moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Czek i wsparcie od lotników

W 56 Bazie Lotniczej w Inowrocławiu gen. dyw. pilot Jacek Pszczoła, inspektor sił powietrznych, wręczył mł. chor. Arkadiuszowi Żurkowskiemu, symboliczny czek na 27 tys. zł. To część z kwoty zebranej podczas aukcji charytatywnej na rzecz poszkodowanych na misji. Drugą osobą, która otrzyma od lotników 27 tys. zł, jest Rafał Stolarz, pracownik cywilny w DO RSZ.

Aukcja na rzecz żołnierzy i pracowników wojska, którzy zostali poszkodowani na misji odbyła się zimą podczas 25. Balu Lotników i Polskiej Obronności. Zorganizowała ją Fundacja Ludzie Lotnictwa. W akcję zaangażowały się osoby prywatne, ale tez instytucje. Gen. Jarosław Mika, dowódca generalny rodzajów sił zbrojnych, przekazał replikę noża szturmowego Fairbairn&Sykes z wyposażenia Polskich Sił Zbrojnych na Zachodzie. Gen. dyw. Tomasz Piotrowski, dowódca operacyjny, podarował zestaw do cygar, a gen. dyw. pil. Jacek Pszczoła, inspektor sił powietrznych DGRSZ, model samolotu F-35A. Jak przypomina przedstawiciel Fundacji, płk w st. spoczynku Janusz Chwiejczak, na aukcji można było także wylicytować m.in. voucher na szkolenie na symulatorze lotów samolotu CASA-295M, lot szybowcem, skok spadochronowy z instruktorem w systemie tandem czy lot ze znanym zespołem akrobatycznym „Żelazny”. W sumie udało się zebrać 54 tysiące złotych.

 

REKLAMA

Teraz w 56 Bazie Lotniczej w Inowrocławiu odbyła się – skromna ze względu na zagrożenie epidemiczne – uroczystość przekazania symbolicznego czeku pierwszemu beneficjentowi. Mł. chor. Arkadiusz Żurkowski, podziękował za wsparcie udzielone przez lotników. Na XII zmianie PKW Afganistan otarł się o śmierć. – To był 17. rok mojej służby w wojsku. W 2012 roku podczas misji w Afganistanie śmigłowiec, którym leciałem, został ostrzelany – wspominał. Poważnie ranny trafił od razu do szpitala, ale czekała go amputacja prawej nogi na wysokości połowy uda. Miał też paraliż czterokończynowy Na nowo musiał się nauczyć mówić, czytać i chodzić. Po dwóch latach rehabilitacji znów założył mundur. Jak przyznaje, do dziś odczuwa silne bóle fantomowe. Pomagają masaże i zabiegi fizjoterapeutyczne. Obecnie mł. chor. Żurkowski pełni służbę jako podoficer sztabowy w zespole inżynieryjno-lotniczym w 56 Bazie Lotniczej.

Mł. chor. Arkadiusz Żurkowski.

Podczas spotkania w Inowrocławiu wręczono pierwszy czek, drugi – również w wysokości 27 tys. zł – trafi niedługo do Rafała Stolarza, pracownika cywilnego w DO RSZ. – Byłem zaskoczony, gdy dowiedziałem się, że Fundacja Ludzie Lotnictwa chce wesprzeć finansowo moją rehabilitację. Nie spodziewałem się, że ktoś o mnie pomyśli – przyznaje weteran poszkodowany. W 2011 roku Rafał Stolarz był doradcą ds. bezpieczeństwa na misji w Afganistanie. Przeżył wybuch 200-kilogramowego improwizowanego ładunku, ale doznał poważnych obrażeń wielonarządowych. Miał złamany kręgosłup, wyrwane mięśnie w lewym udzie, rany ręki, uszkodzoną szczękę, złamane żebra i pękniętą śledzionę. Ponad rok spędził w szpitalu, przeszedł dziesiątki operacji. Leczy się on także neurologicznie i okulistycznie. – Mam orzeczony 87,5 proc. uszczerbku na zdrowiu. Na leczenie i rehabilitację jestem skazany do końca życia. Średnio co pół roku konieczna jest kolejna operacja – mówi i dodaje: Być może pieniądze szczęścia nie dają, ale na pewno pomagają takim osobom jak ja.

Małgorzata Schwarzgruber

autor zdjęć: Mariusz Bolewicki

dodaj komentarz

komentarze


Emisariusz heroiczny
 
MON dofinansuje mural o Bitwie Warszawskiej
Poćwicz z mistrzami sportu wojskowego!
Czarna taktyka w kawalerii powietrznej
Krwawy Wołyń
Kawalerowie Orderu Krzyża Wojskowego, wystąp!
„Karakal ’20”: wyzwanie w Nowej Dębie
Lotnicy uratowali Wielką Brytanię
30 lat GROM-u – serwis okolicznościowy
Komitet Wojskowy NATO o pandemii
Na WF-ie dokładniej ocenią wytrzymałość żołnierzy
Szkolenie wodne podhalańczyków
Więcej pieniędzy dla żołnierzy na misjach
Orzeczenia lekarskie żołnierzy będą ważne dłużej
Na WAT o cyberbezpieczeństwie
Wzmacnianie sojuszu polsko-amerykańskiego
„Defender” – pracowity poligon saperów
Brawurowe zagony motorowe
Weterani znów staną na macie
Poćwicz online z siedmioma sportsmenkami
Polskie F-16 w ćwiczeniach „Ramstein Alloy 20”
Kolejne Groty dla wojska
Ułańska szarża
Laserowa artyleria US Army
Ochotnicy na ratunek
Minister Błaszczak dziękuje medykom
„Wojownik Niezłomny” wśród terytorialsów
Amerykanie zredukują swój kontyngent w Niemczech
Mały Katyń pod Augustowem
W MON o polsko-słowackiej współpracy
F-16 kończą misję w Estonii
Na misjach święta inne niż zwykle
Dogrywka „Defendera”
Rakiety z Mesko w F-35
Kraby w Bolesławcu
Więcej celowników z PCO dla wojska
Andrzej Duda ponownie wybrany prezydentem RP
Pełne wynagrodzenie za kwarantannę
Odznaka dla ratowników pola walki
Pięcioro laureatów sportowego plebiscytu „Polski Zbrojnej”
Baretki Orderu Krzyża Wojskowego
Oficer jak biała karta...
Prezydent Andrzej Duda w Białym Domu
Wojsko ma ofertę dla cywili
Kawalerzyści na Jeziorze Solińskim
Rosyjskie zagrożenie w kosmosie
PGZ będzie obecna na MSPO
Wojsko przeciw wirusowi
10 mln zł na zapomogi dla żołnierzy
Polskie porty bardziej otwarte
Prezydent Duda jedzie do USA
Powstaje Szkoła Podoficerska Logistyki
Amerykanie odmładzają F-16
Online z mistrzami sportu
Żołnierze w sztafecie pomocy
Operator GROM, czyli żołnierz do zadań specjalnych
Miesiąc izolacji żołnierzy „Irini”
F-16 z Krzesin przebazowane do Łasku

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO