moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Odznaczenia z okazji Święta Wojska Polskiego

Dziękuję żołnierzom za ich służbę i postawy. Każdego dnia niosą pomoc, a dzięki nim Polska jest bezpieczna – mówił minister Mariusz Błaszczak. Z okazji Święta Wojska Polskiego szef resortu obrony wyróżnił kilkudziesięciu żołnierzy. Wręczył m.in. medale resortowe i broń białą, a wyróżnionym za czyny bohaterskie przyznał nagrody pieniężne.

Uroczystość odbyła się na dwa dni przez centralnymi obchodami Święta Wojska Polskiego. W uroczystej zbiórce przed siedzibą Ministerstwa Obrony Narodowej ministrowi Błaszczakowi towarzyszyli przedstawiciele kierownictwa resortu oraz kadra dowódcza Sił Zbrojnych RP. – Jak co roku, w przededniu święta Wojska Polskiego spotykam się z żołnierzami, dziękując im za codzienną służbę. Odznaczam tych, którzy na co dzień wyróżniają się swoją służbą dla Polski – mówił minister Błaszczak.

Szef resortu obrony narodowej przyznał, że w taki właśnie sposób nawiązuje do wielkich wydarzeń sprzed stu lat – wojny polsko-bolszewickiej i Bitwy Warszawskiej – kiedy żołnierze odrodzonego Wojska Polskiego stanęli w obronie Rzeczypospolitej. – Wyróżnili się oni niezwykłą dzielnością, męstwem i ofiarnością. Wśród nich było wielu ochotników, którzy stanęli do obrony ojczyzny, dlatego że uważali, że ich obowiązkiem jest obrona wspólnoty narodowej przed bolszewicką nawałą. Nasi przodkowie wykazali się niezwykłą postawą, postawą godną miana żołnierza Wojska Polskiego – mówił szef MON.

REKLAMA

Za szczególne osiągnięcia w wykonywaniu zadań służbowych, w tym szkoleniowych w czasie pokoju wpisaniem zasług do „Księgi Honorowej Wojska Polskiego” został wyróżniony płk Bogdan Prokop z Zarządu Inżynierii Wojskowej DGRSZ. Trzech oficerów otrzymało honorową broń białą – Kordzik Honorowy Sił Zbrojnych. Za wybitny dorobek w służbie wojskowej szef MON wręczył je: płk. Rafałowi Borkowi i ppłk. Pawłowi Chodosiewiczowi z Polskiej Agencji Kosmicznej oraz ppłk Witoldowi Gawalskiemu z Regionalnego Centrum Informatyki w Krakowie.


Film: MON

Podczas uroczystości wyróżnieni zostali także oficerowie mający wybitne w dowodzeniu, szkoleniu, pracy wychowawczej oraz eksploatacji środków technicznych i uzbrojenia. Trzech z nich: płk Włodzimierz Chupka z DGRSZ, płk Witold Lipiński z Dowództwa Garnizonu Warszawa oraz płk Sławomir Niemirka z Centrum Szkolenia Żandarmerii Wojskowej otrzymało tytuł honorowy „Zasłużony Żołnierz Rzeczypospolitej Polskiej” z odznaką I stopnia. Ppłk. Andrzejowi Tudrujowi z Biura ds. Programu „Zostań Żołnierzem RP” przyznano odznakę II stopnia.

Bohaterowie czasu pokoju

Szef MON nagrodził również żołnierzy, którzy dokonali czynów bohaterskich świadczących o ofiarności i odwadze. Nagrodę pieniężną otrzymało piętnastu żołnierzy, którzy m.in. ratowali osoby poszkodowane w wypadkach komunikacyjnych, pożarach oraz podczas wypadków nad wodą. Wśród nagrodzonych znaleźli się m.in. mł. chor. Adam Olejniczak z Centrum Szkolenia Wojsk Lądowych w Poznaniu, który uratował tonącego 6-latka nad jeziorem Lednickim; kpr. Mateusz Wiatr z Wydziału Żandarmerii Wojskowej w Rzeszowie, który udzielił pomocy przedmedycznej nieletniemu potrąconemu na przejściu dla pieszych; st. kpr. Adam Steckiewicz z 15 Batalionu Saperów, który pomógł poszkodowanym w wypadku drogowym oraz kpr. Marcin Woźniak, który uratował życie pięciu osobom uwięzionym w płonącym budynku.

– Ważna jest codzienna służba, ale ważne są także reakcje żołnierzy wtedy, kiedy mają czas wolny. Gdy dziękowałem żołnierzom za ich postawę, wzorowaną na tej sprzed 100 lat, w odpowiedzi słyszałem, że obowiązkiem żołnierza jest nieść pomoc. To piękna, godna najwyższego uznania postawa, bohaterstwo czasów pokoju, zasługujące na docenienie. Dzięki takiej postawie i takiej służbie Polska jest bezpieczna – mówił minister Błaszczak.

Z okazji zbliżającego się święta minister wręczył też odznaczenia resortowe. Złote, srebrne i brązowe medale „Siły Zbrojne w Służbie Ojczyzny” otrzymało w sumie dwudziestu żołnierzy wszystkich korpusów. Tylu samo wojskowych minister wyróżnił Medalami „Za Zasługi dla Obronności Kraju”.

Na zakończenie uroczystości szef resortu obrony wraz z przedstawicielami MON i dowódcami złożyli kwiaty przed tablicami upamiętniającymi ofiary katastrofy lotniczej pod Smoleńskiem.

Dzisiejsza uroczystość była jedną z kilku zaplanowanych z okazji Święta Wojska Polskiego. Obchodzone jest ono w rocznicę wielkiego triumfu nad bolszewikami w 1920 r. W tym roku święto jest szczególne – przypada bowiem w 100. rocznicę Bitwy Warszawskiej. Centralne uroczystości odbędą się w sobotę na Placu Piłsudskiego w Warszawie.

Paulina Glińska

autor zdjęć: Sylwia Guzowska

dodaj komentarz

komentarze


Ochotnik do Auschwitz
 
Amerykanie odmładzają F-16
Dowódcy NATO w Szczecinie: o odstraszaniu i obronie Sojuszu
Komisje sejmowe o umowie z USA
Dodatki dla specjalsów po nowemu
To nie gwiazdki czynią z oficera dobrego dowódcę
Październik pod znakiem Tallboya
„Aviation Detachment” w Łasku
Miesiąc izolacji żołnierzy „Irini”
Dekady za wcześnie
I Ty możesz służyć Ojczyźnie
„Ochotnik” – opowieść o bohaterze
Brąz kajakarza, 10 medali biegaczy i badmintonistów
Ku czci roku 1918 i 1920
Posłowie o przyczynach tragedii z 10 kwietnia
Laserowa artyleria US Army
McCarthy: Żołnierze USA w Polsce zwiększają bezpieczeństwo całego regionu
Komitet Wojskowy NATO o pandemii
16 Dywizja najlepsza!
Defender 2020: Symulator Pioruna
Kraby kontra okręt
Kabina do zadań specjalnych
„Rosyjski walec” na polskich Kresach
Jak Berling szedł na odsiecz Warszawie
20 medali żołnierzy na mistrzostwach kraju w biegu na orientację i łucznictwie
„Kaper” przeciw terrorystom
Więcej pieniędzy dla żołnierzy na misjach
Nowy album WIW-u o bohaterach 1920 r., ofiarach zbrodni katyńskiej
Szybciej do wojska
Zaplecze dla Rosomaków
To kolarze rozpoczęli współczesną historię polskiego wojskowego sportu
Polsko-amerykańska współpraca
Wojsko przeciw wirusowi
Ukraiński kurs na Zachód
„Astral Knight” – integracja na polskim niebie
Szybsza droga do armii zawodowej
Market Garden, Sosabowski wkracza do gry
Wybuchowa edukacja
Nowe sanitarki dla wojska
Zostań studentem ASzWoj
W MON o polsko-słowackiej współpracy
Kierunek Turcja, czyli nowa misja polskich żołnierzy
Na WF-ie dokładniej ocenią wytrzymałość żołnierzy
Kaprale po Legii Akademickiej
Zamek na poligonie
Kłopoty z odprawą mieszkaniową
Agencja Uzbrojenia nabiera kształtów
Polak z Medalem NATO
Sonary dla śmigłowców ZOP
Orzeczenia lekarskie żołnierzy będą ważne dłużej
Leopardy i Raki na podkarpackim poligonie
Wspólnie zadbajmy o naszą przyszłość
Rozstrzygająca bitwa o Niemen
Bohaterska obrona wzgórza 385
Tak się ćwiczy na rumuńskich poligonach
Sukcesy wojskowych lekkoatletów
Pełne wynagrodzenie za kwarantannę
F-16 kończą misję w Estonii

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO