moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Innowacyjne rozwiązania dla wojska

Stal do pocisków odłamkowo-burzących, tranzystor czy receptura na nitrocelulozę – to tylko niektóre z rozwiązań, jakie na potrzeby wojska opracuje Sieć Badawcza Łukasiewicz. Minister obrony Mariusz Błaszczak i Piotr Dardziński, prezes instytucji podpisali list inaugurujący współpracę. To początek nowej polityki dotyczącej wdrażania w armii innowacyjnych technologii.

Mariusz Błaszczak, minister obrony narodowej, podpisał list intencyjny z Piotrem Dardzińskim, prezesem Sieci Badawczej Łukasiewicz. To ośrodek naukowy, który koordynuje prace 33 instytutów badawczych i ponad 4,5 tys. naukowców. Jest to trzecia pod względem wielkości tego typu instytucja w Europie. – Zależy nam na tym, by proces modernizacji Wojska Polskiego przebiegał płynnie, ale także, by wykorzystać potencjał polskich ośrodków badawczych. Ta umowa daje podstawy do takiej współpracy – mówił tuż po podpisaniu dokumentu szef MON.

Podpisany dokument zacieśnia współpracę MON z Łukasiewiczem w zakresie wymiany doświadczeń i informacji dotyczących innowacyjnych technologii, które mogłyby być wykorzystane w siłach zbrojnych, a także zakłada realizację wspólnych projektów na rzecz Europejskiej Agencji Obrony i Europejskiej Agencji Kosmicznej.

REKLAMA

Ale to nie wszystko. Minister Błaszczak zapowiedział także wprowadzenie w resorcie nowej polityki dotyczącej innowacyjnych rozwiązań. – Chcemy stworzyć jak najwięcej mechanizmów, które umożliwią wykorzystanie krajowego potencjału badawczego, bo to bardzo ważne, aby był on wykorzystywany na rzecz bezpieczeństwa Polski – mówił.


Film: MON

Właśnie dlatego w MON ma powstać Departament Innowacji, który zajmie się działaniami na rzecz zwiększenia możliwości wykorzystania potencjału polskich ośrodków badawczych. Zostanie także utworzony dokument, który określi cele i kierunki badań naukowych na potrzeby obronności państwa w perspektywie 15-letniej i będzie on ściśle powiązany z Planem Modernizacji Technicznej. Zostanie także powołane forum na rzecz innowacyjności, które będzie platformą do wymiany doświadczeń i dyskusji dla przedstawicieli polskiego biznesu i naukowców. Resort zamierza także nagradzać autorów prac magisterskich i doktorskich, którzy w swoich badaniach będą się koncentrowali na rozwiązaniach na rzecz obronności. – Jestem przekonany, że przed polskimi naukowcami wielka szansa, aby ich pomysły i koncepcje były wykorzystywane na rzecz bezpieczeństwa naszego kraju – zaznaczył minister.

Podczas uroczystości głos zabrał także wiceminister Marcin Ociepa. Podkreślił, że modernizacja sił zbrojnych to jeden z priorytetów MON. Podstawą jest pozyskiwanie nowego sprzętu, technologii zza granicy, a także sięganie do potencjału polskich uczelni i firm przemysłu obronnego. – Zależy nam na tym, by zacieśnić współpracę polskiej nauki i przemysłu, bo bez tego wdrażanie innowacyjnych rozwiązań nie będzie możliwe – zaznaczył. Dodał także, że współpraca resortu z Siecią Badawczą Łukasiewicz umożliwi między innymi pozyskiwanie większych środków finansowych z Europejskiej Agencji Obrony czy Europejskiej Agencji Kosmicznej. Przypomniał także, że niedawno w MON utworzono funkcję pełnomocnika ds. przestrzeni kosmicznej. – To dowód na to, że Polska poważnie traktuje postanowienia sojuszników z NATO, którzy uznali przestrzeń kosmiczną za piątą domenę operacyjną – powiedział.

Natomiast Piotr Dardziński, prezes Sieci Badawczej Łukasiewicz przypomniał, że ośrodek naukowy już współpracował z MON, jednak podpisany dokument umożliwi wyniesienie współdziałania na jeszcze wyższy poziom. – Myślę, że razem jesteśmy w stanie osiągnąć wiele – powiedział. Dodał także, że Sieć Badawcza Łukasiewicz opracuje na potrzeby MON między innymi nowy rodzaj stali do pocisków odłamkowo-burzących, recepturę nitrocelulozy niezbędnej do produkcji amunicji, a także tranzystor, który ma zapewnić polskiej armii samowystarczalność w dziedzinie techniki radarowej i łączności bezprzewodowej. – Polska nauka jest w stanie rozwijać technologie, które pokonają światową konkurencję – zaznaczył.

Magdalena Miernicka

autor zdjęć: MON

dodaj komentarz

komentarze

~andrzej
1596297600
to my nie potrafimy produkować stali i nitrocelulozy?
55-77-03-44

Świętuj z żołnierzami
 
Artylerzyści z USA na poligonie, czyli manewr i ogień
Polskie porty bardziej otwarte
Biblią w bolszewików
Military Doctor 2020 – z kliniki na pole walki
Więcej pieniędzy dla żołnierzy na misjach
Międzynarodowy Trybunał Wojskowy – przełom w światowym sądownictwie
Wystawa ku pamięci bohaterów 1920 roku
30 lat GROM-u – serwis okolicznościowy
Pancerniacy z Teksasu ćwiczą w Drawsku
Więcej celowników z PCO dla wojska
Poćwicz online z siedmioma sportsmenkami
Muzeum Józefa Piłsudskiego czeka na gości
Wojsko przeciw wirusowi
Online z mistrzami sportu
Innowacyjne rozwiązania dla wojska
Nowoczesny trał konstruktorów z Gdyni
Amerykanie znów w Drawsku
„Wojownik Niezłomny” wśród terytorialsów
Miesiąc izolacji żołnierzy „Irini”
Dla odważnych i walecznych
Polsko-amerykańska współpraca
Poćwicz z mistrzami sportu wojskowego!
Bon turystyczny także w wojsku
Sprawdzony sojusznik
Posłowie o przyczynach tragedii z 10 kwietnia
Jeźdźcy apokalipsy w Płocku
Pełne wynagrodzenie za kwarantannę
Odznaczenia z okazji Święta Wojska Polskiego
Laserowa artyleria US Army
Polskie F-16 w ćwiczeniach „Ramstein Alloy 20”
Przeciwlotnicy w drodze do USA
Nowi generałowie na Święto Wojska Polskiego
Awanse na Święto Wojska Polskiego
Służba przygotowawcza, czyli krok bliżej armii
Rusza praktyczny etap Legii Akademickiej
Uroczystości na Westerplatte przygotuje wojsko
Pięcioro laureatów sportowego plebiscytu „Polski Zbrojnej”
10 mln zł na zapomogi dla żołnierzy
Ukraiński kurs na Zachód
Trwała odporność terytorialsów
Na misjach święta inne niż zwykle
Czarne berety biorą odwet za Warszawę
Kierunek: misja
Szarża „Hallerczyka”
F-16 kończą misję w Estonii
Strzelnice dla terytorialsów
Orzeczenia lekarskie żołnierzy będą ważne dłużej
Amerykanie odmładzają F-16
F-16 z Krzesin przebazowane do Łasku
Komitet Wojskowy NATO o pandemii
Bitwa Warszawska, dzień pierwszy: Armia Czerwona w natarciu
Super Warrior w GROM-ie
Awanse w 100. rocznicę Bitwy Warszawskiej
Wzmacnianie sojuszu polsko-amerykańskiego
Dawny „Sokół” dostanie drugie życie
Bitwa Warszawska, dzień drugi: Walka wręcz o stolicę
Na WF-ie dokładniej ocenią wytrzymałość żołnierzy
McCarthy: Żołnierze USA w Polsce zwiększają bezpieczeństwo całego regionu
W MON o polsko-słowackiej współpracy

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO