moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Weterani w pasiece

To pierwszy taki projekt w Polsce. Weterani misji zagranicznych dowiedzą się, jak opiekować się pszczołami, a także zostać producentem miodu. Pszczelarstwo może się stać nowym hobby dla byłych żołnierzy i swoistą formą terapii po trudnych doświadczeniach z misji. A niewykluczone, że w przyszłości – dodatkowym źródłem dochodu. Projekt organizuje Centrum Weterana Działań poza Granicami Państwa i Fundacja „Bliżej Pszczół”.

Skąd tak niecodzienny pomysł? – Opieka nad pszczołami pomaga weteranom zwalczać stres i radzić sobie z traumatycznymi przeżyciami. Systematyczność i wyciszenie potrzebne przy hodowli pszczół działają terapeutycznie – mówi Natalia Grzeszczuk, psycholog Centrum Weterana Działań poza Granicami Państwa w Warszawie i koordynator projektu „Weterani dla pszczół – pszczoły dla weteranów”. Centrum przygotowało projekt wspólnie z Fundacją „Bliżej Pszczół” ze Złotokłosu koło Warszawy. – Do pomysłu zorganizowania warsztatów zainspirowały nas doświadczenia amerykańskie – tłumaczy Elwira Trytek z Fundacji. Tamtejsze badania pokazały, że hodowla pszczół dobrze wpływa na żołnierzy, relaksuje ich. Dziś pszczelarstwo jest w armii USA popularne, organizowane są kursy dla weteranów i żołnierzy, a ule stoją w niektórych wojskowych bazach!

– Udział w naszym w projekcie to nowy pomysł na pasję, sposób na spędzanie razem czasu i integrację środowiska. Ale także szansa podjęcia się trudnego, lecz niebanalnego zajęcia – podkreśla psycholog. Dodaje, że wiedza o hodowli pszczół może w przyszłości przydać się w znalezieniu nowego źródła dochodu.

Lista chętnych na kurs jest już zamknięta, a zainteresowanie przekroczyło oczekiwania organizatorów. – Planowaliśmy 30 miejsc, zgłosiło się dwukrotnie więcej osób. Na szczęście fundacja obiecała, że zorganizuje szkolenie dla wszystkich – zapewnia psycholog. Dodaje, że to pierwsze takie warsztaty w Polsce, ale organizatorzy liczą na to, iż w przyszłym roku projekt będzie kontynuowany.

Jak będzie wyglądał kurs? Weteranów czeka 40 godzin szkolenia. Będą mieli zajęcia teoretyczne oraz warsztaty prowadzone przez Fundację. Wykłady w formie webinariów potrwają od początku lipca do grudnia. Uzupełnią je trzy kilkugodzinne spotkania w pasiecie w Złotokłosie. – Pokażemy uczestnikom projektu, jak wygląda współczesne pszczelarstwo, jakie są typy uli, jak się zajmować pszczołami, jak funkcjonuje pszczela rodzina, jakie prace przy ulach trzeba wykonać, jaki sprzęt jest potrzeby, jak przeprowadzać miodobranie… – wymienia Trytek.


Grafika: Centrum Weterana Działań poza Granicami Państwa

Jednym z kursantów będzie kpr. Marcin Pikula z 4 Zielonogórskiego Pułku Przeciwlotniczego, weteran VIII zmiany PKW w Afganistanie. – Jakiś czas temu zainteresowałem się pszczelarstwem, dziś mam cztery ule i dzięki prowadzeniu pasieki i dbaniu o pszczoły zapominam o ciężkich przeżyciach na misjach, wyciszam się. A zbiory własnego miodu to ogromna radość – opowiada kpr. Pikula. Weteran liczy na to, że na zajęciach dowie się więcej o hodowli pszczół i rozwinie swoją pasiekę. – Taki kurs to dobry pomysł na aktywizację weteranów, a jednocześnie wsparcie rozwoju pszczelarstwa, w czasie gdy pszczoły coraz bardziej są zagrożone wyginięciem – dodaje weteran.

Projekt uzyskał dotację Mazowieckiego Urzędu Wojewódzkiego dla organizacji pozarządowych w ramach programu „Propagowanie rolnictwa ekologicznego oraz upowszechnienie roli pszczół w środowisku naturalnym”.

Anna Dąbrowska

autor zdjęć: Fundacja Bliżej Pszczół

dodaj komentarz

komentarze


Świętuj razem z żołnierzami!
 
Żeglarki na kursie po medal
Żołnierze bez testów z WF-u
Co ze sprawdzianem z WF?
Żeglarki wciąż liderkami, szóste miejsce pływaka
Javelin gwarantuje skuteczność
Kontyngent do zmiany
Course on Diplomacy
Chorwaci uczą się od polskich pilotów
Świat skacze w otchłań
Psy (w) WOT
Polak najlepszym podoficerem NATO
BohaterON - wyślij kartkę do powstańca
NATO Andersa
GROM, czyli gotowi ratować życie
Szczyt NATO w Brukseli – punkt zwrotny dla Sojuszu
Wojsko pomaga powodzianom w Małopolsce
Afghanistan: Going Back Home
Pamięci kobiet z powstania warszawskiego
Wyścig zbrojeń nie ustaje
Szczyt NATO o zagrożeniach dla bezpieczeństwa
Terytorialsi pomagają poszkodowanym w powodziach
Mamy złoto! Rewelacyjny bieg sztafety mieszanej
Gotowi do przepraw i pomocy powodzianom
UE o wspólnym bezpieczeństwie
„Projekt Wojownik”, czyli skok do basenu
Dwa zwycięstwa zapaśnika
„Kobra ’21”, czyli rozpoznanie specjalsów
Lider po amerykańsku
Sikorski–Majski, czyli układ, który uratował Sybiraków
Polacy blisko podium, ale bez medalu
Ruszyli do walki o naszą przyszłość
Powstanie było czymś niezwykłym
Legioniści w drodze po oficerskie gwiazdki
Wilki znów na Mazurach
Polskie F-16 gotowe na Islandię
Nagroda nie tylko od dowódcy
Afganistan. Czas wracać do domu
Janina Takajszwili, zakonspirowana całe życie
Abrams – czołg niepokonany w walce
Abramsy dla 1 Brygady
Kurs na dyplomację
Umowa na Mieczniki podpisana
Pancerniacy ruszają na Łotwę
Poligon na miarę XXI wieku
Zaalarmować świat, poświęcając siebie
Wioślarki wywalczyły pierwszy medal w Tokio
Rozwój i wyzwania wojskowej logistyki
Czekamy na pierwszy medal w Tokio
Military Doctor 2021
Będzie więcej szkoleń z pierwszej pomocy
Szczyt NATO już w poniedziałek
Rusza PKW Islandia
V-2 leci do aliantów
Nowe książeczki wojskowe
Polscy żołnierze polecą na Islandię
NATO ćwiczy w Gruzji

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO