moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Posłowie o przyczynach tragedii z 10 kwietnia

Sejmowa Komisja Obrony Narodowej zapoznała się ze streszczeniem raportu podkomisji badającej przyczyny katastrofy prezydenckiego samolotu w kwietniu 2010 roku. Według jej przewodniczącego Antoniego Macierewicza i członków podkomisji w Tu-154M doszło do dwóch wybuchów, a na szczątkach maszyny odkryto m.in. heksogen, materiał używany na przykład przez libijskich terrorystów.

 

O efekty ponadczteroletniej pracy Podkomisji ds. Ponownego Zbadania Przyczyn Wypadku Lotniczego pytali w czwartek posłowie Platformy Obywatelskiej. To właśnie z ich inicjatywy odbyło się posiedzenie Komisji Obrony Narodowej poświęcone temu tematowi. Wniosek przedstawiał poseł PO, Maciej Lasek, który był członkiem Komisji Badania Wypadków Lotniczych Lotnictwa (2010-2011). Na jej czele stał Jerzy Miller, ówczesny minister administracji i spraw wewnętrznych.

Członkowie podkomisji smoleńskiej piszą raport obalający tezę o nieszczęśliwym wypadku, jaką przyjął zespół Millera. Wczoraj politycy opozycji dopytywali, kiedy dokument zostanie upubliczniony, prosili o podanie nazwisk wszystkich członków podkomisji i ekspertów. Chcieli też wiedzieć, dlaczego nie byli oni jeszcze na miejscu katastrofy, a materiały dowodowe opierają m.in. na zmanipulowanych zdjęciach rosyjskiego blogera. Maciej Lasek zaapelował do resortu obrony oraz premiera, by rozwiązał podkomisję z powodu braku wyników prac, dużych kosztów, jakie pochłania oraz niekompetencji osób w niej pracujących.

REKLAMA

Wiceminister obrony narodowej Wojciech Skurkiewicz, zastrzegł, że podkomisja smoleńska jest organem niezależnym, niepodlegającym naciskom politycznym i mającym swobodę w podejmowaniu decyzji i rozwijaniu kierunków badań. Wiceminister, powołując się na konkretne przepisy regulaminu podkomisji, zaznaczył, że informacji o jej pracy może udzielać wyłącznie przewodniczący lub osoba przez niego upoważniona. – Przepisy jednoznacznie wskazują, że podkomisja funkcjonuje poza strukturami MON i nie podlega merytorycznej kontroli resortu obrony – przekonywał.

Poseł PiS Antoni Macierewicz, który stoi na czele podkomisji smoleńskiej przedstawił – w formie wideoprezentacji – streszczenie głównych tez raportu. Sam raport – jak powiedział – liczy kilka tysięcy stron, jest zamknięty w sejfie i czeka na akceptację wszystkich osób pracujących nad tym dokumentem. Gdy to się stanie, zostanie on przekazany w pierwszej kolejności ministrowi obrony narodowej.

Według członków podkomisji w Tu-154M o numerze bocznym 101 doszło do dwóch wybuchów – najpierw na lewym skrzydle, a następnie w centropłacie samolotu. W materiale filmowym zaznaczono, że specjaliści, do których zwróciła się podkomisja odkryli ślady materiałów wybuchowych: trotylu i pentrytu. – Był też heksogen używany przez libijskich terrorystów – mówił przewodniczący Antoni Macierewicz. Zdaniem ekspertów podkomisji na wybuchy wskazują m.in. skala obrażeń na ciałach ofiar i sposób rozrzucenia elementów tupolewa. Antoni Macierewicz mówił też, że rosyjscy kontrolerzy lotu celowo źle naprowadzali do lądowania samolot polskiego prezydenta. Zarzucił też członkom komisji Millera ukrywanie dowodów potwierdzających, że doszło do wybuchu oraz popieranie twierdzeń z rosyjskiego raportu obarczających winą za katastrofę polskich lotników.

10 kwietnia 2010 roku pod Smoleńskiem zginęli prezydent Lech Kaczyński, jego małżonka oraz 94 osoby – członkowie polskiej delegacji udającej się na uroczystości do Katynia i załoga samolotu.

Joanna Tańska

autor zdjęć: Wikipedia

dodaj komentarz

komentarze


Kwalifikacja odbędzie się …
 
VIII zmiana PKW gotowa na misję
Pustynna burza wokół Husajna
Nowe zasady wynagradzania za służbę przygotowawczą
Najlepsi wśród „górali”
Trudny rok na misjach
Wojsko walczy z COVID-19
Zmiany w dodatkowym wynagrodzeniu
Treningi z gwiazdami zakończone, ale ćwiczcie dalej sami!
Laserowa artyleria US Army
Na straży niebieskiej linii
Remont ORP „Lublin” z poślizgiem. Są kary
Komisje sejmowe o umowie z USA
Kolebka biathlonu w rozbudowie
155 mm dla US Army
Jest Warszawa
Obrady ministrów obrony NATO
Bohaterowie z 5 Pułku Artylerii
„Wisła” łączy na rzecz Patriotów
Symulator Orlika w Dęblinie
Szer. Hojnisz mistrzynią Europy w biatlonie
Prezydent Duda: współpraca wojskowa z USA ponad polityką
Komitet Wojskowy NATO o pandemii
Kuźnie oficerskich kadr
Armia Fight Night znów w akcji
MMA w 23 Bazie Lotnictwa Taktycznego
NATO o przyszłości misji w Iraku i Afganistanie
Jakie zmiany w umundurowaniu?
IBCS dla Polski
WBH upublicznia swoje archiwa
„Tarzan” wróci do domu
Ukraiński kurs na Zachód
Serca Legionu dla krwiodawców z WAT
Meta podsumowała komandoskie biegi
Trudny egzamin przed misją
Zmiana w unijnej misji we Włoszech
Jak 8 Dywizja Piechoty czyniła się elitarną
Będą zmiany w „Regulaminie ogólnym”
Otworzyli bramy Auschwitz
Szpital tymczasowy na Okęciu jest już gotowy
Kutno w sieci LogHubs
(Nie)olimpijski sezon udany dla żołnierzy
Jakie zmiany w mundurówce?
Krok po kroku do cyberwojska
Żołnierz po raz dziewiąty mistrzem Polski „błotniaków”
Kosmiczne inwestycje w Warszawie
Admirał Bauer nowym szefem Komitetu Wojskowego NATO
Komandosi znad Garigliano
Amerykanie odmładzają F-16
Taktyka w Górach Izerskich
Powstali przeciw carskiej potędze
Nurkowie w głębinach
Hartowanie spadochroniarzy
Saperzy zimą otworzą ogień
Kolejny dzień walki z koronawirusem
Kandydaci na nurków szkolą się w Gdyni
Dama odeszła do historii

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO