moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Tokio planuje inwazję na rynek zbrojeniowy

Japonia chce uruchomić seryjną produkcję własnego myśliwca przewagi powietrznej 5 generacji, który ma zastąpić w linii opracowane w latach 90. samoloty Mitsubishi F-2. Maszyna ma być gotowa za nieco ponad dekadę, już w 2031 roku. Kraj Kwitnącej Wiśni zdecydował się na uruchomienie programu badawczo-rozwojowego w tym zakresie, po tym, jak w 2009 roku Amerykanie odmówili im sprzedaży myśliwców F-22 Raptor. Najciekawszy w projekcie F-X, bo taki kryptonim nosi japońska maszyna, jest fakt, że ma ona powstać siłami tamtejszego przemysłu. Bo choć początkowo Tokio deklarowało udział zagranicznego partnera, tak teraz stawia na samodzielność. Nie wyklucza jednocześnie, iż będzie eksportować F-X. A to dla europejskiej zbrojeniówki raczej nie jest dobrą wiadomością.

Na początku lipca tego roku amerykańska Defense Security Cooperation Agency, czyli agencja odpowiedzialna za eksport poza Stany Zjednoczone produkowanej tam broni i sprzętu wojskowego, poinformowała, iż Departament Stanu USA zgodził się na sprzedaż Japonii ponad stu wielozadaniowych samolotów F-35 Lightning II. Tokio zamówiło nie tylko 63 maszyny F-35A (Conventional Take-Off and Landing) oraz 42 sztuki modelu F-35B (Short Take-Off and Vertical Landing), ale także 110 silników Pratt & Whitney F135-PW-100/600 oraz systemy: walki radioelektronicznej, wsparcia logistycznego, dowodzenia oraz uzbrojenia. Maksymalna wartość kontraktu to 24 mld dolarów.

Jeśli umowa zostanie podpisania, Japonia stanie się drugim po USA użytkownikiem samolotów F-35 Lightning II na świecie. W 2011 roku podpisała bowiem wart 10 mld kontrakt na dostawę czterdziestu dwóch maszyn tego typu. Co warte podkreślenia, kupujący zagwarantował sobie w nim, że japońskie F-35 powstaną na miejscu, w zakładach FACO (Final Assembly and Check-Out) koncernu Mitsubishi Heavy Industries w Toyoyamie. Dlaczego Japończykom bardzo zależało na montowni F-35? Nawet nie ukrywali, iż zamierzają zdobytą w ten sposób wiedzę wykorzystać przy programie F-X, czyli rodzimego myśliwca nowej generacji. A mają one powstać relatywnie bardzo szybko, bo ich produkcja ma ruszyć już w 2031 roku.

 

REKLAMA

Słowo „już” jest tutaj jak najbardziej uzasadnione, ponieważ przy projekcie samolotu 5 generacji, a być może nawet 6 (bo to się okaże w trakcie prac projektowych), przejście od projektu do prototypu (ma być gotowy w 2024 roku), a potem do wersji przedprodukcyjnej (ma być gotowa w 2027 roku), której testy i badania mają zakończyć się w trzy lata, tak by w 2030 roku skupić się na uruchamianiu produkcji seryjnej. To tempo iście olimpijskie.

Ktoś słusznie w tym miejscu zapyta, a po co właściwie Japończycy chcą wydać dziesiątki miliardów dolarów na myśliwiec 5 generacji, skoro mają mieć prawie 150 sztuk F-35 Lightning II? A już teraz, zanim naszkicowano pierwszą kreskę na deskach kreślarskich, na prace badawcze nad napędami i elektroniką dla F-X wydali ponad 3 mld dolarów. Odpowiedź tkwi zarówno w sferze japońskiej narodowej dumy, jak i chłodnej analizy zagrożeń bezpieczeństwa narodowego Japonii. 

Zaczynając od pierwszej, narodowej dumy. Japonia przez wiele, wiele lat zabiegała o kupno od Amerykanów myśliwców 5 generacji F-22 Raptor. Tokio słusznie bowiem uważało, że z racji zagrożeń, z jakimi się mierzy, potrzebuje nowoczesnej maszyny przewagi powietrznej, która będzie wskazywać cele samolotom starszych generacji. A F-22 Raptor nadaje się do tego idealnie. Niestety, USA, z różnych powodów, nie zgadzały się na eksport tej maszyny poza Stany. Japonia, mimo bliskich relacji, nie została potraktowana w tym względzie wyjątkowo. I kiedy w 2009 roku Kraj Kwitnącej Wiśni po raz kolejny usłyszał zdecydowane „nie” w tej sprawie, postanowił uruchomić własny program badawczo-rozwojowy w tym zakresie. Początkowo Tokio deklarowało udział w projekcie F-X, bo taki samolot otrzymał kryptonim zagranicznego partnera – do wyboru Lockheed Martin, Boeing, BAE Systems oraz Northrop Grumman. Jednak teraz wszystko wskazuje na to, że Japończycy chcą go opracować siłami własnego przemysłu. Ktoś może parsknąć, że chce dusza do raju. Otóż osobiście uważam, że Japonia jest jednym z niewielu państw, które mogą się z tym zadaniem zmierzyć. Może poradzić sobie z tym lepiej niż Chiny, które nawet mimo tego, iż przy swoich samolotach 5 generacji mocno „zainspirowały” się projektami F-22 i F-35, to i tak nie uporały się ze zbudowaniem zaawansowanych napędów i musiały użyć konstrukcji starszych, bazujących na rosyjskiej myśli technologicznej.

Dlatego wierzę, że F-X powstanie i będzie dobrym, jeżeli nie bardzo dobrym samolotem. A to dla europejskiej zbrojeniówki raczej nie jest dobrą wiadomością. Czemu? W 2014 roku, po prawie pół wieku obowiązywania, Japonia zniosła zakaz eksportu broni i sprzętu wojskowego, który sama sobie narzuciła. Ktoś powie, że zrobiła to głównie ze względu na program F-35, którego chciała być częścią jako poddostawca, co przy embargu byłoby mocno utrudnione. Ale fakt jest taki, że od sześciu lat drzwi do zagranicznych rynków stoją dla japońskich firm otworem (oczywiście na sprzedaż musi się zgodzić japoński rząd). I tamtejsze koncerny starają się to wykorzystywać z mniejszymi lub większymi sukcesami.

Mając więc na uwadze fakt, że europejskie firmy zbrojeniowe chcą zbudować Tempesta, samolot 6 generacji, który ma rzucić wyzwanie amerykańskim konstrukcjom, konkurent z Kraju Kwitnącej Wiśni zdecydowanie nie ułatwi zdobycia rynku. Dla F-X bowiem naturalnym rynkiem zbytu (z racji bliskich relacji gospodarczo-politycznych) będzie chociażby Australia, a w dalszej kolejności państwa Azji. Nic nie powstrzyma też Japończyków, by próbować podbić także europejskich odbiorców.

Krzysztof Wilewski , publicysta portalu polska-zbrojna.pl

autor zdjęć: USAF

dodaj komentarz

komentarze


Poćwicz online z siedmioma sportsmenkami
 
W MON o polsko-słowackiej współpracy
Na WF-ie dokładniej ocenią wytrzymałość żołnierzy
Posłowie o przyczynach tragedii z 10 kwietnia
Poćwicz z mistrzami sportu wojskowego!
Biblią w bolszewików
Jeźdźcy apokalipsy w Płocku
Dla odważnych i walecznych
Trwała odporność terytorialsów
Bitwa Warszawska, dzień drugi: Walka wręcz o stolicę
Rusza praktyczny etap Legii Akademickiej
Strzelnice dla terytorialsów
Komitet Wojskowy NATO o pandemii
Czarne berety biorą odwet za Warszawę
Polskie F-16 w ćwiczeniach „Ramstein Alloy 20”
Na misjach święta inne niż zwykle
Pancerniacy z Teksasu ćwiczą w Drawsku
Odznaczenia z okazji Święta Wojska Polskiego
McCarthy: Żołnierze USA w Polsce zwiększają bezpieczeństwo całego regionu
Super Warrior w GROM-ie
Bitwa Warszawska, dzień pierwszy: Armia Czerwona w natarciu
Polsko-amerykańska współpraca
Więcej pieniędzy dla żołnierzy na misjach
30 lat GROM-u – serwis okolicznościowy
Międzynarodowy Trybunał Wojskowy – przełom w światowym sądownictwie
Wojsko przeciw wirusowi
Bon turystyczny także w wojsku
Wystawa ku pamięci bohaterów 1920 roku
Amerykanie znów w Drawsku
„Wojownik Niezłomny” wśród terytorialsów
Uroczystości na Westerplatte przygotuje wojsko
F-16 z Krzesin przebazowane do Łasku
Awanse na Święto Wojska Polskiego
Laserowa artyleria US Army
Miesiąc izolacji żołnierzy „Irini”
Szarża „Hallerczyka”
Dawny „Sokół” dostanie drugie życie
Orzeczenia lekarskie żołnierzy będą ważne dłużej
Online z mistrzami sportu
Innowacyjne rozwiązania dla wojska
Polskie porty bardziej otwarte
Nowoczesny trał konstruktorów z Gdyni
Amerykanie odmładzają F-16
Military Doctor 2020 – z kliniki na pole walki
Świętuj z żołnierzami
Służba przygotowawcza, czyli krok bliżej armii
Awanse w 100. rocznicę Bitwy Warszawskiej
Artylerzyści z USA na poligonie, czyli manewr i ogień
Przeciwlotnicy w drodze do USA
Pięcioro laureatów sportowego plebiscytu „Polski Zbrojnej”
Wzmacnianie sojuszu polsko-amerykańskiego
Sprawdzony sojusznik
F-16 kończą misję w Estonii
Więcej celowników z PCO dla wojska
Pełne wynagrodzenie za kwarantannę
Ukraiński kurs na Zachód
Nowi generałowie na Święto Wojska Polskiego
Muzeum Józefa Piłsudskiego czeka na gości
10 mln zł na zapomogi dla żołnierzy
Kierunek: misja

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO