaczenia. – Z tabliczki znamionowej wynika, że pojazd został wyprodukowany w 1943 roku. Na razie wertujemy książki, próbując ustalić, w jakiej jednostce mógł służyć – zaznacza ppłk Ogrodniczuk. Wiele wskazuje, że był to 15 Pułk Ułanów. Taką przynależność mógłby sugerować słabo widoczny trójkąt na pancerzu drugiego z odkrytych na Sycylii pojazdów.

Humbery były skonstruowane z myślą o brytyjskich pułkach kawalerii pancernej. Szybko zaczęły z nich jednak korzystać także sojusznicze armie – kanadyjska, francuska, a także polska. Z taśm produkcyjnych zjechało w sumie 3,5 tysiąca tego typu pojazdów. Służyły one między innymi w Afryce i na południu Włoch. Na świecie do tej pory zachowało się ponad dwadzieścia tego typu maszyn. – Część znajduje się w muzeach, część w kolekcjach prywatnych. W Polsce nie było dotąd żadnego – przyznaje ppłk Ogrodniczuk.

Poznańskiego Foxa od kilku dni mogą już oglądać zwiedzający. W środę muzeum zostało otwarte po przeszło dwóch miesiącach przerwy spowodowanej epidemią COVID-19. Przez ten czas na terenie placówki funkcjonowało centrum logistyczno-załadunkowe, skąd wojska obrony terytorialnej kolportowały płyny dezynfekcyjne oraz środki ochronne do DPS-ów, żłobków oraz przedszkoli. Ponowne uruchomienie placówki uświetniła salwa z karabinów Humbera. – Z tej okazji pojazd został wyposażony w gazowe Browningi. W ten sposób chcieliśmy uczcić generałów Andersa i Maczka – podkreśla ppłk Ogrodniczuk. W maju przypada rocznica bitwy pod Monte Cassino, ale też zajęcie Wilhelmshaven przez maczkowców.

Pojazd przywieziony z Włoch będzie prezentowany przez najbliższe miesiące. – Na razie stoi na pożyczonych przez nas oponach. Staramy się o pozyskanie pieniędzy na jego renowację. Chcielibyśmy doprowadzić go do takiego stanu, by mógł jeździć, ale czeka nas przy nim jeszcze ogrom pracy – podsumowuje ppłk Ogrodniczuk.

Muzeum Broni Pancernej to wyjątkowa placówka. W swoich zbiorach ma kilkadziesiąt różnego typu pojazdów pancernych – od transporterów, przez haubice, aż po czołgi. Część pojazdów została sprowadzona z zagranicy – z Grecji, Portugalii oraz Norwegii. MBP (od pewnego czasu) jest oddziałem Muzeum Wojska Polskiego w Warszawie.

Łukasz Zalesiński

autor zdjęć: Muzeum Broni Pancernej, kmdr ppor Krzysztof Casta PKW IRINI

dodaj komentarz

komentarze


Kawalerzyści na Jeziorze Solińskim
 
Więcej celowników z PCO dla wojska
Wzmacnianie sojuszu polsko-amerykańskiego
Online z mistrzami sportu
Szkolenie wodne podhalańczyków
30 lat GROM-u – serwis okolicznościowy
Żołnierze w sztafecie pomocy
Operator GROM, czyli żołnierz do zadań specjalnych
Lotnicy uratowali Wielką Brytanię
F-16 z Krzesin przebazowane do Łasku
Na misjach święta inne niż zwykle
Poćwicz z mistrzami sportu wojskowego!
Oficer jak biała karta...
Czarna taktyka w kawalerii powietrznej
Wojsko przeciw wirusowi
Minister Błaszczak dziękuje medykom
Dogrywka „Defendera”
Kolejne Groty dla wojska
Mały Katyń pod Augustowem
Baretki Orderu Krzyża Wojskowego
„Defender” – pracowity poligon saperów
Powstaje Szkoła Podoficerska Logistyki
Polskie F-16 w ćwiczeniach „Ramstein Alloy 20”
Wojsko ma ofertę dla cywili
Krwawy Wołyń
„Karakal ’20”: wyzwanie w Nowej Dębie
Kraby w Bolesławcu
Pełne wynagrodzenie za kwarantannę
F-16 kończą misję w Estonii
10 mln zł na zapomogi dla żołnierzy
Prezydent Andrzej Duda w Białym Domu
Więcej pieniędzy dla żołnierzy na misjach
Amerykanie odmładzają F-16
Miesiąc izolacji żołnierzy „Irini”
Odznaka dla ratowników pola walki
Prezydent Duda jedzie do USA
Andrzej Duda ponownie wybrany prezydentem RP
Ochotnicy na ratunek
Weterani znów staną na macie
Rakiety z Mesko w F-35
MON dofinansuje mural o Bitwie Warszawskiej
Komitet Wojskowy NATO o pandemii
Kawalerowie Orderu Krzyża Wojskowego, wystąp!
Poćwicz online z siedmioma sportsmenkami
Ułańska szarża
Rosyjskie zagrożenie w kosmosie
W MON o polsko-słowackiej współpracy
Na WF-ie dokładniej ocenią wytrzymałość żołnierzy
Polskie porty bardziej otwarte
Pięcioro laureatów sportowego plebiscytu „Polski Zbrojnej”
„Wojownik Niezłomny” wśród terytorialsów
Na WAT o cyberbezpieczeństwie
Brawurowe zagony motorowe
Orzeczenia lekarskie żołnierzy będą ważne dłużej
Laserowa artyleria US Army
PGZ będzie obecna na MSPO
Amerykanie zredukują swój kontyngent w Niemczech
Emisariusz heroiczny

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO