moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Posłowie o przyczynach tragedii z 10 kwietnia

Sejmowa Komisja Obrony Narodowej zapoznała się ze streszczeniem raportu podkomisji badającej przyczyny katastrofy prezydenckiego samolotu w kwietniu 2010 roku. Według jej przewodniczącego Antoniego Macierewicza i członków podkomisji w Tu-154M doszło do dwóch wybuchów, a na szczątkach maszyny odkryto m.in. heksogen, materiał używany na przykład przez libijskich terrorystów.

 

O efekty ponadczteroletniej pracy Podkomisji ds. Ponownego Zbadania Przyczyn Wypadku Lotniczego pytali w czwartek posłowie Platformy Obywatelskiej. To właśnie z ich inicjatywy odbyło się posiedzenie Komisji Obrony Narodowej poświęcone temu tematowi. Wniosek przedstawiał poseł PO, Maciej Lasek, który był członkiem Komisji Badania Wypadków Lotniczych Lotnictwa (2010-2011). Na jej czele stał Jerzy Miller, ówczesny minister administracji i spraw wewnętrznych.

Członkowie podkomisji smoleńskiej piszą raport obalający tezę o nieszczęśliwym wypadku, jaką przyjął zespół Millera. Wczoraj politycy opozycji dopytywali, kiedy dokument zostanie upubliczniony, prosili o podanie nazwisk wszystkich członków podkomisji i ekspertów. Chcieli też wiedzieć, dlaczego nie byli oni jeszcze na miejscu katastrofy, a materiały dowodowe opierają m.in. na zmanipulowanych zdjęciach rosyjskiego blogera. Maciej Lasek zaapelował do resortu obrony oraz premiera, by rozwiązał podkomisję z powodu braku wyników prac, dużych kosztów, jakie pochłania oraz niekompetencji osób w niej pracujących.

REKLAMA

Wiceminister obrony narodowej Wojciech Skurkiewicz, zastrzegł, że podkomisja smoleńska jest organem niezależnym, niepodlegającym naciskom politycznym i mającym swobodę w podejmowaniu decyzji i rozwijaniu kierunków badań. Wiceminister, powołując się na konkretne przepisy regulaminu podkomisji, zaznaczył, że informacji o jej pracy może udzielać wyłącznie przewodniczący lub osoba przez niego upoważniona. – Przepisy jednoznacznie wskazują, że podkomisja funkcjonuje poza strukturami MON i nie podlega merytorycznej kontroli resortu obrony – przekonywał.

Poseł PiS Antoni Macierewicz, który stoi na czele podkomisji smoleńskiej przedstawił – w formie wideoprezentacji – streszczenie głównych tez raportu. Sam raport – jak powiedział – liczy kilka tysięcy stron, jest zamknięty w sejfie i czeka na akceptację wszystkich osób pracujących nad tym dokumentem. Gdy to się stanie, zostanie on przekazany w pierwszej kolejności ministrowi obrony narodowej.

Według członków podkomisji w Tu-154M o numerze bocznym 101 doszło do dwóch wybuchów – najpierw na lewym skrzydle, a następnie w centropłacie samolotu. W materiale filmowym zaznaczono, że specjaliści, do których zwróciła się podkomisja odkryli ślady materiałów wybuchowych: trotylu i pentrytu. – Był też heksogen używany przez libijskich terrorystów – mówił przewodniczący Antoni Macierewicz. Zdaniem ekspertów podkomisji na wybuchy wskazują m.in. skala obrażeń na ciałach ofiar i sposób rozrzucenia elementów tupolewa. Antoni Macierewicz mówił też, że rosyjscy kontrolerzy lotu celowo źle naprowadzali do lądowania samolot polskiego prezydenta. Zarzucił też członkom komisji Millera ukrywanie dowodów potwierdzających, że doszło do wybuchu oraz popieranie twierdzeń z rosyjskiego raportu obarczających winą za katastrofę polskich lotników.

10 kwietnia 2010 roku pod Smoleńskiem zginęli prezydent Lech Kaczyński, jego małżonka oraz 94 osoby – członkowie polskiej delegacji udającej się na uroczystości do Katynia i załoga samolotu.

Joanna Tańska

autor zdjęć: Wikipedia

dodaj komentarz

komentarze


Nauka pobierania wymazów
 
Coraz więcej żołnierzy walczy z COVID-19
Żołnierze w „ustawie o dobrym samarytaninie”
NATO o przyszłości misji w Iraku i Afganistanie
Kierunek Turcja, czyli nowa misja polskich żołnierzy
Gotowi na trzynastą zmianę
Sukces polskich wioślarzy na mistrzostwach Europy
Nowe wojskowe karetki kupione
Żołnierze NATO na polskich drogach
Miasto niezłomne składa broń
Pilica – ostateczne odliczanie
Zobacz wystawę o gen. Maczku
Posłowie o przyczynach tragedii z 10 kwietnia
Charytatywny rekord Buzdygana
Rozejm dla prowadzenia wojny
Uczniowie o zbrodni katyńskiej
31 medali marynarzy i rezerwistów na torze kolarskim
Włosko-polski czołg?
„Gepard’ 20” na Mazurach
Czarna Dywizja walczy nad Mozą
Miesiąc izolacji żołnierzy „Irini”
Korpus WOT i nowe specjalności w armii
Admirał Bauer nowym szefem Komitetu Wojskowego NATO
Święto sportowców w mundurach
Polsko-amerykańskie szkolenie transportowców
F-16 kończą misję w Estonii
Komitet Wojskowy NATO o pandemii
Będą zmiany w opiniowaniu zawodowców
Obrady ministrów obrony NATO
Pod sztandarami Zielonej Wyspy
Wsparcie żandarmerii w czasie pandemii
Kolejne Bieliki wylądowały w Dęblinie
Ukraiński kurs na Zachód
Komisje sejmowe o umowie z USA
84 medale żołnierzy na mistrzostwach kraju
Galowy na półkę. Polowy to podstawa!
McCarthy: Żołnierze USA w Polsce zwiększają bezpieczeństwo całego regionu
Nowy hangar dla samolotów Szkoły Orląt
Laserowa artyleria US Army
Czarna Dywizja triumfuje na Spartakiadzie Wojskowej
Podyplomówki dla nauczycieli klas mundurowych
Nowy sprzęt dla cyfrowej brygady
Most pontonowy ponownie stanął na Wiśle
Więcej pieniędzy dla żołnierzy na misjach
Brother from Overseas
Jeszcze więcej OPW
Tak się ćwiczy na rumuńskich poligonach
WSzW i WKU – jesteśmy dla kandydatów
WZU w Grudziądzu chcą otworzyć uczelnię
Ochotnik za wszystkich
Amerykanie odmładzają F-16
Kraby dotarły do Bolesławca
Jakie tajemnice nadal skrywa pole bitwy o Westerplatte?
Among Us, Allies
„Astral Knight” – sojusznicza integracja w powietrzu
Urodzony żołnierz
52 mld zł w budżecie MON na 2021 r.

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO