moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Byli specjalsi mogą wracać do służby

Jesteś byłym żołnierzem wojsk specjalnych, ale chciałbyś wrócić do służby? Teraz jest to możliwe. Dowództwo Komponentu Wojsk Specjalnych rozpoczęło kampanię „Powrót do służby”. Jest ona skierowana przede wszystkim do emerytowanych żołnierzy tego rodzaju sił zbrojnych. Dodatkowo w szeregi specjalsów mogą wstąpić także byli żołnierze jednostek konwencjonalnych. Dotyczy to m.in. ratowników medycznych i informatyków.

– Wojska specjalne cały czas się rozwijają, dlatego poszukujemy ludzi świetnie wyszkolonych, z wysokimi kwalifikacjami. Chcemy też wyjść naprzeciw tym, którzy myślą o powrocie do zawodowej służby wojskowej – mówi płk Ryszard Jankowski, rzecznik prasowy Dowództwa Komponentu Wojsk Specjalnych w Krakowie. To właśnie tam opracowano założenia programu „Powrót do służby”. Oferta skierowana jest do specjalsów, którzy od przynajmniej 12 miesięcy są już na emeryturze. – Wielu żołnierzy zdecydowało się na odejście do cywila zbyt pochopnie. Niektórzy przyznają, że brakuje im wojska i adrenaliny, jaką dawała praca w jednostkach specjalnych. Chcieliby ponownie założyć mundur. Jeżeli więc pośród naszych rezerwistów są tacy, którzy rozważają powrót do armii, to jest to dobry moment – dodaje oficer.

Emerytowanym żołnierzom Dowództwo Komponentu WS stawia jednak wysokie wymagania. Kandydaci muszą być sprawni fizycznie, zmotywowani i dyspozycyjni. Żołnierze, którzy będą ubiegać się o miejsce w zespole bojowym, nie mogą mieć więcej niż 37 lat, na stanowiska zabezpieczające mogą aplikować najwyżej 40-latkowie, a pracę w sztabie dostaną ci, którzy nie przekroczyli 50.

REKLAMA

Osoby zainteresowane powrotem do czynnej służby wojskowej muszą wypełnić ankietę (znajduje się ona na stronie internetowej DKWS) i przesłać ją na adres krakowskiego dowództwa. Wybrani kandydaci wezmą udział w procesie rekrutacyjnym. – Nie będziemy stosować żadnej taryfy ulgowej. Ktoś, kto ubiega się o powrót do służby, musi prezentować taki sam poziom, jak ci, którzy cały czas służą w naszych szeregach – przyznaje rzecznik DKWS. – Dlatego też w pierwszej kolejności kandydaci będą musieli zaliczyć egzamin sprawnościowy zgodnie z normami obowiązującymi w wojskach specjalnych, oczywiście w ramach swojej normy wiekowej – dopowiada płk Jankowski.

Kandydatów będą czekać także badania psychologiczne oraz rozmowa kwalifikacyjna. Emerytowani żołnierze, którzy zdadzą wszystkie testy, zostaną przywróceni do służby, ale o tym, gdzie będą ją pełnić, zdecyduje dowódca wojsk specjalnych. – Dotychczas emerytowani żołnierze chcąc wrócić do służby, aplikowali bezpośrednio do jednostek wojskowych, ale w naszej ocenie nie było to optymalne rozwiązanie dla wojsk specjalnych. Teraz będziemy zgodnie z potrzebami jednostek i kwalifikacjami żołnierza wskazywać miejsce służby – wyjaśnia płk Jankowski. Służbę będą mogli pełnić zarówno w Dowództwie KWS, w GROM-ie, Jednostce Wojskowej Komandosów, Agacie, Nilu i Formozie.

To jednak nie wszystko. Specjalsi do wstąpienia w swoje szeregi zachęcają także byłych żołnierzy wojsk konwencjonalnych. Dotyczy to jednak wybranych specjalności wojskowych. Oferta skierowana jest przede wszystkim do ratowników medycznych i lekarzy, informatyków i łącznościowców, saperów, a także specjalistów z zakresu obrony przed bronią masowego rażenia oraz specjalistów od ochrony informacji niejawnych. Kandydaci spoza WS będą musieli przejść selekcję lub kwalifikację.

Magdalena Kowalska-Sendek

autor zdjęć: Michał Niwicz

dodaj komentarz

komentarze


Wojsko przeciw wirusowi
 
Poćwicz z mistrzami sportu wojskowego!
Miesiąc izolacji żołnierzy „Irini”
Kierunek: misja
Na misjach święta inne niż zwykle
Przeciwlotnicy w drodze do USA
Pięcioro laureatów sportowego plebiscytu „Polski Zbrojnej”
Rusza praktyczny etap Legii Akademickiej
Służba przygotowawcza, czyli krok bliżej armii
Ruszyła budowa muzeum w Ossowie
Skok na głęboką wodę
Posłowie o przyczynach tragedii z 10 kwietnia
Trwała odporność terytorialsów
10 mln zł na zapomogi dla żołnierzy
Komuniści przeciwko legendzie Generała
Bon turystyczny także w wojsku
Czarne berety biorą odwet za Warszawę
F-16 kończą misję w Estonii
Nowoczesny trał konstruktorów z Gdyni
„Wojownik Niezłomny” wśród terytorialsów
Poćwicz online z siedmioma sportsmenkami
Więcej celowników z PCO dla wojska
Na WF-ie dokładniej ocenią wytrzymałość żołnierzy
Super Warrior w GROM-ie
Tak się zostaje prymusem
Innowacyjne rozwiązania dla wojska
Pancerniacy z Teksasu ćwiczą w Drawsku
Pełne wynagrodzenie za kwarantannę
Military Doctor 2020 – z kliniki na pole walki
Amerykanie znów w Drawsku
Mobility: specjaliści od pojazdów bojowych
Zanurkować i wymknąć się śmierci…
Szarża „Hallerczyka”
Chłopiec, który przyniósł śmierć
Polsko-amerykańska współpraca
Ukraiński kurs na Zachód
Uroczystości na Westerplatte przygotuje wojsko
Więcej pieniędzy dla żołnierzy na misjach
Strzelnice dla terytorialsów
Międzynarodowy Trybunał Wojskowy – przełom w światowym sądownictwie
Amerykanie odmładzają F-16
Online z mistrzami sportu
Laserowa artyleria US Army
Świętuj z żołnierzami
Polskie F-16 w ćwiczeniach „Ramstein Alloy 20”
F-16 z Krzesin przebazowane do Łasku
Chemicy do zadań specjalnych
Sprawdzony sojusznik
Dawny „Sokół” dostanie drugie życie
Orzeczenia lekarskie żołnierzy będą ważne dłużej
W MON o polsko-słowackiej współpracy
Wzmacnianie sojuszu polsko-amerykańskiego
Druga kadencja prezydenta Dudy
Polskie porty bardziej otwarte
Nowi generałowie na Święto Wojska Polskiego
Dla odważnych i walecznych
McCarthy: Żołnierze USA w Polsce zwiększają bezpieczeństwo całego regionu
30 lat GROM-u – serwis okolicznościowy
Komitet Wojskowy NATO o pandemii

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO