moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Sojusznicza współpraca terytorialsów

Wspólne ćwiczenia mają zacieśnić współpracę WOT z Batalionową Grupą Bojową NATO. – Wszyscy stacjonujemy w rejonie przesmyku suwalskiego, który ma strategiczne znaczenie nie tylko dla bezpieczeństwa Polski, ale i całego NATO. W razie zagrożenia będziemy tu wspólnie operować. Musimy być do tego gotowi – mówi płk Sławomir Kocanowski, dowódca 1 Podlaskiej Brygady OT.

Batalionową Grupę Bojową NATO, która stacjonuje w Bemowie Piskim, tworzą żołnierze ze Stanów Zjednoczonych, Rumunii, Chorwacji i Wielkiej Brytanii. Ci ostatni to wojskowi z Pułku Lekkiej Piechoty Light Dragoons. To właśnie z nimi od kilku tygodni współpracują terytorialsi z 1 Podlaskiej Brygady OT. Niedawno sojusznicy zaprosili przedstawicieli najmłodszego rodzaju sił zbrojnych na swoje szkolenie.

– Żołnierze z naszej brygady mieli okazję zobaczyć, jak sojusznicy prowadzą działania rozpoznawcze. Brytyjczycy podzielili się z nami swoimi technikami prowadzenia patroli, organizacji posterunków obserwacyjnych, zasadzek, a także zaprezentowali różne sposoby maskowania – wylicza por. Łukasz Wilczewski, oficer prasowy 1 Brygady OT. Dodaje także, że żołnierze, z którymi współpracowali terytorialsi, to operatorzy przeciwpancernych pocisków kierowanych Javelin. Niedawno umowę na pozyskanie takiego sprzętu resort obrony narodowej zawarł z rządem USA. Na mocy dokumentu 60 wyrzutni oraz 180 pocisków ma trafić do polskich sił zbrojnych do końca listopada 2021 roku. Zostaną w nie wyposażone prawdopodobnie brygady OT stacjonujące we wschodniej części kraju.

REKLAMA

Brytyjczycy odwiedzili także Białystok, gdzie stacjonuje dowództwo i część pododdziałów 1 PBOT. Wówczas to terytorialsi zaprezentowali sojusznikom swoje metody działania i zaprosili do udziału w warsztatach z łączności, obsługi bezzałogowych statków powietrznych, analizy geoprzestrzennej, a także z rozpoznania.

Ale to nie wszystko. Żołnierze OT mają także stały kontakt ze stacjonującymi w Polsce Amerykanami. W zeszłym roku sojusznicy uczestniczyli między innymi w szkoleniu z obsługi granatników Mk-19. W tym ich współpraca dotyczy przede wszystkim działań cywilno-wojskowych (tzw. CIMIC – Civil-Military Co-operation). – Kiedy w Polsce wybuchła epidemia zaangażowaliśmy się w działania mające na celu wsparcie społeczeństwa. Żołnierze US Army byli bardzo zainteresowani procesem dystrybucji żywności i wsparcia ośrodków pomocy społecznej. Nawet przyłączyli się do nas, kiedy rozwoziliśmy posiłki osobom potrzebującym – mówi por. Wilczewski. Amerykanie zaprosili też żołnierzy z komórek CIMIC 1 PBOT na warsztaty, podczas których dzielili się swoim doświadczeniem dotyczącym operowania wojsk w terenie cywilnym. Jeden z ćwiczonych scenariuszy zakładał szybką ewakuację wyposażonego w specjalistyczny sprzęt pojazdu, który utknął w terenie cywilnym. Na przeprowadzenie tej operacji wojsko miało zaledwie 10 minut. – Amerykanie przedstawili nam rozwiązania, jakie stosowali podczas misji wojskowych w Iraku czy Afganistanie. Uczulali nas na to, że działanie w obszarze Civil Affairs (sprawy cywilne) to przede wszystkim wsłuchiwanie się w potrzeby ludzi – mówi żołnierz WOT.

Prawdziwym testem współdziałania sojuszników było ćwiczenie „Bull Run’12". Wówczas pododdziały z 15 Giżyckiej Brygady Zmechanizowanej, a także Batalionowej Grupy Bojowej NATO opuszczają alarmowo jednostkę i prowadzą działania poza terenem poligonu. Rozkaz otrzymali także żołnierze OT – ich zadaniem było zabezpieczenie tras przejazdu wojskowych kolumn, a także rejonu, który mieli zająć sojusznicy. – W razie kryzysu prawdopodobnie zostalibyśmy skierowani właśnie do takich działań, dlatego udział w tym ćwiczeniu był dla nas bardzo istotny – wyjaśnia oficer. Podczas ćwiczenia została zaangażowana także Grupa Rozpoznania Obrazowego. Służący w niej terytorialsi za pomocą drona FlyEye prowadzili rozpoznanie.

 

Ale współpraca wojsk nie ogranicza się tylko do działań szkoleniowych. Terytorialsi zaprosili sojuszników na obchody 76. rocznicy akcji „Burza”, rozegrali wspólnie mecz piłki nożnej, a reprezentacja WOT wzięła udział w zorganizowanym przez Brytyjczyków półmaratonie.

Por. Wilczewski podkreśla, że żołnierzy sojuszniczych armii wiele łączy. Na Mazurach do niedawna stacjonowała Gwardia Narodowa. Także dziś w szeregach Batalionowej Grupy Bojowej jest sporo wojskowych, którzy nie są żołnierzami zawodowymi. – Nasi żołnierze mogą dowiedzieć się, jak ich koledzy zza oceanu łączą pracę cywilną ze służbą wojskową. Poza tym magazynki naszych karabinów (chodzi o polskie GROT-y, brytyjskie SA-80 i amerykańskie M4 – przyp. red.) spełniają te same normy, zatem możemy stosować je wymiennie – mówi oficer.

Natomiast płk Sławomir Kocanowski, dowódca 1 Podlaskiej Brygady OT, zaznacza, że sojusznicze szkolenia są w jednostce traktowane priorytetowo, bowiem zarówno terytorialsi, jak i Batalionowa Grupa Bojowa NATO stacjonują w rejonie przesmyku suwalskiego. – To strategiczne miejsce ze względu bezpieczeństwa nie tylko Polski, ale i całego Sojuszu Północnoatlantyckiego. W razie zagrożenia będziemy tu wspólnie operować, musimy być do tego gotowi – podkreśla. Zapowiada także, że wojskowi planują już kolejne wspólne ćwiczenia – te mają się odbyć w najbliższych tygodniach.

Magdalena Miernicka

autor zdjęć: DWOT

dodaj komentarz

komentarze


Wzmacnianie sojuszu polsko-amerykańskiego
 
Polsko-amerykańska współpraca
Strzelnice dla terytorialsów
Online z mistrzami sportu
Nowi generałowie na Święto Wojska Polskiego
Dawny „Sokół” dostanie drugie życie
Posłowie o przyczynach tragedii z 10 kwietnia
F-16 z Krzesin przebazowane do Łasku
Amerykanie odmładzają F-16
Dla odważnych i walecznych
Military Doctor 2020 – z kliniki na pole walki
Nowoczesny trał konstruktorów z Gdyni
Chłopiec, który przyniósł śmierć
Pełne wynagrodzenie za kwarantannę
Komuniści przeciwko legendzie Generała
Polskie F-16 w ćwiczeniach „Ramstein Alloy 20”
Ruszyła budowa muzeum w Ossowie
Super Warrior w GROM-ie
Wojsko przeciw wirusowi
Polskie porty bardziej otwarte
F-16 kończą misję w Estonii
McCarthy: Żołnierze USA w Polsce zwiększają bezpieczeństwo całego regionu
Na WF-ie dokładniej ocenią wytrzymałość żołnierzy
Na misjach święta inne niż zwykle
Chemicy do zadań specjalnych
„Wojownik Niezłomny” wśród terytorialsów
Sprawdzony sojusznik
Rusza praktyczny etap Legii Akademickiej
Trwała odporność terytorialsów
Służba przygotowawcza, czyli krok bliżej armii
Orzeczenia lekarskie żołnierzy będą ważne dłużej
Mobility: specjaliści od pojazdów bojowych
30 lat GROM-u – serwis okolicznościowy
Skok na głęboką wodę
Innowacyjne rozwiązania dla wojska
W MON o polsko-słowackiej współpracy
10 mln zł na zapomogi dla żołnierzy
Komitet Wojskowy NATO o pandemii
Poćwicz online z siedmioma sportsmenkami
Tak się zostaje prymusem
Więcej celowników z PCO dla wojska
Bon turystyczny także w wojsku
Pięcioro laureatów sportowego plebiscytu „Polski Zbrojnej”
Uroczystości na Westerplatte przygotuje wojsko
Ukraiński kurs na Zachód
Międzynarodowy Trybunał Wojskowy – przełom w światowym sądownictwie
Laserowa artyleria US Army
Druga kadencja prezydenta Dudy
Szarża „Hallerczyka”
Czarne berety biorą odwet za Warszawę
Miesiąc izolacji żołnierzy „Irini”
Zanurkować i wymknąć się śmierci…
Poćwicz z mistrzami sportu wojskowego!
Amerykanie znów w Drawsku
Więcej pieniędzy dla żołnierzy na misjach
Przeciwlotnicy w drodze do USA
Kierunek: misja
Świętuj z żołnierzami
Pancerniacy z Teksasu ćwiczą w Drawsku

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO