moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Muzeum Józefa Piłsudskiego czeka na gości

W Sulejówku zainaugurowało działalność Muzeum Józefa Piłsudskiego. Termin nie jest przypadkowy – jutro świętujemy setną rocznicę Bitwy Warszawskiej. Pierwszymi gośćmi muzeum była para prezydencka. – Wierzę, że to miejsce stanie się jednym z żelaznych punktów wycieczek, gdzie młodzież będzie się dowiadywała, co to znaczy kochać ojczyznę – powiedział prezydent Andrzej Duda.

Po prawie czterech latach zakończyła się budowa Muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku. Dziś, w przeddzień 100. rocznicy Bitwy Warszawskiej, odbyło się uroczyste otwarcie placówki. Symboliczną wstęgę przeciął prezydent Andrzej Duda, któremu towarzyszyła Pierwsza Dama Agata Kornhauser-Duda, a także Piotr Gliński, wicepremier i minister kultury oraz krewni marszałka. 

 

REKLAMA

– Stoimy obok wspaniałego obiektu, który będzie cieszył Polaków, a przede wszystkim będzie nauczał młodzież wspaniałej historii czynu niepodległościowego, w której nikt nie zapisał się tak mocno jak Marszałek Józef Piłsudski – mówił prezydent podczas dzisiejszej uroczystości. Przypomniał, że teren, na którym znajduje się muzeum, zgodnie z ówczesną modą kupiła żona marszałka, aby rodzina mogła spędzać czas w przyjemniejszych warunkach niż wielkomiejskie. Natomiast sam dom Piłsudskich został ufundowany przez żołnierzy, którzy z własnej inicjatywy przekazywali datki na jego budowę. – Marszałek tu odpoczywał, pisał, tutaj snuł plany wolnej, niepodległej suwerennej ojczyzny, którą osobiście wywalczył – podkreślił Andrzej Duda.

Prezydent przypomniał także o największych zasługach Józefa Piłsudskiego. Mówił, że to dzięki niemu Polska po 123, a w przypadku niektórych części kraju po 146 latach, wróciła na mapę Europy, zaznaczył także, że to marszałek jest ojcem sukcesu Bitwy Warszawskiej. – Nikt nie ma wątpliwości, że naczelnik państwa miał największy udział w przygotowaniu planu decydującego kontrnatarcia, które doprowadziło do przełamania frontu i niespodziewanego dla bolszewików zwrotu w wojnie 1920 roku – mówił zwierzchnik sił zbrojnych. – Odniósł wielkie zwycięstwo, ostatecznie uformował i umocnił granice II Rzeczypospolitej – dodał prezydent.

Andrzej Duda mówił także, że otwarte dziś muzeum ma być miejscem dyskusji o trudnych czasach II Rzeczypospolitej, a także miejscem edukacji. – Ale nie tylko edukacji historycznej, ale przede wszystkim patriotycznej. Wierzę, że stanie się ono jednym z żelaznych punktów wycieczek, gdzie młodzież będzie się dowiadywała, co to znaczy kochać ojczyznę – powiedział. Prezydent poinformował także, że podpisał rozporządzenie, dzięki któremu dworek „Milusin” – obecnie część kompleksu muzealnego – a także okalające go obiekty i parki zostały wpisane na listę Pomników Historii Rzeczypospolitej. – Mam nadzieję, że ten akt i decyzja przyczynią się do jeszcze lepszej ochrony tego miejsca i umożliwią upamiętnienie wielkich dokonań Marszałka Józefa Piłsudskiego, które są nie do przecenienia – podkreślił.

Natomiast Piotr Gliński, wicepremier i minister kultury i dziedzictwa narodowego przypomniał, że idea powstania muzeum w Sulejówku narodziła się kilkadziesiąt lat temu. – Budowa siedziby muzeum rozpoczęła się na dobre w 2016 roku, kiedy położyliśmy kamień węgielny, by zakończyć się w stulecie rocznicy Bitwy Warszawskiej, fundamentalnej nie tylko dla państwa polskiego, ale także decydującej o losach Europy – powiedział. – Oddając to muzeum narodowi polskiemu, choć częściowo spłacamy dług wdzięczności i oddajemy hołd człowiekowi, który tak wiele uczynił dla niepodległości naszej ojczyzny – dodał minister kultury.

Podczas uroczystości głos zabrał także Krzysztof Jaraczewski, wnuk marszałka i prezes Fundacji Rodziny Józefa Piłsudskiego. Przypomniał, że Sulejówek to przede wszystkim dom rodzinny Piłsudskich. – Tu zawsze panowały szczerość, szacunek i gościnność. Te wszystkie elementy wytwarzają nastrój do dialogu, a to zobowiązuje – zaznaczył.

Muzeum w Sulejówku powstało dzięki współpracy Fundacji Rodziny Józefa Piłsudskiego z Ministerstwem Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Fundacja udostępniła grunty i pamiątki po marszałku, a rząd zapewnił środki finansowe na powołanie placówki.

Gmach muzeum ma powierzchnię 5 tys. m kw. Tworzą go dwie połączone ze sobą bryły o wysokości 12 metrów – twórcom muzeum zależało, aby zbyt wysoki budynek nie zaburzył przestrzeni architektonicznej Sulejówka – w których znajduje się miejsce wystaw czasowych, sale konferencyjne i restauracja. Natomiast centralną część wystawienniczą ulokowano w podziemiach.

W weekend 15 i 16 sierpnia odbędą się w Muzeum dni otwarte, natomiast regularną działalność placówka rozpocznie 11 listopada.

Magdalena Miernicka

autor zdjęć: Igor Smirnow/ KPRP

dodaj komentarz

komentarze


Market Garden, Sosabowski wkracza do gry
 
16 Dywizja najlepsza!
„Aviation Detachment” w Łasku
„Ochotnik” – opowieść o bohaterze
To nie gwiazdki czynią z oficera dobrego dowódcę
Kłopoty z odprawą mieszkaniową
Szybciej do wojska
Więcej pieniędzy dla żołnierzy na misjach
Komisje sejmowe o umowie z USA
Laserowa artyleria US Army
Orzeczenia lekarskie żołnierzy będą ważne dłużej
Pełne wynagrodzenie za kwarantannę
„Rosyjski walec” na polskich Kresach
Polsko-amerykańska współpraca
Jak Berling szedł na odsiecz Warszawie
Dowódcy NATO w Szczecinie: o odstraszaniu i obronie Sojuszu
Dekady za wcześnie
Październik pod znakiem Tallboya
Wybuchowa edukacja
„Astral Knight” – integracja na polskim niebie
Zostań studentem ASzWoj
Nowe sanitarki dla wojska
Polak z Medalem NATO
Sukcesy wojskowych lekkoatletów
Wojsko przeciw wirusowi
Brąz kajakarza, 10 medali biegaczy i badmintonistów
„Kaper” przeciw terrorystom
Zamek na poligonie
Sonary dla śmigłowców ZOP
Rozstrzygająca bitwa o Niemen
To kolarze rozpoczęli współczesną historię polskiego wojskowego sportu
Dodatki dla specjalsów po nowemu
Szybsza droga do armii zawodowej
F-16 kończą misję w Estonii
W MON o polsko-słowackiej współpracy
Ochotnik do Auschwitz
Kabina do zadań specjalnych
Na WF-ie dokładniej ocenią wytrzymałość żołnierzy
Leopardy i Raki na podkarpackim poligonie
Posłowie o przyczynach tragedii z 10 kwietnia
Amerykanie odmładzają F-16
Kaprale po Legii Akademickiej
Zaplecze dla Rosomaków
Kierunek Turcja, czyli nowa misja polskich żołnierzy
Ku czci roku 1918 i 1920
Wspólnie zadbajmy o naszą przyszłość
McCarthy: Żołnierze USA w Polsce zwiększają bezpieczeństwo całego regionu
Komitet Wojskowy NATO o pandemii
Nowy album WIW-u o bohaterach 1920 r., ofiarach zbrodni katyńskiej
Miesiąc izolacji żołnierzy „Irini”
Ukraiński kurs na Zachód
20 medali żołnierzy na mistrzostwach kraju w biegu na orientację i łucznictwie
I Ty możesz służyć Ojczyźnie
Tak się ćwiczy na rumuńskich poligonach
Kraby kontra okręt
Bohaterska obrona wzgórza 385
Agencja Uzbrojenia nabiera kształtów
Defender 2020: Symulator Pioruna

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO