moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Akademia Marynarki Wojennej będzie większa

Sześć sal wykładowych, audytorium na 70 osób, a także 200 miejsc noclegowych dla kadry sił zbrojnych i podchorążych ostatnich roczników – tak będzie wyglądał nowy budynek Akademii Marynarki Wojennej, który powstanie do 2023 roku. Rozbudowa uczelni jest konieczna, ponieważ rośnie liczba studentów. Koszt wyniesie 55 mln złotych.

Na zdjęciu projekt budynku AMW firmy Kowalski Architekci Sp. z o.o. z Gdyni.

Siedziba Akademii Marynarki Wojennej znajduje się w gdyńskiej dzielnicy Oksywie. – Teren, który zajmujemy jest na tyle duży, że z powodzeniem pomieści jeszcze jeden budynek. Stanie on w sąsiedztwie dwóch istniejących już akademików – wyjaśnia Marek Drygas, kanclerz uczelni i dodaje, że będzie to obiekt wielofunkcyjny. Na kilku piętrach zostanie urządzona kuchnia i stołówka dla 300 osób, sześć sal wykładowych oraz cztery szkoleniowe, audytorium dla 70 słuchaczy, sala konferencyjna oraz oficerska mesa, wreszcie 150 jedno- i dwuosobowych pokoi. Skorzystają z nich zarówno podchorążowie najstarszych roczników, jak i oficerowie sił zbrojnych, którzy przyjadą na uczelnię, by wziąć udział w specjalistycznych kursach. Koszt budowy to 55 mln złotych. – W całości sfinansuje go Ministerstwo Obrony Narodowej – informuje kanclerz.

Inwestycja faktycznie już ruszyła. – Rozstrzygnęliśmy konkurs na koncepcję architektoniczną. Przedstawiciele zwycięskiej firmy otrzymają nagrodę finansową, ale też zaproszenie do opracowania dokumentacji projektowo-kosztorysowej. Umowę podpiszemy w poniedziałek – tłumaczy Drygas. Sama budowa powinna rozpocząć się w najbliższych miesiącach. – Chcemy, aby budynek był gotowy w początkach 2023 roku – zaznacza kanclerz.

REKLAMA

Dlaczego uczelnia zdecydowała się na rozbudowę? – Powodem jest rosnąca liczba podchorążych – przyznaje kmdr por. Wojciech Mundt, rzecznik AMW. – W ostatnich latach resort obrony konsekwentnie zwiększał limity miejsc na studia wojskowe. Jeszcze trzy lata temu przyjęliśmy 110 osób. W nowym roku akademickim studia rozpocznie 130 nowych podchorążych. Dla porównania, na piątym roku mamy ich obecnie przeszło 20 – wylicza rzecznik. Pula miejsc rośnie, ponieważ potrzeba kadr, które zastąpiłyby odchodzących do cywila marynarzy, ale też dlatego, że AMW kształci już nie tylko na potrzeby marynarki wojennej. – Ubiegłoroczni absolwenci trafiali też do innych rodzajów sił zbrojnych, choć oczywiście nadal jesteśmy przede wszystkim uczelnią morską – zastrzega kmdr por. Mundt.

Na zdjęciu projekt budynku AMW firmy Kowalski Architekci Sp. z o.o. z Gdyni.

Akademia poszerza też ofertę szkoleniową dla oficerów polskiej armii. Z myślą o nich prowadzone są między innymi kursy językowe. – Powoli zaczyna nam brakować sal wykładowych i miejsc noclegowych. Problemem staje się także żywienie – przyznaje kanclerz. – Zgodnie z przepisami jesteśmy zobowiązani zapewnić całodzienne wyżywienie nie tylko podchorążym, ale też uczestnikom szkoleń. Stara stołówka była przeznaczona do obsłużenia 450 osób, tymczasem już w tym roku mamy ich 600. Musimy się wspomagać zewnętrznym cateringiem. Tymczasem zależy nam na utrzymaniu wysokich standardów. Nasza uczelnia zawsze słynęła nie tylko z wysokiego poziomu dydaktycznego, lecz także z zaplecza socjalnego – podkreśla Drygas.

AMW to jedyna w Polsce uczelnia, która kształci przyszłych oficerów marynarki wojennej. W tej chwili studiuje na niej kilkuset podchorążych. Do tego dochodzą 2,3 tys. studentów cywilnych różnych specjalności. Akademia prowadzi też studia podyplomowe i różnego typu specjalistyczne kursy.

Łukasz Zalesiński

autor zdjęć: Kowalski Architekci Sp. z o.o.

dodaj komentarz

komentarze

~ar-16
1591874340
Po coz jest nowy budynek i Akademia Marynarki Wojennej .Bo w III RP nie itnieje Marynarka Wojenna . Zostala zniszczona dokumentnie .
08-FF-15-20

Kawalerzyści na Jeziorze Solińskim
 
PGZ będzie obecna na MSPO
MON dofinansuje mural o Bitwie Warszawskiej
Żołnierze w sztafecie pomocy
16 sekund Liberatora
Weterani znów staną na macie
Groty z granatnikiem
Wojsko przeciw wirusowi
Prezydent Andrzej Duda w Białym Domu
Prezydent Duda jedzie do USA
Lotnicy uratowali Wielką Brytanię
Poćwicz z mistrzami sportu wojskowego!
Ogromne zainteresowanie Soną
Amerykanie odmładzają F-16
Ofensywa Tuchaczewskiego
Orzeczenia lekarskie żołnierzy będą ważne dłużej
Wojsko ma ofertę dla cywili
10 mln zł na zapomogi dla żołnierzy
Polskie porty bardziej otwarte
F-16 kończą misję w Estonii
Polskie F-16 w ćwiczeniach „Ramstein Alloy 20”
Współzawodnictwo rozwija
Informacja Prasowa
Kawalerowie Orderu Krzyża Wojskowego, wystąp!
Kolejne Groty dla wojska
W MON o polsko-słowackiej współpracy
Na WF-ie dokładniej ocenią wytrzymałość żołnierzy
Poćwicz online z siedmioma sportsmenkami
Rosyjskie zagrożenie w kosmosie
Nowa strategia z podpisem prezydenta
Komitet Wojskowy NATO o pandemii
Fordy, a nie Nissany
Zbiegowie z innego świata
Więcej pieniędzy dla żołnierzy na misjach
Powstaje Szkoła Podoficerska Logistyki
Rakiety z Mesko w F-35
Wzmacnianie sojuszu polsko-amerykańskiego
„Defender” – pracowity poligon saperów
Ochotnicy na ratunek
Baretki Orderu Krzyża Wojskowego
Zostań w domu i czytaj „Polskę Zbrojną”
Na WAT o cyberbezpieczeństwie
Pełne wynagrodzenie za kwarantannę
„Karakal ’20”: wyzwanie w Nowej Dębie
Na misjach święta inne niż zwykle
Przysięga podkarpackich terytorialsów
Szef MON w Żelaznej Dywizji
Miesiąc izolacji żołnierzy „Irini”
Amerykanie zredukują swój kontyngent w Niemczech
Brawurowe zagony motorowe
Powstaną kolejne strzelnice
Minister Błaszczak dziękuje medykom
Kraby w Bolesławcu
Most do współpracy
Online z mistrzami sportu
Laserowa artyleria US Army
„Wojownik Niezłomny” wśród terytorialsów
Pięcioro laureatów sportowego plebiscytu „Polski Zbrojnej”
Czarna taktyka w kawalerii powietrznej
Ułańska szarża

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO