moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Odznaka dla ratowników pola walki

Ministerstwo Obrony Narodowej wprowadziło Wojskową Odznakę Ratownika Pola Walki. Będą ją mogli otrzymać żołnierze, którzy ukończą kurs doskonalący Combat Lifesaver prowadzony w Wojskowym Centrum Kształcenia Medycznego w Łodzi. Odznaczenie będzie mogło otrzymać rocznie kilkuset wojskowych. Decyzję podpisał Mariusz Błaszczak, szef resortu obrony.

Odznaczenie ma honorować żołnierzy, absolwentów kursu doskonalącego ratownika pola walki – Combat Lifesaver (CLS). Od 2012 roku taki kurs jest prowadzony w Wojskowym Centrum Kształcenia Medycznego w Łodzi. Program szkolenia obejmuje m.in. posługiwanie się indywidualnym wyposażeniem medycznym, udzielanie taktycznej pomocy medycznej rannemu na polu walki, udrożnienie dróg oddechowych, odbarczenie odmy, postępowanie z ranami drążącymi, tamowanie krwotoków przy użyciu stazy taktycznej CAT i opatrunku hemostatycznego, a także zgłoszenie ewakuacji medycznej (MEDEVAC) i ewakuację rannego za pomocą noszy SKED.

– To nasz sztandarowy kurs. Powstał przy współpracy z US Army i przechodzi go większość naszych żołnierzy wyjeżdżających na misję. Kurs jest międzynarodowy, co oznacza, że każdy, kto go ukończy, bez względu na to w jakiej armii służy, zdobywa ten sam, standaryzowany poziom wiedzy i te same umiejętności w zakresie ratownictwa pola walki – mówi płk lek. Zbigniew Aszkielaniec, komendant Wojskowego Centrum Kształcenia Medycznego w Łodzi.

REKLAMA

Ideą kursu jest, by w każdej załodze lub drużynie był co najmniej jeden przeszkolony ratownik CLS, stanowiący pomost pomiędzy rannym żołnierzem na polu walki, a personelem medycznym lub MEDEVAC. Dzięki ustandaryzowaniu programu, żołnierze różnych narodowości, znając sprzęt i procedury, mogą nawzajem udzielać sobie pomocy, co pozwala na zwiększenie kompatybilności pomiędzy armiami krajów NATO.

Do tej pory, każdy polski żołnierz, który ukończył kurs CLS, otrzymywał certyfikat i uzyskiwał tytuł „Ratownika Pola Walki”. Teraz dostanie także specjalną odznakę. To niebieski, sześcioramienny krzyż, zwany Gwiazdą Życia, będącą symbolem ratownictwa medycznego. Pośrodku znajdują się wąż Eskulapa z laską – symbole medycyny – oraz miecz, który symbolizuje ratownictwo na polu walki. Będzie to pierwsza odznaka w medycynie wojskowej. – W armii amerykańskiej zdobycie nowych umiejętności przez żołnierza wiąże się zazwyczaj ze zdobyciem naszywki lub odznaki. W naszym wojsku nie ma ich zbyt wiele, a w medycynie wojskowej, jak dotąd, nie było ich wcale. Tym bardziej cieszę się, bo odznaka będzie nie tylko dowodem zdobytych kwalifikacji, ale też czytelnym wyróżnikiem ratownika pola walki – mówi komendant WCKMed.

Według szacunków odznakę taką będzie mogło każdego roku otrzymać nawet kilkuset żołnierzy. Będzie ona nadawana przez komendanta centrum na okres trzech lat, z możliwością przedłużenia na kolejne trzy – po recertyfikacji kursu. Żołnierz, który nie weźmie udziału w kursie lub nie potwierdzi umiejętności, straci prawo do noszenia odznaki.

W czasach licznego udziału naszych żołnierzy w misji w Afganistanie, rocznie na kursie CLS w Łodzi szkoliło się do 1,5 tys. żołnierzy. Dziś liczby te są mniejsze, a jednym z powodów jest uruchomienie w ubiegłym roku kursu instruktorskiego CLS dla personelu medycznego z jednostek wojskowych. Po ukończeniu takiego kursu zdobywają oni uprawnienia do organizowania i prowadzenia szkolenia na szczeblu jednostki. Sam egzamin dla uczestników odbywa się pod nadzorem przedstawicieli WCKMed.

W kursach CLS w Łodzi uczestniczą m. in. podchorążowie Wojskowej Akademii Technicznej i Akademii Wojsk Lądowych. W tym roku z powodu pandemii COVID-19 teoretyczna część kursu odbywa się w formie e-learningu. Część praktyczna kursu odbywa się w Łodzi m.in. w Ośrodku Symulacji Medycznej Pola Walki, jedynym takim obiekcie w Europie.

Paulina Glińska

autor zdjęć: arch. WCKMed

dodaj komentarz

komentarze

~AA
1594614300
Czy te odznaki będą też wydawana wstecz, osobom które ukończyły kurs w przeciągu dwóch lat wstecz??
E0-42-0C-5A

W MON o polsko-słowackiej współpracy
 
Polsko-amerykańska współpraca
Bon turystyczny także w wojsku
Trwała odporność terytorialsów
Pełne wynagrodzenie za kwarantannę
30 lat GROM-u – serwis okolicznościowy
Dla odważnych i walecznych
Nowoczesny trał konstruktorów z Gdyni
Super Warrior w GROM-ie
Tak się zostaje prymusem
Mobility: specjaliści od pojazdów bojowych
„Wojownik Niezłomny” wśród terytorialsów
Wojsko przeciw wirusowi
Poćwicz online z siedmioma sportsmenkami
Ukraiński kurs na Zachód
Polskie porty bardziej otwarte
Druga kadencja prezydenta Dudy
Kierunek: misja
Amerykanie znów w Drawsku
Sprawdzony sojusznik
Posłowie o przyczynach tragedii z 10 kwietnia
Świętuj z żołnierzami
Na WF-ie dokładniej ocenią wytrzymałość żołnierzy
Komitet Wojskowy NATO o pandemii
Rusza praktyczny etap Legii Akademickiej
Chłopiec, który przyniósł śmierć
McCarthy: Żołnierze USA w Polsce zwiększają bezpieczeństwo całego regionu
Więcej pieniędzy dla żołnierzy na misjach
Poćwicz z mistrzami sportu wojskowego!
Polskie F-16 w ćwiczeniach „Ramstein Alloy 20”
Innowacyjne rozwiązania dla wojska
Uroczystości na Westerplatte przygotuje wojsko
Służba przygotowawcza, czyli krok bliżej armii
Military Doctor 2020 – z kliniki na pole walki
Amerykanie odmładzają F-16
Międzynarodowy Trybunał Wojskowy – przełom w światowym sądownictwie
Przeciwlotnicy w drodze do USA
Orzeczenia lekarskie żołnierzy będą ważne dłużej
F-16 kończą misję w Estonii
Laserowa artyleria US Army
Ruszyła budowa muzeum w Ossowie
10 mln zł na zapomogi dla żołnierzy
Skok na głęboką wodę
Szarża „Hallerczyka”
Zanurkować i wymknąć się śmierci…
Dawny „Sokół” dostanie drugie życie
Pięcioro laureatów sportowego plebiscytu „Polski Zbrojnej”
Pancerniacy z Teksasu ćwiczą w Drawsku
Komuniści przeciwko legendzie Generała
Nowi generałowie na Święto Wojska Polskiego
Wzmacnianie sojuszu polsko-amerykańskiego
Więcej celowników z PCO dla wojska
Czarne berety biorą odwet za Warszawę
Strzelnice dla terytorialsów
Chemicy do zadań specjalnych
Miesiąc izolacji żołnierzy „Irini”
Na misjach święta inne niż zwykle
F-16 z Krzesin przebazowane do Łasku
Online z mistrzami sportu

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO