moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Prostowanie paragrafów dla weteranów

„Poradnik weterana” jest adresowany do weteranów-żołnierzy oraz weteranów-pracowników resortu obrony narodowej. Chcemy ich wspierać w poszukiwaniu informacji dotyczących przysługujących im uprawnień – mówi płk Szczepan Głuszczak, dyrektor Centrum Weterana Działań poza Granicami Państwa.

Poprzedni poradnik, który miał ułatwić uczestnikom zagranicznych operacji poruszanie się w gąszczu prawnych przepisów, pochodzi z 2012 roku. Od tego czasu wiele się zmieniło. Przyjęta w 2011 roku ustawa o weteranach działań poza granicami państwa została w 2019 roku znowelizowana, a poszkodowani na misjach otrzymali nowe uprawnienia. Część rozporządzeń ministra obrony narodowej do znowelizowanej ustawy jest jeszcze procedowana.

Poradnik jest napisany prostym językiem. Podczas jego redagowania uwzględniliśmy opinie weteranów, którzy w ostatnich latach zwracali się do nas z różnymi pytaniami – mówi Mariusz Pogonowski, kierownik Zespołu Wsparcia Weteranów w Centrum Weterana.

REKLAMA

Jest on adresowany do tych, którzy mają status weterana lub weterana poszkodowanego. Podzielony został na kilka działów, w których są omawiane najważniejsze uprawnienia przysługujące tym, którzy służyli za granicą. Weterani dowiedzą się między innymi, jakie mają uprawnienia pracownicze, kiedy przysługuje im pomoc psychologiczna, a kiedy mogą jechać na turnus leczniczo-profilaktyczny. Natomiast weterani poszkodowani przeczytają w poradniku o zagwarantowanych im świadczeniach opieki zdrowotnej oraz przysługujących dodatkach. Poznają także zasady, na jakich są dofinansowywane dla nich studia oraz dowiedzą się, na jakiej podstawie mogą pojechać na turnus readaptacyjno-kondycyjny.

Jestem przekonany, że nasz poradnik odpowie na wszelkie pytania związane z uprawnieniami weteranów i weteranów poszkodowanych, jakie gwarantuje im ustawa o weteranach – twierdzi st. sierż. Janusz Raczy, podoficer sztabowy Zespołu Wsparcia Weteranów.

W wielu miejscach w poradniku podano interaktywne linki do wzorów dokumentów, które należy złożyć, by na przykład uzyskać status weterana czy weterana poszkodowanego lub dodatek finansowy, a także otrzymać zapomogę czy dofinansowanie do nauki. Poradnik zawiera również wykaz ustaw i rozporządzeń, które dotyczą weteranów i weteranów poszkodowanych.

– Taki poradnik jest bardzo potrzebny, bo w jednym miejscu zebrano wszystkie niezbędne nam przepisy – ocenia Tomasz Kloc, prezes Stowarzyszenia Rannych i Poszkodowanych w Misjach poza Granicami Kraju. Mimo że ustawa została przyjęta przed dziewięciu laty, nadal do Stowarzyszenia zgłaszają się żołnierze, którzy nie znają jej przepisów i nie wiedzą, jak uzyskać status weterana. Pytają także o uprawnienia, jakie wówczas uzyskają. Tomasz Kloc zwraca uwagę, że obecnie podczas zagranicznych operacji także zdarzają się wypadki i kolejni żołnierze otrzymują status weterana poszkodowanego.

– Pod koniec roku chcemy wydać poradnik w wersji papierowej. Zależy nam na konstruktywnej krytyce weteranów, co dodać do tej publikacji. Czekamy na ich opinie. Im więcej uwag zgłoszą do poradnika, tym lepiej będzie im potem służył – podkreśla Mariusz Pogonowski.

Poradnik przygotowało Centrum Weterana we współpracy z Departamentem Spraw Socjalnych oraz Departamentem Wojskowej Służby Zdrowia MON.

Małgorzata Schwarzgruber

autor zdjęć: st. chor. sztab. Adam Roik

dodaj komentarz

komentarze


Most do współpracy
 
Nowa strategia z podpisem prezydenta
Kolejne Groty dla wojska
Rosyjskie zagrożenie w kosmosie
Ofensywa Tuchaczewskiego
Amerykanie odmładzają F-16
16 sekund Liberatora
Online z mistrzami sportu
Minister Błaszczak dziękuje medykom
Współzawodnictwo rozwija
„Defender” – pracowity poligon saperów
Wzmacnianie sojuszu polsko-amerykańskiego
Wojsko przeciw wirusowi
Kawalerzyści na Jeziorze Solińskim
Poćwicz z mistrzami sportu wojskowego!
F-16 kończą misję w Estonii
Fordy, a nie Nissany
„Wojownik Niezłomny” wśród terytorialsów
Informacja Prasowa
W MON o polsko-słowackiej współpracy
Pięcioro laureatów sportowego plebiscytu „Polski Zbrojnej”
Komitet Wojskowy NATO o pandemii
Na WAT o cyberbezpieczeństwie
Weterani znów staną na macie
Miesiąc izolacji żołnierzy „Irini”
Kawalerowie Orderu Krzyża Wojskowego, wystąp!
Żołnierze w sztafecie pomocy
Ochotnicy na ratunek
Polskie F-16 w ćwiczeniach „Ramstein Alloy 20”
MON dofinansuje mural o Bitwie Warszawskiej
Laserowa artyleria US Army
Wojsko ma ofertę dla cywili
„Karakal ’20”: wyzwanie w Nowej Dębie
Brawurowe zagony motorowe
Kraby w Bolesławcu
Pełne wynagrodzenie za kwarantannę
Powstaną kolejne strzelnice
Baretki Orderu Krzyża Wojskowego
Polskie porty bardziej otwarte
Poćwicz online z siedmioma sportsmenkami
Lotnicy uratowali Wielką Brytanię
Prezydent Duda jedzie do USA
Przysięga podkarpackich terytorialsów
Szef MON w Żelaznej Dywizji
PGZ będzie obecna na MSPO
Czarna taktyka w kawalerii powietrznej
Prezydent Andrzej Duda w Białym Domu
Zostań w domu i czytaj „Polskę Zbrojną”
Orzeczenia lekarskie żołnierzy będą ważne dłużej
Groty z granatnikiem
Powstaje Szkoła Podoficerska Logistyki
10 mln zł na zapomogi dla żołnierzy
Rakiety z Mesko w F-35
Na misjach święta inne niż zwykle
Ułańska szarża
Zbiegowie z innego świata
Na WF-ie dokładniej ocenią wytrzymałość żołnierzy
Ogromne zainteresowanie Soną
Amerykanie zredukują swój kontyngent w Niemczech
Więcej pieniędzy dla żołnierzy na misjach

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO