moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
F-16 z Krzesin przebazowane do Łasku

Samoloty F-16 stacjonujące na co dzień w 31 Bazie Lotnictwa Taktycznego zostały przebazowane do bliźniaczej jednostki w Łasku. Powodem przeprowadzki jest remont drogi startowej, dróg kołowania i płaszczyzn postojowych w Krzesinach. Prace konserwacyjne potrwają półtora miesiąca. W drugiej połowie sierpnia podpoznańskie lotnisko zostanie ponownie otwarte.

– Samoloty F-16 z 31 Bazy Lotnictwa Taktycznego z Krzesin wylądowały już w Łasku, na terenie bliźniaczej jednostki wyposażonej w wielozadaniowe myśliwce. Będą stacjonowały tu półtora miesiąca – mówi kpt. Anna Issel, rzecznik prasowy 2 Skrzydła Lotnictwa Taktycznego. Oznacza to, że w najbliższych tygodniach to z Łasku w województwie łódzkim wykonywane będą wszystkie operacje lotnicze polskich „efów”.

Powodem przeprowadzki jest planowany przegląd infrastruktury lotniskowej w podpoznańskiej jednostce. Sprawdzone zostaną: pas startowy o długości 2500 metrów, drogi kołowania i centralne płaszczyzny postojowe samolotów. – Droga startowa wymaga konserwacji. Trzeba usunąć wszelkiego rodzaju pęknięcia betonu, uszczerbki i odpryski, uzupełnić szczeliny dylatacyjne. Malowane będą także linie oraz płaskie oznaczenia drogi startowej i kołowania – mówi mjr Krzysztof Terzyk z 31 Bazy w Krzesinach. – Wykonana zostanie również hydrofobizacja, czyli zabiegi uszczelniające, dzięki którym woda nie będzie wnikała wewnątrz pasa startowego – dodaje oficer. Major Terzyk informuje ponadto, że na czas remontu, czyli do około 20 sierpnia, lotnisko w Krzesinach będzie zamknięte. Jak wyjaśnia rzeczniczka 2 Skrzydła, konserwacja pasa startowego to standardowa procedura. Ostatnie tego typu prace prowadzone w Krzesinach były cztery lata temu.

Do Łasku z Krzesin poleciały niemal wszystkie samoloty F-16 oraz ok. 120 żołnierzy, to piloci, nawigatorzy i technicy. – Grupa Obsługi Technicznej skierowała do Łasku ponad 70 żołnierzy. W większości to personel z dwóch eskadr obsługi, które zajmują się przygotowaniem samolotów przed i po lotach, ale także żołnierze z eskadry technicznej, którzy są odpowiedzialni za usunięcie wszelkich niesprawności – mówi ppłk Arkadiusz Ligaj, dowódca Grupy Obsługi Technicznej z 31 BLT. – Zabraliśmy ze sobą sprzęt do obsługi bieżącej i aparaturę pomiarową. Chodzi o to, byśmy w jak największym stopniu działali niezależnie od jednostki w Łasku – dodaje oficer.

Żołnierze obu baz zapewniają, że zmiany nie wpłyną na częstotliwość wykonywanych zadań w powietrzu. Piloci z Krzesin i Łasku będą się szkolić zgodnie z przyjętymi wcześniej planami, nadal będą pełnić dyżury bojowe, wykonywać loty szkolne i treningowe. W planach są także wspólne loty pilotów F-16 z krzesińskiej i łaskiej bazy. – Nie jest to pierwsze przebazowanie naszych kolegów do Łasku. Jesteśmy na to przygotowani pod względem proceduralnym, ale również i logistycznym. Liczba zadań, jakie wykonujemy nie ulega zmianie, nie ma tu mowy o jakichkolwiek ograniczeniach czy utrudnieniach w naszej działalności – potwierdza kpt. Michał Kolad, rzecznik prasowy 32 Bazy Lotnictwa Taktycznego.

Piloci obu jednostek będą mieli w Łasku doskonałe warunki do pracy. Lotnisko w Łasku jest bowiem jednym z najnowocześniejszych w Polsce. W ubiegłym roku skończył się tu dwuletni remont. Obejmował on przede wszystkim modernizację 2,5 kilometrowej drogi startowej i przedłużenie jej o dodatkowe pół kilometra.

Polskie siły powietrzne mają 48 samolotów F-16. Trzydzieści dwa stacjonują w Krzesinach, a pozostałe w Łasku. 12 samolotów to maszyny dwumiejscowe (F-16D). Pierwsze Jastrzębie trafiły do Polski 8 listopada 2006 roku.

Magdalena Kowalska-Sendek

autor zdjęć: Piotr Łysakowski

dodaj komentarz

komentarze


Pomoc w walce z dezinformacją
 
Tygrysi zlot myśliwców
Udany weekend lekkoatletów i wioślarzy
Pamiętaj o oświadczeniu majątkowym
Flaga, flaga państwowa, barwy narodowe – biało-czerwony przewodnik
Bój o czarną perłę w koronie
Walkę mamy we krwi – żołnierze pokazali moc!
Wspólny wysiłek
Brąz żołnierza na mistrzostwach Europy w grapplingu
Wyścig zbrojeń nie ustaje
Course on Diplomacy
MON robi zakupy amunicji
Śląskie salwy
„Rudy” – bohater Szarych Szeregów
Holenderski dar dla muzeum w Dęblinie
Kulisy wyzwolenia obozu w Holiszowie
Sto sekund do zagłady
To było wyzwanie dla wszystkich
Piekło Berlina
Nagroda nie tylko od dowódcy
Jak wojsko walczy z pandemią
Kto otrzyma Buzdygana?
Kwalifikacja? Może w czerwcu
Sto lat temu Ślązacy chwycili za broń
Raki w Toruniu
Błękitni po raz trzeci w Libanie
Afganistan. Czas wracać do domu
Terytorialsi szkolą instruktorów BSP
Walka z niewidzialnym wrogiem
UE o wspólnym bezpieczeństwie
Kolejna zmiana gotowa na misję w Rumunii
Wojskowa gala MMA „Walkę mamy we krwi”
Co ze sprawdzianem z WF?
Kurs na dyplomację
WOT szkoli snajperów
Misje kształtują charakter
Ruszyły zapisy na kolonie dla dzieci żołnierzy
Kuźnie oficerskich kadr
Polscy żołnierze rozpoczynają misję w Turcji
AFN znów w oktagonie
Nowe książeczki wojskowe
Polska stawia na fregaty Miecznik
Medalowi żołnierze na mistrzostwach Polski w pływaniu
Kiedy będzie gotowy raport podkomisji smoleńskiej?
Specjalsi lądują w wodzie
„Czajka” po udanej operacji
Admirał Bauer nowym szefem Komitetu Wojskowego NATO
Budujemy infrastrukturę dla wojsk sojusznika
„Wolverine Strike” odpiera atak
Kara śmierci za życie Zofii
Rumuński „Scorpion Spring”
Szczepimy się
„Defender” dotarł do Europy
„Defender Europe ‘21” – żołnierze wyjechali na poligony
Podchorążowie ćwiczą BLOS
„Łucznik” łączy siły z naukowcami
Nowy karabin z Tarnowa
Ćwiczenia, szczepienie i odlot do Afganistanu
Pierwsze zwycięstwo Rotmistrza
BME pod znakiem „Miecznika”

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO